Arama
Arama Sonuçları
“Dünyanın ilk üniversitesi, Harran'da ortaya çıktı"
Dünyanın en eski yerleşimlerinden Harran’daki arkeolojik kazılarda, 12. yüzyıla ait medresenin yeni yerleri keşfedildi. Anıtsal kapısı, avlusu, odaları, eyvanı, mescidi ve havuzu gibi birçok noktanın gün yüzüne çıkarıldığı kazılara başkanlık eden Prof. Dr. Mehmet Önal; “Harran Ulu Camii Türkiye’nin en büyük ulu camisi. Harimimde eğitim odalarım var, onun etrafında da medreseler var diyor. Dolayısıyla dünyanın en eski üniversitesi Harran’dadır ve tescillenmiştir dememizde sakınca yok” dedi.
Geri ödemeler başladı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, azami uzlaştırma fiyat (AUF) mekanizmasında usulsüzlük yaparak 11 milyar lirayı iç eden 40 şirketten 1 milyar liraya yaklaşan kısmının tahsil edildiğini açıkladı. Geçtiğimiz hafta Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ikili anlaşmalar çerçevesinde sehven ya da kasıtlı olarak EPİAŞ’a yapılan gerçek dışı bildirimler sebebi ile 40 şirket hakkında idari soruşturma açılmasına ve 10 milyar 208 milyon 222 bin 680 liranın geri ödenmesine karar vermişti. EPDK tarafından yapılan açıklamada da faiziyle birlikte 11 milyar lirayı aşan bu meblağın AUF mekanizmasının doğası gereği maliyet düşüşü olarak doğrudan tüketicilerin faturalarına yansıyacağı ifade edilmişti.
422 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı
Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, 2022 yılı şiddet raporunu açıkladı. Öz, ‘2022 Yılı Sağlıkta Şiddet Raporu’na göre sağlık çalışanlarına yönelik 249 şiddet olayının meydana geldiğini, 422 sağlık çalışanının ise şiddete maruz kaldığını açıkladı. Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yayınlanan raporlarla sağlıkta şiddeti bilinir ve duyulur hale getirildiğini kaydetti.
Maaşları, sosyal medyanın diline düştü
2023 yılı itibariyle milletvekili maaşları 73 bin 379 liraya, emekli vekillerin maaşları ise 51 bin 970 liraya yükseldi. Milletvekili maaşı ile asgari ücret ve emekli maaşlarının arasındaki uçurum sosyal medyada tepki çekti. Birçok kullanıcı paylaşımlarıyla duruma isyan etti.
TOKİ vade artış oranında %50 indirim
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan açıklama geldi, TOKİ'lerin her yıl ocak ayında memur maaş zammına göre bir artış yapıldığını ve bu yıl da memur maaş artışı yüzde 30 olduğunu fakat vatandaş için TOKİ vade artış oranın yüzde 15,40'ta tutulduğu vade artış oranında yüzde 50 indirim yaptığını söyledi.
12 bin TL'lik telefona, 3 taksit
Ticaret Bakanlığı'nın perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğin, tüketiciye taksitli satışları düzenleyen maddesinde değişikliğe gidildi. Buna göre 12 bin liranın üzerindeki cep telefonları en fazla 3 taksitle alınabilecek.
Protokol ve gazeteciler kahvaltıda bir araya geldi
Kastamonu il protokolü, Vali Avni Çakırın ev sahipliğinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle, basın mensupları ile kahvaltı programında bir araya geldi.
‘Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek’
Kastamonu Gazeteciler Derneği (KGD) Yönetim Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. KGD Yönetimi adına açıklamada bulunan Dernek Başkanı İzzet Sarı; “Mesleklerini sürdürebilme mücadelesi veren meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, ancak çalışamayan, çalıştırılamayan ve mesleğini sürdüremeyen tüm meslektaşlarımız adına mücadelemizin yüksek sesle süreceğini bir kez daha vurgulamak isteriz" ifadelerine yer verdi.
Bedelli için net rakam belli oldu
6 ayda bir enflasyon farkı ve memur maaşlarına göre belirlenen bedelli askerlik, Temmuz ayında ypaılan ara zamla 80 bin TL'ye yükselmesinin ardından 2023 yılında yeniden güncellendi.
Kar geliyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan son değerlendirmelere göre, Cuma-Cumartesi Kastamonu’da kar yağışı bekleniyor.
Dede yadigarı arazileri lavantayla buluşturdu
İstanbul’dan 75 yıl sonra Kastamonu’da bulunan dede topraklarına dönen girişimci kadın, yurt dışında gördüğü bahçelerdeki lavantayı 45 dönüm araziye dikti. Girişimci kadın, yetiştireceği lavantaları hem yurt dışına ihraç edecek hem de Kastamonu’da turizme katkı sağlayacak.
Araç muayenesine yeni yıl zammı
2023 yılı TÜVTÜRK araç muayene ücretleri açıklandı.
Doğalgazda ocak ayı tarifesi belli oldu
Doğalgazda ocakta geçerli olacak mesken ve sanayi abonelerinin tarifesi sabit kalırken, elektrik üretim amaçlı tarifede indirim yapıldı.
Madde madde EYT'de tüm merak edilenler
EYT düzenlemesinin ayrıntılarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaş şartının olmayacağını ve ilk etapta 2 milyon 250 bin kişinin emekli olacağını söyledi. Milyonların heyecanla beklediği düzenlemeye ilişkin tüm kafa karışıklıkları giderildi. İşte EYT ile ilgili tüm merak edilenler.
"Ürün fiyatları artık yükselmesin"
2023 yılından itibaren geçerli olacak asgari ücret rakamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 bin 506 TL olarak açıklandı. Peki, Kastamonu halkı yeni asgari ücreti nasıl buldu ve yorumu ne oldu? Kastamonu'da vatandaşlar asgari ücretteki artışın, çarşı pazar ürünlerindeki zamlanmaya işaret edeceğini, artık ürün fiyatlarında yükseliş istemediklerini kaydetti. Detaylar haberimizde…
2 milyona yakın vatandaş Kabine toplantısına kilitlendi
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 2022 yılının son toplantısını yapacak.
Okul kantinlerine yönelik sert bir önlem geldi
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) yapılan düzenlemeyle, okullarda bulunan kantin ve benzeri yerlerin kira bedellerinde 11 Eylül 2023'e kadar yapılacak kira artışı, bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'i oranında uygulanacak.
Geleceğin gazetecileri, işin mutfağına girdi
Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü son sınıf öğrencilerine yönelik Ankara'ya gezi düzenlendi. Gezi kapsamında Anadolu Ajans (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA) ve ardından Anıtkabir ziyaret edildi. Düzenlenen gezide öğrencilere mezun olunduktan sonra neler yapılması gerektiği, başvuru şartları, önemli programların bilinmesi gerektiği ve hangi şartlar altında iş alımı olacağı anlatıldı.
Kastamonu artan grip vakalarına ne diyor?
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kış mevsimiyle birlikte salgın hastalıklarda artış yaşanıyor. Kastamonu'da ise grip vakalarında geçen yıla oranla yüzde 100'e yakın artış meydana geldi. Grip vakalarında yaşanan artışların soğuk havadan değil, kapalı ortamdan ve maske kullanılmamasından kaynaklandığını ifade edildi. Kastamonu halkı, hastalıklarda yaşanan bu artışı nasıl değerlendiriyor? Hastalıkların artış nedenini neye bağlıyor? Detaylar haberimizde...
Akaryakıt’a çifte indirim
Bu gece yarısından itibaren benzine 61 kuruş, motorine ise 77 kuruşluk indirim bekleniyor.
"Türkiye’de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek"
CHP Kastamonu İl İnsan Hakları Komisyonu basın açıklaması gerçekleştirildi. CHP Kastamonu İl İnsan Hakları Komisyonu şu sözlere yer verdi; "İktidara geldiğimizde bu düzen değişecek, bu tablo tersine dönecek. Az kaldı. İktidarımızda zenginliği adil paylaşan Türkiye’de ülkemizde hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Aile destekleri sigortasıyla her aile asgari bir gelire kavuşacak."
"Bu rezaletlere onay verenlerin yakasını bırakmayacağız"
Memleket Partisi İl Başkanı Mustafa Başesgioğlu, 6 yaşındaki çocuğun evlendirilerek cinsel istismara uğraması olayıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başesgioğlu yaptığı açılmasında; "Biz haberleri açtığımızda bu rezaletleri artık duymak istemiyoruz. Artık gençlerimizin özgürce yaşayabileceği, çocukken istismara uğramaktan korkmayacağı bir gelecek istiyoruz" ifadelerine yer verdi.
KASİAD’dan nostaljik gazete
“Memleketin ve Milletin Yanındayız” sloganıyla İstanbul’daki hemşehri dernekleri arasında fark yaratan Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) “Cumhuriyetin Yüzüncü Yılında Bütün Renkleriyle Kastamonu” adı altında okuyanları geçmiş yıllara götüren nostaljik bir gazeteye imzasını attı.
Zamın ardından bu sefer tekrar indirim
Motorine gelen 1 lira 16 kuruş zammın ardından, motorine indirim geliyor.Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre 6 Aralık itibariyle motorine 69 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.
"Türkiye'den yükselen çığlıklara, Kastamonu'dan eşlik ediyoruz"
Kastamonu'daki hayvanseverler, ortak bir basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasında Konya’da hayvan barınağında yaşananları kınayarak, olaya tepki gösterdi. Ortak basın açıklamasını okuyan Kastamonu Sokaktaki Canlılarımız İçin El Ele Derneği Başkanı Özden Neval Türkmen, barınakta yaşanan olaya değinerek; "Tüm Türkiye’den yükselen çığlıklara Kastamonu’dan eşlik ediyoruz. Konya’da vuku bulan olayı gerçekleştirenlerin, bu çalışanlara bu cüreti veren yöneticilerin insanlıkla uzak yakın ilişkisi bulunmamaktadır. Bu olayı gerçekleştirenlerin en üst dereceden hüküm giymelerinin sağlanmasını talep ediyoruz. Bu canilerin hiçbir yaptırımla karşılaşmadan toplum içinde ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları insanlarımız için de güvensiz bir ortam yaratarak toplum huzurunu zedeleyecektir" dedi.
Araç sahiplerine art arda güzel haberler
Bugün pompaya yansıyan 82 kuruşluk indirimin ardından motorine bu gece yarısından itibaren 58 kuruşluk bir indirim daha bekleniyor.
Lokantadaki cinayetin detayları…
Kastamonu'da bir lokantada öldürülen vatandaşın ablası, kardeşinin 15-20 gündür evine gelmeyen, eşi sebebiyle öldürüldüğünü iddia ederek, kaçan şahsın arkasından ateş ettiği gerekçesiyle tutuklanan ablasının da tahliye edilmesini istedi. Öldürülen Köse’nin kardeşleri, yaşanan olayların sebebi olarak gördükleri gelinlerinin de tutuklanmasını talep etti.
3 askerimiz şehit oldu
Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde Teğmen Duabey Onur Öztürkmen, Uzman Çavuş Mustafa Yıldız ve Piyade Sözleşmeli Er İsmail Ünal şehit oldu.
BİK’ten yerel basını rahatlatacak kararlar
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, Resmi İlan Fiyat Tarifesinde istenilen artış oranı teklifini belirledi. Daha önce sadece üç ilde uygulanan Kurum kredisi kullanma hakkından ülke genelindeki tüm süreli yayınların yararlanabilmesinin önü açıldı. Anadolu Gazete Sahipleri ve İlan Prodüktör temsilcilerinin seçimlerinde “doğrudan demokrasi ilkesi” benimsendi.
KPSS sonuçları açıklandı
KPSS Ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı.