Adı artık ‘İstiklal’;

Adı artık ‘İstiklal’

Vatandaşlarla 70 kilometre yürüyen köpek, “İstiklal” ismini aldı. Yürüyüşçülerle birlikte yürüyen köpek, Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün sembolü oldu....


Kurtuluş Savaşı'nda İnebolu Limanı'na gelen silah ve cephanenin Anadolu'ya sevk edildiği 95 kilometrelik güzergahta düzenlenen Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’ne katılarak vatandaşlara eşlik eden köpek, 70 kilometre yürüdü. "İstiklal" isminin verildiği köpek, yürüyüşçülerle birlikte yemek yiyor, su içiyor, onlarla birlikte dinleniyor.

Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü’nün ilk başladığı anda kafileye bir sokak köpeği de dahil oldu. İlk başta katılımcılar sokak köpeğinin bir süre kendileri ile yürüyeceğini, daha sonra ise ayrılacağını düşündü. Ancak, sokak köpeği yürüyüşten ayrılmayarak 70 kilometre boyunca yürüyüşçülere eşlik etti. İnebolu'dan Seydiler ilçesine kadar gelen sokak köpeği tüm katılımcıların dikkatini çekmeyi başardı.

İSTİKLAL, JANDARMA TARAFINDAN KORUMA ALTINA ALINACAK

Sokak köpeğine katılımcılar tarafından İstiklal adı verildi. İstiklal, katılımcılarla birlikte kamp yapıyor, yürüyüşçülerle birlikte yemek yiyip su içiyor. Ayrıca köpek, dinlenme aşamalarında bulduğu su birikintilerine girerek serinliyor. Sevimli halleriyle tüm yürüyüşçülerin maskotu olan köpeğe yürüyüş sonunda sembolik olarak madalya verileceği öğrenildi. Daha sonra İstiklal’in Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı tarafından koruma altına alınacağı belirtildi.

"ONUN BU DUYGULARI HİSSETTİĞİNE İNANIYORUM"

Atatürk ve İstiklal Yolu'nu yürüyen Adem Salcıoğlu, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi; “Köpeğimiz, İnebolu'dan bize katıldı. Bugün üçüncü gün ve bizimle hala yürümeye devam ediyor. Akşam bizimle kamp yapıyor, sabah bizimle yola çıkıyor. Bu arkadaşımızın adı İstiklal olsun artık. Çünkü İstiklal Yolu'nun o duygusunu, o ruhunu bence hissettiği için bizimle beraber geliyor. Onun bu duyguları hissettiğine inanıyorum. Özel bir köpek” dedi.

İstiklal isimli köpeğin yürüyüş boyunca kendilerini yalnız bırakmadığını söyleyen Ayşe Kocaçolak ise, "İnebolu'dan beri üç gündür bizi takip ediyor. Gururlu bir ortam, mutlu bir ortam. İyi ki buradayız. İyi ki yaşatıyoruz tarihimizi" diye konuştu.

"SÜREKLİ BİZİMLE YÜRÜDÜĞÜ İÇİN ARTIK İSMİ DE İSTİKLAL KOYULDU"

İstiklal Yolu'nu yürürken insanın gurur duyduğunu belirten Gökhan Kocaçolak da; "Daha önceki senelerde yürüdük, bu yılda ayrı bir güzel geçiyor. Her sene bize eşlik eden köpeğimiz bizimle birlikte. İnebolu'dan bizimle başlayıp Seydiler'e kadar bizimle geldi. Kastamonu merkeze kadar muhtemelen bizimle birlikte gelecek. Her yıl bu köpek bize eşlik ediyor. Güzel bir duygu, köpeğimizde sürekli bizimle yürüdüğü için artık ismi de İstiklal koyuldu" şeklinde konuştu.

“BİZİMLE BİRLİKTE YÜRÜYOR”

Ayşe Karabacak da şunları kaydetti; "Gerçekten burada çok manevi bir atmosfer var. Herkesin bu duyguyu yaşaması ve tatması gerekiyor. Biz, İnebolu'dan yürüyüşe başladığımızda yanımıza İstiklal ismini koydukları köpek bizimle beraber yürüdü. Hala da bizimle birlikte yürüyor, biz dinlendiğimizde o da dinlendi, biz yürüdüğümüzde o da yürüdü. Bu yürüyüşü, bizi çok farklı alanlara taşıdı açıkçası. Herkesin bu yüzden bu yürüyüşe katılmaya davet ediyorum. Gerçekten çok farklı bir atmosfer." 

 

Kaynak: iha

İlgili Konular :
, , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum