“Yıllık kapasitemiz 1436,5 ton”;

“Yıllık kapasitemiz 1436,5 ton”

Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, Yürekveren Alabalık Tesisi yetkilisi Hakkı Pideci ile alabalık yetiştiricilik tesisi için su kiralaması sözleşmesi imzaladı. İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, açıklamasında, Kastamonu’nun su ürünleri yetiştiricilik kapasitesinin yeni faaliyete geçen tesislerle birlikte yıllık 1436,5 ton olduğunu ifade etti....

TANRIKULU; “SU ÜRÜNLERİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE İLİMİZ, KAYDA DEĞER İLERLEME KAYDEDİYOR”

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi; “Su ürünleri yetiştiriciliğinde önemli bir konuma gelen Türkiye, bu alanda dünyada söz sahibi olmaya başladı. 2018 yılı sonu itibariyle su ürünleri alanında 952 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, 2023 hedefi olan 1 milyar dolar da yakalanmış oldu. Bakanlığımız 2023 hedefinin gerçekleştirilmiş olmasının ardından hedefi daha yükselterek 2023 hedefini 2 milyar dolara çıkarttı. Türkiye, su ürünleri alanında 100'e yakın ülkeye ihracat yaparken, bu ülkeler arasında Japonya, Kore, Amerika gibi su ürünleri konusunda önemli ülkeler de var. Bu kapsamda; İlimizde alabalık (Oncorhynchus mykiss) yetiştiriciliğinde 1993 yılında faaliyete geçen Yürekveren Alabalık Tesisi sahibi olan Mehmet Pideci’nin vefatı sonrası varisi Hakkı Pideci’nin başvurusu üzerine tesisin kendisine devri Bakanlığımız tarafından uygun görülmüştür. İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu ülkemizin önemli ihracat kalemlerinden olan su ürünleri yetiştiriciliğinde ilimizin de kayda değer ilerleme kaydettiğini ve Bakanlığımızın 2023 yılı su ürünleri ihracat hedefine ulaşmasında önemli katkılar sağladığını belirtti. İlimizin su ürünleri yetiştiricilik kapasitesinin yeni faaliyete geçen tesislerle birlikte yıllık 1436,5 ton olduğunu ifade etti.”

Sözleşmelerin imzalanmasından sonra karşılıklı olarak vatana, millete, ülke ve il ekonomisine faydalı olması temennilerinde bulunuldu. 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum