Dualarla uğurlandılar;

Dualarla uğurlandılar

Aralarında 12 yıl bekleyen de vardı, 14 yıl bekleyen de. Kastamonulu hacı adayları, ‘Şimdi vuslat zamanı’ diyerek, hayalini kurdukları bu kutsal yolculuğu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor. Kastamonu’da salgından sonra ilk hacı kafilesi göz yaşları arasında yola çıktı. Yola çıkan 120 kişilik ilk kafile için Kastamonu İl Müftülüğü tarafından otogarda uğurlama töreni düzenlendi....

Kastamonu’da pandeminin bitmesinin ardından 120 kişilik ilk hacı kafilesi yola çıktı. Hacca gidecek olan adaylar yakınlarıyla vedalaşırken duygusal anlar yaşandı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve acenteler ile birlikte Kastamonu'dan bu sene toplamda 225 hacı adayı,40 gün sürecek hac ibadetini yapmak üzere kutsal topraklara gitmeye hak kazandı. Otogarda aileleri ve yakınları tarafından salavatlarla uğurlanan ilk hacı kafilesi  duygu dolu anlar yaşadı.

BİLGİÇ; “KENDİ EVİNİZDEN ALLAH’IN EVİNE HAK İLE BERABER SEFERE ÇIKTINIZ”

Kutsal topraklara gitmenin,  Allah’ın sevgili kulu olduğunu vurgulayan Kastamonu İl Müftüsü Mustafa Bilgiç, “ Cenabı Allah bütün canlılar içerisinde cümlemizi ihsan , bizleri tüm dinler içerisinde Müslüman , bütün ümmetler içerisinde sevgili Peygamberimizin ümmeti olma şerefiyle şereflendirdiği için  Allah’a hamdolsun, sevgili Peygamberimiz salat ve selam olsun. Mekke’de Allah’ın misafiri, Medine’de Peygamberimizin misafiri olacak çok sevgili, kutlu hacı adayları yolumuz mübarek olsun. Şundan emin olun Hacca gitmek, o kutsal topraklara gidebilmek , o kutsal topraklara gidenin eşi ve yakın, arkadaşı ve dostu olmak şu gök kubbe altında en büyük bahtiyarlıktır. Allah yolunuzu, yolculuğunuzu mübarek kılsın. Unutmayın sevgili ve kıymetli hacı adayları siz bugün burada, bu otogardan kendi evinizden Allah’ın evine Hak ile beraber sefere çıktınız. İnsan hayatının  önemli ve kutlu yolculuğu vardır; biri hac yolculuğu , öbürü de öğrenme yolculuğudur. Onun için siz Allah’ın sevgili kulusunuz. Allah sizi sevmeseydi, size değer vermeseydi sizin kalbinize kalbinize Kabe aşkını koymazdı. Yolunuz hayırlı ve uğurlu olsun ” dedi.

ÇAKIR; “HEPİNİZ SEÇİLMİŞ İNSANLARSINIZ”


Hacı adaylarına iyi yolculuk temennisinde bulunan Kastamonu Valisi Avni Çakır  ise ,” İki sene ara verdiğiniz bu tatlı heyecana yeniden kavuştunuz. Şu anda okula yeni başlayacak bir çocuğun heyecanı gibi heyecanlısınız. Çıkacağınız bu kutsal yolculuk  öyle şerefli ve yüce ki, insan zaten bu sürecin başındayken bile sanki oradaymışçasına aynı heyecanı yaşaması son derece doğal ve haktır. Değerli hacı adaylarımız yaklaşık 40 gün sürecek hac ibadeti yolculuğuna çıkacak. Hepiniz seçilmiş insanlarsınız. Bu yüzden sadece niyet etmek yetmez, sizler niyet ettiniz , yazıldınız o sabırla beklediniz. O yüzden bu herkese nasip olmaz. İnşallah birazdan bu kutsal yolculuğa çıkacaksınız. İnşallah buradan tertemiz gidip tertemiz gelirsiniz. İnşallah Allah ibadetlerinizi kabul eder, kazası belasız hacı olarak topraklarınıza geri dönersiniz “ ifadelerini kullandı.

“BU ANI 14 YILDRI BEKLİYORDUM”


Hacı adayı Yılmaz Aşıkoğlu da duygu ve düşüncelerini dile getirerek şunları söyledi; “ Bu anı 14 yıldır bekliyorum. Bu duygu büyük bir mutluluk, anlatılmaz. Allah’ın huzuruna gideceğim  için çok mutluyum. Hacc’a ilk defa gidiyoruz. Allah nasip ederse eşimle gidiyoruz. Allah’ım herkese nasip etsin.”

“RABBİM HERKESE NASİP ETSİN”


Hacı adaylarından Abdullah Bıçakçı ise; “Allah nasip ederse ilk defa yola çıkıyoruz. Duygularımız çok yüksek seviyede, sözlere sığmayan duygularımız var, anlatılamıyor. Yüce Rabbim herkese nasip etsin. Bu anı 12 yıldır bekliyorum. Allah izin verirse eşi ile birlikte kutsal topraklara gideceğiz” ifadelerine yer verdi. Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum