Haziran’da 39 milyon dolarlık ihracat yaptık;

Haziran’da 39 milyon dolarlık ihracat yaptık

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran ayına ait dış ticaret istatistiklerini açıkladı. TÜİK tarafından verilen bilgiye göre; Kastamonu’da ihracat geçen yılın Haziran ayına göre yüzde 20,5 azaldı. 2022 yılı Haziran ayında Kastamonu’dan yapılan ihracat 39 milyon 787 bin dolar olarak açıklandı. İlimizin Haziran ayındaki ithalatı ise 20 milyon 828 bin dolar oldu. Aylık ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 93 arttı....

DIŞ TİCARET HACMİ 60,6 MİLYON DOLAR OLDU

Kastamonu’nun Haziran ayındaki ithalat ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan dış ticaret hacmi 60 milyon 615 bin dolar oldu.

Haziran ayında Kastamonu’dan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk üç sırada; aylık toplam ihracatın yüzde 30,3’üne denk gelen 12 milyon 58 bin dolar ile “değerli ana metaller ve diğer demir dışı metallerin imalatı” ürün grubu, 10 milyon 366 bin dolar ile “kimyasal gübre ve azotlu bileşiklerin imalatı” ürün grubu ve 5 milyon 899 bin dolar ile “materyallerin geri kazanımı” ürün grubu yer aldı. Haziran ayında Kastamonu’dan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 48 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşti.

İlimizde ithalat ise 64 farklı ürün grubunda gerçekleşti. İthalatın ilk üç sırasında 8 milyon 868 bin dolar ile “kimyasal gübre ve azotlu bileşiklerin imalatı” ürün grubu, 3 milyon 819 bin dolar ile “maden, taş ocağı ve inşaat makineleri imalatı” ürün grubu ve 1 milyon 818 bin dolar ile “diğer özel-amaçlı makinelerin imalatı” ürün grubu yer aldı.

İHRACATTA ROMANYA, İTHALATTA RUSYA İLK SIRADA

Haziran ayında Kastamonu’dan 55 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 7 milyon 600 bin dolar ile Romanya yer aldı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 5 milyon 904 bin dolar ile Belçika olurken üçüncü sırada
5 milyon 167 bin dolar ile Birleşik Krallık bulunuyor.

Haziran ayında Kastamonu’ya yapılan ithalatta ise ilk sırada 8 milyon 915 bin dolar ile Rusya Federasyonu yer aldı. İkinci sırada 3 milyon 820 bin dolar ile İsveç ve üçüncü sırada 2 milyon 219 bin dolar ile İtalya yer alıyor. Haziran ayında Kastamonu’ya 39 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti. 

Kaynak:

İlgili Konular :
, , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum