Muhabir - CNGHABER
Arama Sonuçları
"Anayasayı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmiyoruz"
6'lı Masa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3. Kez adaylığını kabul etmeyeceklerini açıkladı. Yapılan ortak açıklamada; "Türkiye, hukuksuzluk, kanunsuzluk ve başıbozuklukla hareket eden bir hükümet tarafından yönetilmektedir. Bu çerçevede, Anayasa ve kanunda hiçbir tereddüte yer vermeyecek kadar açık bir şekilde düzenlenmiş olan hükümler uyarınca, TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan'ın 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir. Cumhurbaşkanının, Anayasa'ya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır. Anayasa'yı yok sayan bu başıboşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız" ifadelerine yer verildi.
Otomobil halk otobüsüne çarptı: 1 yaralı
Özel halk otobüsüne çarpan otomobilin sürücüsü yaralandı.
‘Çözüm irademizi ortaya koyduk’
Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, geçtiğimiz dönemde yapılan çalışmaların yanı sıra, 6 Şubat’ta tekrar ihaleye çıkacak olan Uğurlu Hastanesi ile ilgili de gelinen son durumu anlattı.
İçişleri Bakanı Soylu, Tosya’ya gelecek
Tosya’da yapımı tamamlanan Hükümet Konağı ve İlçe Emniyet Müdürlüğü binasının resmi açılışı yarın yapılacak.
Meslek liseleri son 5 yılda gelirini yüzde 995 artırdı
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin döner sermaye işletmesi çerçevesinde elde ettiği gelirini, son 5 yılda yüzde 995 artışla 2022 yıl sonu itibarıyla 2 milyar 357 milyona yükselttiğini bildirdi.
Yağışlar kapıda
Yarından itibaren batı kesimlerden başlayarak yurt genelinin yağışlı havanın etkisine girmesi ve mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıkların azalması bekleniyor.
‘Çiftçimiz, zor şartlara rağmen üretimi sürdürdü’
Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Hava koşullarının da geçen yıla göre iyi gitmesiyle bitkisel üretimde önemli bir artış yaşandı. Çiftçilerimiz, zor şartlara rağmen üretimini sürdürdü” dedi.
81 ilde 716 düzensiz göçmen yakalandı
İçişleri Bakanlığı koordinesinde emniyet, jandarma ve Sahil Güvenlik birimleri tarafından 81 ilde düzensiz göçle mücadeleye yönelik düzenlenen huzur operasyonlarında 28 organizatör gözaltına alındı, 716 düzensiz göçmen yakalandı.
Ceku’dan kaçamadı
Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından narkotik detektör köpeği Ceku'nun da katılımıyla yapılan operasyon sonucu çok sayıda uyuşturucu madde ele geçirildi. Olayla ilgili 5 şahıs gözaltına alındı.
Orta gelirliye konut düzenlemesi Meclis'ten geçti : İşte detaylar
Orta gelirliye yönelik yeni konut kampanyasının finansmanına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa teklifi, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Düzenlemeyle Hazine, kampanya kapsamında ev alanlara ilk üç yılda taksidin hane halkı gelirinin yüzde 30'unu aşan kısmı kadar destek sağlayacak. Kampanyadan sonra fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara cezalar 10 kat artırılarak uygulanacak. Konut bedelinin en az yüzde 10'u kadar ceza kesilebilecek.
60'ar kuruş indirim bekleniyor
Rusya-Ukrayna savaşı, brent petrol fiyatlarında dalgalanmaya sebep olurken, benzin ve motorin fiyatlarında indirim ve zam haberleri birbiri ardına geliyor. Benzinden ve motorine yapılan zamların ardından şimdi de indirim haberi geldi. 27 Ocak cuma gününden geçerli olmak üzere; benzin ve motorinde 60'ar kuruş indirim bekleniyor.
BAKAP Ortak Finansman Destek Programı ilan edildi
Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ortaklığında yürütülmek üzere “2023 yılı İmalat Sanayiinde Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Ortak Finansman Destek Programı ilan edildi. Program kapsamında KOBİ’lere 20 milyon TL bütçeli finansman desteği sağlanacak.
"Seçimin 14 Mayıs'ta yapılması artık kesinleşti"
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 14 Mayıs'ta yapılmasının artık kesinleştiğini söyledi. Çelik, seçim güvenliği tartışmasıyla ilgili ise, "Güvenlik sorunu yok" dedi.
Ormana kaçan sürücü kayıplara karıştı
Kasasından yola keresteler döküldüğü için polis ekipleri tarafından durdurulmak istenen kamyonun sürücüsü araçtan inerek ormana kaçtı. Polis ekipleri sürücüsü kaçan kamyonun sahibine cezai işlem uyguladı.
İhsangazi Belediyesi’ne TBB’den proje ödülü
Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) tarafından düzenlenen “Şehirlerde İnanç Turizminin Desteklenmesi Fikir ve Proje Yarışması” kapsamında İhsangazi Belediyesinin sunduğu "Geçmişten Geleceğe Akan Su Projesi" ödüle layık görülen 15 projeden biri oldu.
2022’de 37 milyon lira ceza uygulandı
Tarım ve Orman Bakanlığı, su ürünlerinde kaçak avcılığa yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Ekipler, 2022 yılında toplam 199 bin 702 denetim gerçekleştirerek 37 milyon TL ceza uyguladı.
