“Gurur verici”;

“Gurur verici”

Azerbaycan’ın Milli Şair’i Ahmet Cevad’ın torunu Cevad Ahundzade, dedesinin adının Ankara’da bir caddeye verilmesi ve anıtının dikilmesini gurur verici olarak değerlendirdi.Torun Ahundzade konuyla ilgili açıklamasında; “Kardeş ülkenin başkenti Ankara'da dedemin adının ebedileşmesi Azerbaycan devletine bir övgü ve saygı olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi....

Azerbaycan’ın Milli Şairi Ahmet Cevad’ın torunu Cevad Ahundzade Üyesi bulunduğu Türk Aksakkalları Birliği’nde (TAİB) bir basın açıklaması yaptı.Dedesine Azerbaycan’da ve kardeş ülke Türkiye’de gösterilen sevginin ve saygının aile olarak kendilerini sevindirdiğini bildirdi. Ahundzade,  6 Haziran'da Ankara'da Ahmet Cevad Caddesi'nin açılmasını ve büyük şairin hayatı ve eserlerine adanmış bir panel düzenlenmesini tarihi bir olay olarak değerlendirdi.

 

Torun Cevad Ahundzade, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, milli lider Haydar Aliyev'in ülkemize gösterdiği ilgi ve özeni sürdürmesini överek; “ Büyük dedemin Türkiye başkentinde dikilen anıtı büyük bir gurur ve hüzünle ziyaret ettim.Azerbaycan'ın tarihi şahsiyetlerinin hem kardeş ülkede hem de Azerbaycan'da büyük saygı görmesi bizi aile olarak çok mutlu ediyor” dedi.

 

“AZERBAYCAN-TÜRKİYE KARDEŞLİĞİNE SEVGİLER”

 

Ahundzade konuşla ilgili açıklamasını şu cümlelerle sonlandırdı; “ Dedem Ahmet Cevad, hayatı boyunca Azerbaycan ve Türkiye'nin bağımsızlığı, özgürlüğü ve dayanışması için savaştı. Şimdi büyükbabamın ruhu huzurludur. Çünkü büyük şairimiz Azerbaycan'ı ve Türkiye'yi görmek istediği için artık devletlerimizin birliği ve kalkınması o haldedir. Azerbaycan-Türk kardeşliğine sevgiler. Yaşasın tarihi şahsiyetlerimizin adına ve faaliyetlerine değer verebilen herkese.”

 

Merhum Milli Şair Ahmet Cevad Azerbaycan’ın Milli Marşını ve Çırpınırdı Karadeniz şarkısının sözlerini yazmıştı.Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum