Muhabir - Emre Çevikoğlu
Arama Sonuçları
Belediyespor Fransa’da mağlup (35-24)
EHF Kadınlar Şampiyonlar Ligi B Grubu 7’nci hafta karşılaşmasında temsilcimiz Kastamonu Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü, Fransa’nın MetzHandball takımına konuk oldu. Fransa temsilcisinin ev sahipliğinde oynanan karşılaşmayı temsilcimiz35-24 kaybetti. Belediyespor, grubunun güçlü ekiplerinden MetzHandball takımına karşı koyamadı.
Taşköprü filede mağlup (3-0)
TVF Kadınlar Voleybol 2’nci Ligi’nde mücadele eden temsilcimiz Taşköprüspor, ligde 9’ncu hafta maçında Büyükşehir Bld. Ankara Spor ile deplasmanda karşılaştı ve temsilcimiz sahadan 3-0 mağlup ayrıldı.
"Kalben ve zihnen insan olabilmeyi başarabilmiş herkes tamdır"
Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu’nda toplum tarafından bedensel, zihinsel farklılıkları sebebiyle engellerle karşılaşan bireylerin topluma kazandırılması, hayat standartlarının yükseltilmesi, yaşadıkları toplum içinde yüzleştikleri sorunların toplumsal olarak farkına varabilmesi için 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık’ta ilan edilen Dünya Engelliler Günü için etkinlik düzenledi.
Bu kış hava nasıl olacak?
Avrupa'nın ve Amerika'nın kuzeyinde bu yıl kış mevsiminin çok soğuk geçmesi bekleniyor. Sebebi ise Avrasya kar alanının büyümesi, Sibirya yüksek basıncının artması. Bu durum Türkiye'yi etkilemeyecek.Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tatlı, geçen yıla göre Türkiye'de ılıman bir hava beklendiğini belirterek; "Uzun vadeli baktığımız zaman Türkiye'yi kar açısından soğukluk açısından geçen yıllardan daha az kar bekliyoruz. Daha ılıman bir hava bekliyoruz geçen yıla göre. Mevsim normallerinin altında yağış bekliyoruz" dedi.
Zamın ardından bu sefer tekrar indirim
Motorine gelen 1 lira 16 kuruş zammın ardından, motorine indirim geliyor.Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre 6 Aralık itibariyle motorine 69 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.
“Sevgi varsa engel yoktur”
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Dünya Engelliler Günü dolayısıyla sosyal medya hesaplarından bir klip paylaştı.
Cici attı KSK kazandı
TFF 2’nci Lig’de mücadele eden temsilcimiz GMG Kastamonuspor, deplasmanda yedinci hafta müsabakasında Ankara Demirspor ile karşı karşıya geldi ve temsilcimiz müsabakadan 0-1 galip ayrıldı. 66’ncı dakikada Metincan Cici’nin attığı gol ile kırmızı siyahlılar deplasmanda Ankara Demirspor’u 0-1 mağlup etti.
Özel günde, özel açılış
Kastamonu Merkez Spor Salonu'nda bulunan Özel Sporcular Salonu'nun açılışı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde gerçekleştirildi. Merkez Spor Salonu'nda düzenlenen açılış törenine Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile davetliler katılım sağladı. Burada konuşan Kastamonu Özel Bireyler Ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz; "Bu salon bize mucize gibi geliyor. Verilen hizmet paha biçilemez. Satranç kursları, okçuluk, masa tenisi var internet yok televizyon bağımlılığı yok. Çocuklarımın heyecanla gelişini, Cumhurbaşkanıma izletmeden Rabbim'e nefesimi teslim etmeyeceğim" dedi.
"Kastamonu'yu engelli dostu bir şehir yapma gayretindeyiz"
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kurşunlu Han'da kahvaltılı program düzenlendi. Programda konuşan Vali Avni Çakır; "Birliğimizin beraberliğimizin hatırlamamızın sadece bir güne sığmaması gerektiğini biliyor ve inanıyorum. Onların güçlü duruşları,özgüvenleri son derece takdire şayan. Kastamonu'yu engelli dostu şehri yapma noktasında da tüm birimlerimizle yoğun bir çaba içerisindeyiz. En ufak sıkıntı olduğunda başta şahsım olmak üzere tüm birimlerimiz yanınızda" ifadelerine yer verdi.
B'ev Mimarlık Ofisi açıldı
Topçuoğlu Mahallesi Belediye Caddesi üzerinde bulunan Arslanlar İş Merkezi'nde B'ev Mimarlık ofisi düzenlenen açılış töreniyle hizmet vermeye başladı.
‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ unutulmadı
İhsan Ozanoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla özel bir program düzenledi. Gerçekleştirilen programa Vali Avni Çakır ve eşi Bahar Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak ile çeşitli kurum müdürleri katıldı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Özel Programı, İhsan Ozanoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu’nda, okulun öğrencileri ve öğretmenlerinin hazırladıkları gösteriler çevresinde gerçekleştirildi.
"Türkiye'den yükselen çığlıklara, Kastamonu'dan eşlik ediyoruz"
Kastamonu'daki hayvanseverler, ortak bir basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasında Konya’da hayvan barınağında yaşananları kınayarak, olaya tepki gösterdi. Ortak basın açıklamasını okuyan Kastamonu Sokaktaki Canlılarımız İçin El Ele Derneği Başkanı Özden Neval Türkmen, barınakta yaşanan olaya değinerek; "Tüm Türkiye’den yükselen çığlıklara Kastamonu’dan eşlik ediyoruz. Konya’da vuku bulan olayı gerçekleştirenlerin, bu çalışanlara bu cüreti veren yöneticilerin insanlıkla uzak yakın ilişkisi bulunmamaktadır. Bu olayı gerçekleştirenlerin en üst dereceden hüküm giymelerinin sağlanmasını talep ediyoruz. Bu canilerin hiçbir yaptırımla karşılaşmadan toplum içinde ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları insanlarımız için de güvensiz bir ortam yaratarak toplum huzurunu zedeleyecektir" dedi.
"Bu konuda en hassas belediyelerden biriyiz"
Kastamonu Belediye Meclisi Aralık ayı ilk oturumunu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirdi. Gündem konularının görüşülmesinin ardından Konya'daki barınakta yaşanan olay gündeme geldi. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Başkan Vidinlioğlu, Kastamonu Belediyesi Hayvan Barınağı'nda çalışanlara teşekkür ederek; " Biz bu konuda en hassas olan belediyelerden bir tanesiyiz. Barınağımızı yeniledik, alttan ısıtmalı hale getirdik. Orada ne bir üşüme ne de bakımlarının az olması söz konusu değil. Hayvanlara kıymak doğru değil, onlar bize emanet. Onları korumak hepimizin vazifesi olmalı" ifadelerine yer verdi.
Kullanılmayan ödenekler, 2 müdürlüğe aktarılacak
Belediye Meclisi aralık ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi.
"İleride ana problemimiz sağlıklı gıda ve su olacak"
Belediye Meclisi aralık ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Vidinlioğlu gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından yaptığı konuşmada; "İklim değişikliği global bir problem ve Kastamonu yeşilliğin içinde bir yer ama suyu doğru kullanmak ve doğru yönetmek lazım, bu çok önemli. Çocuklar bizden daha hassas bu konuda. Hep söylüyorum bunu, ileride ana problemimiz sağlıklı gıda ve su olacak. Dolayısıyla buna hepimizin hazırlıklı ve bilinçli olması lazım" ifadelerine yer verdi.
Motorine zam geliyor
Çin'deki protestoların etkisiyle Aralık 2021'den beri en düşük seviyesine görerek 81 dolara kadar düşen petrol 87 dolara kadar yükseldi. Brent petroldeki yükseliş pompaya zam olarak yansıdı.
Komutanlardan, Özel Anadolu’ya ziyaret
Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Merkez Komutanı Jandarma Albay Mehmet Çelik ve İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Zafer Özden, Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Dinler'i ziyaret etti.
"Düzenlenen eğitimle afet farkındalığı oluşturuldu”
Kastamonu İnsani Yardım Derneği (İHH) arama kurtarma teşkilatı Şerife Bacı Öğretmen Evi’nde“Sivil Toplumda Afet Bilinci Eğitimi” düzenledi.
KÜ 81 akademik personel alacak
Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörlüğü’nün, akademik personel alımı ilanı Resmi Gazete’de yayımlandı. İlana göre, Kastamonu Üniversitesi’ne 81 öğretim elemanı alımı yapılacağı açıklandı.
Türkiye’nin ilk Kadın Marangozhanesi ihracata başladı
Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun talimatıyla kurulan Türkiye’nin İlk Kadın Marangozhanesi 6 Ülke 80 vilayete taşbaskı kalıbı satışını gerçekleştirdi.
Tekne Germeçtepe’ye indirildi
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen "Kontrol Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından alınan Su Ürünleri Kontrol Teknesi Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, İl Emniyet Müdürü Kayhan Ay, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Zafer Özden, DSİ 23. Bölge Müdürü Sayın Yasin Devrim ve Bölge Müdür Yardımcıları, İl Özel İdare Genel Sekreteri Nida Sinsi, Ticaret Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Serdar İzbeli, İl tarım ve Orman Müdürlüğü İdari ve Teknik elemanları ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin katılımları ile Germeçtepe Baraj Gölü'ne indirilerek hizmete alındı. Hizmete alınan kontrol teknesi ile Kastamonu’da iç su ve deniz de yürütülen su ürünleri kontrol ve denetim hizmetleri daha etkin olacak.
"İlimiz için heyecan verici"
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından onaylanan ve 2021 yılı mart ayından itibaren uygulamaya koyduğumuz "Mürver Yetiştiriciliği ve Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesi'nin sonuç ve kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Burada konuşan Vali Avni Çakır'ın eşi Bahar Çakır; " Mürver Yetiştiriciliği ve Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesini İlimiz adına çok heyecan verici buluyorum. 2023 yılında da mürverin ürün olarak değerlendirilmesi kısmında çok iyi işlerin ortaya çıkacağına eminim” dedi.
Topları şarj ediyorlar
Katar'da düzenlenen Dünya Kupası tüm heyecanı ile devam ederken maçlarda kullanılan toplarla ilgili sosyal medyaya düşen bir fotoğraf dikkatleri çekti. 2022 Dünya Kupası'nda grup aşaması kıran kırana mücadeleler ile devam ederken, dev organizasyon hakkında her geçen gün şaşırtan bir bilgi ortaya çıkıyor.Dünyanın en iyi futbolcuları ülkeleri için mücadele ederken oynanan her maç teknolojik açıdan da oldukça yakından takip ve analiz ediliyor. Bu ölçümlerde en büyük araç ise organizasyonda kullanılan Al Rihla adlı toplar.
Çıplak ve Kürsü’den altın madalya
Uluslararası MuayThai Federasyonu (IFMA) ve Avrupa Federasyonu (EMF)’nin faaliyet programında yer alan MuayThai Avrupa Kupası 2022 mücadelelerine Antalya ev sahipliği yaptı. 33 Ülkeden 750 sporcunun katıldığı kupa mücadelelerinde ilimiz Thai Boks Ayyıldız Spor Kulübü sporcuları Kardelen Çıplak ve İsmail Arda Kürsü Altın Madalya kazanarak EMF Avrupa Kupası Şampiyonluklarını ilan ettiler.
Ilgaz Yüzme Kulübü öğrencileri Türkiye Şampiyonası’nda yarışacak
Kastamonu Ilgaz Yüzme Kulübü Yüzme Antrenörü Osman Depişgen liderliğinde eğitim alan öğrenciler Toprak Deniz Ernur ve Ezgi Deniz Demirci, Ekim ayında Kastamonu İl Yüzme Temsilciliğinin düzenlediği ‘’ Baraj Geçme“ yarışmasında Federasyon tarafından belirlenen zorlu dereceleri üstün performanslarıyla geçerek 2, 3, 4 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşecek 13-14 yaş grubunu kapsayan Türkiye’nin en iyilerinin yarıştığı ve en prestijli yüzme yarışması olan ‘’Türkiye Kısa Kulvar Küçükler Bireysel Yüzme Şampiyonası’’ na katılmaya hak kazandılar.
Arıcılar Birliği Başkanı Başar’dan kış uyarıları
Kastamonu Arıcılar Birliği Başkanı Cem Başar, kış mevsimi öncesinde arıcıların ve bal tüketicilerinin yapmaları gerekenler konusunda uyarılarda bulundu. Başar kovandaki kış besinlerine ve arılar üzerindeki hastalıklara dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi. Birlik Başkanı Cem Başar, Kastamonu’da kolonilerin hastalık yönünden muayenelerini yapmaları, bunlara karşı etkin ve doğru ilaçları, doğru zamanda, özellikle ruhsatlı ilaçları kullanmaları konusunda tavsiyelerde bulundu.
“Ürettiğimiz direği, dünyaya Kastamonu’dan göndereceğiz”
Birlik Vakfı Şubesi tarafından düzenlenen Kariyer Sohbetleri’nin bu haftaki konuşmacısı “Enerjide Son Teknoloji ve Kastamonu Sevdası” başlığı altında UKS Enerji ve Bilişim’in İdari Müdürü Kerami Koçmar oldu. Koçmar burada yaptığı konuşmasında; “Güneşle ve gün ışığıyla enerji toplayan bir direk ürettik ve bunun AR-GE’sini yaptık ve patentini aldık. Ankara’dan bir firma Uğur’a ‘Bu fabrikamıza gel, bizim ekibimiz ile birlikte bu ürünü Ankara’da üret’ dediler. Biz ‘Olmaz, Kastamonu’da yapacağız’ dedik. Gücümüz yeterse dünyaya Kastamonu’dan göndereceğiz” ifadelerine yer verdi
Kastamonu Gücü’nden Milli takım seçmelerine 6 futbolcu
Kadın Milli takım seçmeleri Ankara’da Gençlerbirliği tesislerinde dün gerçekleştirildi. İlimizi Futbol Kadınlar 2’nci Ligi’nde temsil eden Kastamonu Gücü Spor Kulübü’nden 6 futbolcu seçmelere katılım sağladı. U15 ve U17 seçmelerine katılan futbolcular, seçildikleri takdirde Avrupa Şampiyonası için Milli takım kampına davet edilecekler.
Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor
Şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlarda yarından itibaren kış lastiği takılması zorunlu olacak. Yarın başlayacak uygulama 4 ay sürecek, 1 Nisan 2023'te sona erecek. Güvenli ve akıcı bir trafik için sadece zorunluluk kapsamında olan ticari araçlarda değil tüm araçlarda kış lastiği kullanılması öneriliyor.
Kastamonu Gücü’ne önemli ziyaret
Eski İçişleri, Devlet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, ilimizi Futbol Kadınlar 2’nci Ligi’nde temsil eden Kastamonu Gücü’nü Ankara’da ziyaret etti.