Araştırmalara göre; en çok polise güveniyoruz!;

Araştırmalara göre; en çok polise güveniyoruz!

Kastamonu'nun da aralarında bulunduğu 26 ilde yapılan araştırma sonuçlarına göre, Türk halkının en güvendiği kurumlar sıralamasında son yıllarda ilk üç kendi arasında yer değiştiriyor: 2021’de Polis yüzde 65,4 ile ilk sıraya yükselirken, onu ikinci sırada Jandarma yüzde 65,4 ve üçüncü sırada Türk Silahlı Kuvvetleri yüzde 62,4 takip ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi yüzde 57 dördüncü, Cumhurbaşkanlığı yüzde 56,9 da beşinci sırayı alıyor....

Geçtiğimiz yıl ilk kez ölçülen Türk Tabibleri Birliği bu yıl oranını yükselterek altıncı sıraya yerleşirken yüzde 56,7, listenin devamındaki Milli İstihbarat Teşkilatı, Anayasa Mahkemesi, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Türkiye İstatistik Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Barolar gibi kurumlara güven geçen yıla oranla hafif artış gösteriyor.

 

Kasir Has Üniversitesi tarafından 2010 yılından bu yana Türkiye Eğilimleri araştırmasının 2021 yılı sonuçları açıklandı. Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda akademik bir ekip tarafından yürütülen, Türkiye temsiliyetine sahip Kastamonu’nun da içinde bulunduğu toplam 26 ilde yaşayan 18 yaş üzeri bin kişiyle yapılan görüşmelere dayanan bu çalışmaya göre, halkın ana gündem maddesi ‘ekonomik sorunlar’ olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıla göre oranını üçe katlayan ‘mülteci sorunu’ ikinci sıraya yerleşirken, ‘Koronavirüs salgını’ üçüncü sırada yer aldı.

 

 

KARADENİZ’İN GÜNDEMİNDE TERÖR ÖNPLANA ÇIKIYOR

 

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye halkının gündemindeki en önemli mesele yüzde yüzde 22,7 ile ‘ekonomide yaşanan sorunlar’ olarak tespit edildi. Sıralamada ikinci sırayı, oranıgeçen yılki yüzde 6’dan yüzde 17,9’a yükselen ‘mülteciler’ alıyor.Geçtiğimiz yıl ilk sırada yer alan ‘Koronavirüs salgını’ ise bu yıl yüzde 15,8’lik oranıyla üçüncü sıraya gerilemiş gözüküyor. Dördüncü sırada yer alan ‘hak ve özgürlüklerin sınırlanması’yüzde 12,3’ten yüzde 7,3’e; beşinci sıradaki ‘terörle mücadele’ ise yüzde 8’den yüzde 7,2’ye düşmüş. Bu maddeleri yüzde 0,1 ile ‘eğitim’ takip ediyor.Sonuçları coğrafi bölgeler bazında incelediğimizde, Akdeniz ve İç Anadolu’da ekonomik sorunlar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da mülteciler, Marmara ve Ege’de Koronavirüs salgını, Karadeniz’de ise terör önplana çıkıyor.

 

BORÇ SEVİYESİNDEN ENDİŞE DUYANLARIN ORANINDA DÜŞÜŞ VAR

 

Geçtiğimiz yıl ile bu yılın araştırma sonuçlarını karşılaştırıldığında ‘Kendimi/ailemi geçindiremiyorum’ diyenlerin oranı yüzde 51,1’den yüzde 57,2’ye ve ‘Ekonomik olarak daha kötü durumdayım’ diyenlerin oranı ise yüzde 51,8’den yüzde 55,4’e yükseldiği görülüyor. Borçlarının seviyesinden endişe duyanların oranı yüzde 48,9’dan yüzde 45,8’e düşerken, gelirinin aylık tüketim harcamalarını karşılamaya yeterli olduğunu düşünenlerin oranı yüzde 33,4’ten yüzde 40’a çıkıyor.Katılımcıların gözünden Türkiye’de yakın dönemde yaşanan ekonomik zorlukların temel nedenlerine bakıldığında ilk üç sırayı ‘faizlerin yüksek olması’ (yüzde 20,7), ‘yüksek dış borçlanma’ (yüzde 14,8) ve ‘göçmen ve mülteciler’ (yüzde 14,4) alıyor.

Türk halkının sadece yüzde 5,4’ü ‘Aylık ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra tasarruf yapma imkânı’ olduğunu belirtirken, tasarruf yapma yöntemi olarak açık ara ‘Altın alırım’ (yüzde 54,6) ve ‘Döviz alırım’ (yüzde 38) ilk iki sırayı paylaşıyor. Buna karşılık ‘TL olarak bankada faiz hesabında değerlendiririm’ diyenler yüzde 14,5’te, ‘Borsada değerlendiririm’ diyenler yüzde 10,3’te kalıyor. 

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum