AHMET YAŞAR ZENGİN

AHMET YAŞAR ZENGİN

Osman Gazi - Atatürk

...


Merhaba,

Siyaset ile iştigal eden arkadaşım bir makale gönderdi. Makalede “Türk vardır, Ermeni vardır, Gürcü vardır ama Osmanlı yoktur” cümlesi  bilimsel olmakla birlikte iyi niyetle yapılan bir yorum değildir…

Doğrudur, Osmanlı diye bir kavim yoktur. Ama Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Ermeni’yi, Gürcü’yü bir araya getirip emperyalist ülkelerinin oyununu bozan Osmanlı Devletinin kurucusu Türk’tür.  

Osman Gazi Türk müdür?

Osman veya Osman Gazi (Osman Bey), mahlasıyla Fahrüddin ve Osmancık (1258, Söğüt-1324, Bursa) Osmanlı Beyliği ve Osmanlı Hanedanı'nın kurucusu ve beyliğin ilk padişahı  Türk’tür. Dedesinin Süleyman Şah veya Gündüz Alp isimli Kayı Beyi olduğu bilinmektedir. [1]

Makale, Osmanlı padişahlarının özel hayatlarını irdeleyip olumsuz yanlarını dile getirdi. Yani hem Osmanlı Devleti’ni, hem Osmanlı padişahlarını, hem Osmanlı idarecilerini, hem de Osmanlı komutanlarını yerin dibine soktu. Söz konusu makalenin bilerek gündeme taşındığını düşünüyorum.

 

Değerli okuyucularım,

Anadolu Cumhuriyetinin kurulması “şıp” diye birden olmadı... İlk Türk Devleti olan Göktürk Devletinden 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti arasında 16 Türk devletinin torunlarıyız. İşte bu devletler Türkiye Cumhuriyetinin temel taşları idi... Osmanlı Devleti, Türkiye Cumhuriyetinin temelini oluşturan en büyük ve olgunlaşmış bilge taşıdır.

Selçuklu ve Osmanlı bizim geçmişimizdir. Bazıları bana kızacak ama geçmişimizi hatırlatayım:

1. Devletimizin temeli Söğüt’te kuruldu. Söğüt ve Söğüt’teki Yörük çadırları bizimdir. Ebet müddet olan Osman Gazi'nin göğsündeki çınar devleti bizimdir.

2. Adalet sevdası ile büyüyen, Bursa ve Edirne'de zamana kök salan devlet bizimdir.

3. İstanbul'da yeni bir çağın kapısını açan müjdelenmiş ordu, bizimdir.

4. Kanuni, Sultan Fatih, Abdülhamid bizim ceddimizdir…

5. Süleymaniye'nin kubbelerinde yankılanan tekbirler bizimdir.

6. Sina Çölü'nde Resul-ü Ekrem'in ardına düşen, Haremeyn'e hizmetkâr olan Yavuz bizimdir.

7. Kudüs'ü alan Selahaddin Eyyubi bizimdir.

8. 'Kanla alınan toprak, parayla satılmaz' diyen Abdülhamid bizimdir.

9. Çanakkale'de yedi düvele meydan okuyan, canını veren ama düşmana geçit vermeyenler bizimdir.

10. Sırtladığı top mermisiyle kahramanlık destanı yazan Seyit Onbaşı bizimdir.

11. Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'Size ölmeyi emrediyorum' dediğinde bir ok gibi siperlerinden fırlayan aslanlar bizimdir.

12. Kut'ül Amare'de ümmetin zafere inanmış iradesi bizimdir.

13. Milli Mücadele'de varıyla yoğuyla cepheye koşan, destan yazanlar bizimdir.

14. Maraş'ta Sütçü İmam, İzmir'de Hasan Tahsin, Erzurum'da Nene Hatun, Antep'te Şahin Bey, Kastamonu’da Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı'nda cephede yer alan Halide Edip Adıvar bizimdir.

15. Bu yurdun namusunu işgalcilere çiğnetmeyenler bizimdir.

16. Toprağı sıksan şühedamızın fışkırdığı, destanımızın yazıldığı, türkümüzün okunduğu topraklar bizimdir.  

17. 1920'de Meclisimizi açarken dua dua yakaran eller bizimdir.

18. 1923'te Mustafa Kemal Atatürk'ün öncülüğünde devletimizin yönetim şeklini Cumhuriyet olarak ilan eden irade bizimizdir.

19. Olumlu ve olumsuz yönleriyle tanıtılan padişahlar, devlet kurucuları, devlet başkanları ve komutanlar bizimdir.

20. Anadolu Cumhuriyetinin temelini atan; Göktürk İmparatorluğu, Uygur devleti, Kırgızlar, Sibirler, Avarlar, Türgişler, Hazarlar, Karluklar, Bulgarlar Macarlar, Peçenekler, Oğuzlar, Kıpçaklar, Akhunlar, Selçuklu ve Osmanlı bizimdir.

Söz konusu devletlerin dinleri, dilleri, alfabeleri, örf ve adetleri, kültürleri, yemekleri, yönetim şekilleri, ideolojileri, velhasıl yanlışıyla - doğrusuyla, günahıyla - sevabıyla hepsi bizimdir. Cumhuriyet, Selçuklu’nun, Osmanlı’nın devamdır. Geçmiş padişahlar, komutanlar bizim atamızdır.

Anadolu Cumhuriyetinin kurulması “şıp” diye birden olmadı. Geçmişten ilham alarak Atatürk ve arkadaşları, Türkiye Cumhuriyetini kurdu…

Selam ve saygılarımla

----------------------------------
1. A B Başar, Fahameddin (1995). ERTUĞRUL GAZİ (PDF). 11. TDV İslâm Ansiklopedisi. ss. 314-315. 16 Aralık 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Ağustos 2020.

İnalcık, Halil (Ağustos 2007). "Osmanlı Beyliği'nin Kurucusu Osman Beg". Belleten, 261. sayı. Ankara. s. 503. 25 Aralık 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2020.

Âşıkpaşazâde, Tevârîh-i Âl-i Osman; İnalcık, Halil, 2007; sf. 489.

Etiketler :
, , , , ,
Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum