Daday'da açılış şöleni;

Daday'da açılış şöleni

Daday ilçesinde; ‘Özel Bireyler Atlı Terapi Merkezi'nde Engelli bireyler için başlatılan projenin açılışı başta olmak üzere Spor salonu ve Daday Kaymakamlığı idari binasının da açılışı gerçekleştirildi....

Kastamonu Valiliği'nin  destekleriyle  İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan,  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği’nin iş birliği ile hazırlanan proje, Daday ilçesinde gerçekleştirilecek.

Programa Vali Avni Çakır ve eşi Bahar Çakır, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Daday İlçe Kaymakamı Mehmet Sert, Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş ile il ve ilçe protokolü katılım sağladı.

Özel Bireyler Atlı Terapi Merkezi'ndeki projenin açılış töreninde konuşan Vali Avni Çakır; “Bu tür projelerle beraber engelli ailelerimizin, engelli bireylerimizin hem terapilerinde sosyalleşmelerinde, hem de ailelerin de nefes almasında böyle bir katkı sunmayı amaç edinirken, hem de bir taraftan hem de bir taraftan da Kastamonu’nun ve Daday’ımızın sahip olduğu atlı terapiyi ve ata binme noktasındaki, imkanlarını da göstermeyi bir fırsat olarak görüyoruz” diyerek projenin aileler ve Kastamonu için de önemli olduğunu vurguladı. 

ÇAKIR: 'HEPSİNE DESTEK OLMAYA HAZIRIZ''

Vali Avni Çakır, şöyle devam etti; ''Bugün Daday açısından çok keyifli bir gün. Resmî açılışını daha sonra yapacağımız atlı terapi merkezimizde, engelli ailelerin yapmış olduğu proje için bir arada bulunuyoruz. Ata binme, doğa, atla doğa da gezi, atla terapi dendiği zaman Türkiye’de akla gelen en öncelikli illerden birisi Kastamonu ilçe denince de Daday. Bu anlamda zaten özel müteşebbislerimizin, burada birçok tesisleri mevcut. Ve sizlerinde yakinen bildiği, takip ettiği gibi bu kapsam da projemizin, yani engelli çocuklarımız için yapmış olduğumuz projemizin birinci ayağını zaten Emirbey çiftliğinde çok başarılı bir şekilde yapmıştık. Bugün de burada bu projemizin ikinci ayağını devreye aldık. Elbette ki buradaki tesislerimizin şartları çok güzel ama mutlaka eksiklerimiz var, onlarında belli bir seviyede hizmet verme noktasında, bölgede model olacak nokta da çok büyük etkisi var. Ama bunların hiç biri birbirinin rakibi değil hepsi birbirinin tamamlayıcısı, hepsi beraber Kastamonu’muzun Daday’ımızın atlı turizmine destek verme amacıyla kurulmuş tesislerimiz. İnşallah güzel bir sezon da hep beraber geçireceğiz. İçişleri bakanlığı ve sivil toplum ve içişleri genel müdürlüğü olarak, derneklerimizin sosyal sorumluluk projelerine bakanlık olarak bakanımız çok güzel katkılar sunuyor.  Bu anlamda Kastamonu Valiliği olarak bizlerde arkadaşlarımızla beraber çok uyumlu, çok güzel çalışma içerisindeyiz. Geçen sene bu kapsamda yedi sekiz projeye destek sunduk. Bu sene hedefimiz en az on projemize destek sunmak. Bu rakamlar projenin ağırlığına göre, miktarları değişiklik göstermekle beraber ortalama bir projeyi başlangıçtan sonuna kadar tamamını finanse edecek boyutta destekler. Bu kapsamda sivil toplum kuruluşlarımıza, derneklerimize buradan çağrımızı tekrar yineliyorum. Özellikle engelli yakınlarımıza, engellilerimize, çocuklarımıza, gençlerimize, özel ilgiye ihtiyaç duyan genç kesimimize, şehit ailelerimize, gazilerimizin yakınlarına sosyal sorumluluk anlamında üzerinize vazife olan her konuda, böyle projesi varsa gerekli teknik desteği zaten arkadaşlarımız yapıyor, hepsine destek olmaya hazırız. İnşallah yıl içerisinde bu konuda çok güzel projeler başlatacak ve nihayetlendireceğiz.