‘Ormanlarımız talan ediliyor’
CHP Parti Meclisi Üyesi, Karadeniz Masası Koordinatörü ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yasalaşan Uludağ Alan Başkanlığı kurulması hakkındaki kanun teklifi görüşmelerinde orman köylüsünün sorunlarıyla ilgili partisinin çözüm önerilerini dile getirdi. Kastamonu’nun da bir orman şehri olduğuna dikkat çeken Baltacı, rakam vererek iktidarı eleştirdi.
Çorbacı Alibeyoğlu Barajı'nın ihalesi tamamlandı
Devrekani ilçesinde inşa edilecek Çorbacı Alibeyoğlu Barajı'nın ihalesi tamamlandı. 59 milyon lira maliyetli barajın kısa sürede yapımına başlanması hedefleniyor.
Hüzün anıtı!
İnebolu ilçesinde sel sularına kapılarak kaybolan mezarlar için anıt yapıldı.
Belediyeden karne şenliği
Galaktik Tayfa animasyon sinema filmini 22 Ocak Pazar günü Carrefour Cine Zirve ve KastaMall CineGold sinemalarında tatil armağanı olarak ücretsiz gösterilmesini sağlayan Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu yeni sürprizlerini açıkladı.
KASEMDER’den Vali Çakır’a ziyaret
Kastamonu Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KASEMDER) Başkanı Hasan Ak, Başkan Yardımcısı Ali Aydemir ve Sekreter Hamdi Öz, Vali Avni Çakır’ı ziyaret etti. Ziyarette Dernek Başkanı Ak, derneğin faaliyetleri ve çalışmaları hakkında Vaki Çakır’a bilgiler verdi.
Azdavay Kaymakamlığı, büyük başarı sağladı
Kastamonu’da son 10 yılda meydana gelen yangınların yüzde 58’inin elektik tesisatlarından kaynaklandığının tespit edilmesi üzerine çalışma başlatıldı. Bu çerçevede Azdavay Kaymakamlığı tarafından köy evlerinin yangınlardan korunabilmesi için elektrik tesisatlarının yenilenmesi çalışmalar devam ediyor.
"Vergi aflarıyla oy peşine düştüler"
Memleket Partisi Kastamonu İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu, vergi ve cezalarla ilgili olarak çıkarılacak af hakkinda yazılı bir basın açıklaması yayımladı. İl Başkanı Başesgioğlu açıklamasında; "Bu kaçıncı vergi affı? Cumhuriyet tarihinin en yüksek cezalarını, faizlerini, vergilerini uygulayanlar seçim takvimi yaklaşınca her dönem olduğu gibi topluca Devlete ve kurumlarına olan vergi ve ceza afları çıkartarak oy peşine düşmüşlerdir. Her vergi affı ödemelerini düzenli yapanlara ek maliyettir. Her vergi affı yoksulların sofralarından çalınan ekmektir, aştır" ifadelerine yer verdi.
10 yıl sonra ilk sanık hakim karşısına çıktı
Kastamonu Üniversitesi eski Genel Sekreteri Muhiddin Sağlam’ın 2012 yılında öldürülmesi olayıyla ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde ilk sanık, 10 yıl sonra hakim karşısına çıktı. Evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonrası hayatını kaybeden genel sekreter cinayetinde kullanılan silahtan çıkan boş kovan, FETÖ soruşturması çerçevesinde evinde arama yapılan sanığın evinde bulundu. Bunun üzerine sanık hakkında dava açılırken, savcılık soruşturmasının ise gizlilik kararıyla devam ettiği öğrenildi.
Araç 2. Yayla Kış Festivali'ne geri sayım
Araç Yayla Kış Festivali için geri sayım başladı. Geçtiğimiz sene birincisi düzenlene Araç Yayla Kış Festivali'ne bu sene de yoğun ilgi ve talep var. 27-28-29 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival geçtiğimiz ne olduğu gibi bu yıl da dolu dolu geçecek.
2022’de 37 plakaya 3 bin 750 taşıt daha eklendi
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Aralık ayına ait motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. TÜİK tarafından verilen bilgiye göre; Kastamonu’da trafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 143 bin 163 oldu.
Ahmet Yesevi’de Klasik Türk Müziği konseri
Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzikoloji Bölümü öğrencileri ve Hümayun Türk Müziği Topluluğu, Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Makamsal Doğuşlar” adlı Klasik Türk Müziği konseri verdi.
“Dünyanın ilk üniversitesi, Harran'da ortaya çıktı"
Dünyanın en eski yerleşimlerinden Harran’daki arkeolojik kazılarda, 12. yüzyıla ait medresenin yeni yerleri keşfedildi. Anıtsal kapısı, avlusu, odaları, eyvanı, mescidi ve havuzu gibi birçok noktanın gün yüzüne çıkarıldığı kazılara başkanlık eden Prof. Dr. Mehmet Önal; “Harran Ulu Camii Türkiye’nin en büyük ulu camisi. Harimimde eğitim odalarım var, onun etrafında da medreseler var diyor. Dolayısıyla dünyanın en eski üniversitesi Harran’dadır ve tescillenmiştir dememizde sakınca yok” dedi.
Tarihi banka binasında korkutan yangın
Osmanlı döneminde banka olarak kullanılan tarihi binada çıkan yangın itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yangında tarihi bina da büyük oranda hasar meydana geldi.
Seçimler 100 gün sonra!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük. Ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Mecliste gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde Cumhurbaşkanı olarak biz seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp inşallah süreci başlatacağız” dedi.