 

  ÇELİK:   “HEM DADAY’IMIZA HEM KASTAMONU’MUZA HAYIRLI UĞURLU OLSUN”

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise  “Bunlar önemli şeyler, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemiz her alanda ilerlemeler kaydetti, tarihi eserlerimize sahip çıktık öncelikle. Bunların restorasyonu ki Kastamonu bu açıdan çok zengin, vakıf eserlerimiz başta olmak üzere tarihi konaklarımız, sokaklarımız, çeşmelerimiz, camilerimiz, medreselerimiz bütün bunları son 15-20 yılda eski hüviyetine kavuşturarak milletimizin istifadesine sunduk ve geleceğe sunmak adına büyük bir iradeyi, biraz önce söylediğim gibi sayın Cumhurbaşkanımızın destek ve talimatları ile ortaya koyduk. Şu anda açmakta olduğumuz tesiste, sanayi ve teknoloji bakanlığımız tarafından büyük oranda desteklenen ve bu aşamaya getirilmiş bir tesistir. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından Daday Kaymakamlığı iş birliğiyle, bu tesis plana programa alındı ve hızlı bir şekilde yapılıp, bugün hem özel bireylerimizin, engelli kardeşlerimizin ailelerinin, hem de tüm vatandaşlarımızın hizmetlerine sunulmuş oluyor hayırlı uğurlu olsun. Bugün bir proje açılışında birlikteyiz, inşallah önümüzdeki süreçte bu tesisin resmî açılışında da birlikte oluruz, gerçekten hem proje hem tesis çok anlamlı. Hem Daday’ımıza hem Kastamonu’muza hayırlı uğurlu olsun'' ifadelerine yer verdi.  

SERT: ''37 ÇOCUĞUMUZ ATLI TERAPİ EĞİTİMİNE KATILACAK''

Daday Kaymakamı Mehmet Sert de; “Şimdi İçişleri Bakanlığımız Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün iş birliğinde hazırlanan ve sayın Valimizin destekleriyle kabul edilen toplamda 107 bin lira bütçeli ‘Özel Bireyler Atlı Terapi Merkezinde’ projemizin açılışını gerçekleştiriyoruz. Bu proje kapsamında Kastamonu merkezinde 30 ilçemizde 7 özel birey olmak üzere toplamda 37 çocuğumuz atlı terapi eğitimine katılacaktır. Özel Bireyler Atlı Terapi Merkezinde’ projemiz ilçemiz ve ilimize hayırlı olsun bu süreçte bizlerden desteklerini esirgemeyen ve her zaman yanımızda olan sayın valimize, sayın milletvekilimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum'' diye konuştu.

  Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz proje ve sürecin devamı ile ilgili ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını dile getirirken “Atlı terapinin de Kastamonu’da en az özel eğitim kadar yer edineceğini düşünüyoruz, elimizden geleni bunun için yapmaya hazırız. Ben kendimde şahsen atın üzerinde ki güveni gerçekten içimden hissettiğim için ben bu terapinin özel bireyler üzerinde de etkili olacağını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

   BOYRAZ:  “BİRLİK OLDUĞUMUZ SÜRECE AŞAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ENGEL YOK”

Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz, şu ifadelere yer verdi; “Atlı terapi, at üzerinde egzersiz sayesinde beden kaslarını çalıştırmayı hedef alan başarılı bir terapi yöntemidir. Ata binme sürecinde vücudun tüm kas gruplarını çalıştırılmaktadır. Bu refleks düzeyinde gelişen bir olaydır, çünkü atın sırtındayken binici, onunla birlikte hareket eder, düşmemek için içgüdüsel olarak dengeyi kurmaya çalışır, böylece hem sağlıklı hem de hasar görmüş kaslar harekete geçer. Bu nedenle Atlı terapi Özel Gereksinimli Bireyler için özel eğitim kadar faydalı ve gereklidir. ‘Özel Bireyler Atlı Terapi Merkezinde’ projesi ile Kastamonu’da 30, Daday’da 7 olmak üzere 37 Özel Bireyimiz Atlı Terapiden faydalanacaktır. 5 ay süre ile haftada bir eğitim verilecektir. Atlı terapi ile birlikte özel bireylerimizin yemek yeme düzenleri, uyku düzenleri, oturuş pozisyonlarının değişmesi bize güç verdi. Atlı terapi o yüzden Daday ilçemize ve Kastamonu’muza katkı sağlayacak bir proje. Atlı terapi özel eğitim kadar etkili bir yöntem. Kendi oğlum üzerinde de ne derece faydalı olduğunu biliyorum. Bize verilen güveni mahcup etmemek için, elimizden geleni yapacağız. Biz birlik olduğumuz da güçlüyüz, birlik olduğumuzda bir şeyler yapabiliyoruz, ama artık hızla büyüyen otizmde, erken tanı çok önemli ailenin kabullenme süreci zaten zor, kabullenme sürecinde biz zaten dernek olarak elimizden geleni yapıyoruz. Kastamonu’da birlik olduğumuz sürece aşamayacağımız hiçbir engel yok birlik olmak zorundayız. Çığ gibi artan otizmli, down sendromlu birey vakası ile karşılaşıyoruz, ama ne kadar erken tanı alıp özel bireyi hayata kazandırma noktasında özel eğitime, terapilere başlanırsa o kadar hızlı ilerliyoruz. Dernek olarak 6 yıl oldu kurulalı ama ben şahsen 15 yıldır gözümün gördüğü, kulağımın duyduğu kadar destek olmaya çalışıyorum. Ne kadar erken tanı alırsak o kadar hayata kazandırılmasına destek olabiliyoruz. Umarım engelliler haftası dolayısıyla farkındalığımız daha da artar” dedi.    

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum