“Çok büyük bir sorumluluk üzerinizde”;

“Çok büyük bir sorumluluk üzerinizde”

Kastamonu Valisi Avni Çakır, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Sofulular Konağı’nda gazetecilerle bir araya geldi....

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Garnizon Komutanı Pe. Alb. Yücel Ercan, Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan Kapağan, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz ve basın mensupları katıldı. Düzenlenen etkinlikte Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Yılmaz selamlama konuşmasını gerçekleştirdi. Vali Avni Çakır yapmış olduğu konuşmasında; “Sağlıklı bir toplumun, dengeli bir toplumun, birbirine barışık bir toplumun oluşması için çok büyük bir sorumluluk üzerinizde. Gerçekten sektör olarak çok zor bir süreçten geçtiğini biliyoruz. Bu basın 3-5 yılda kurulmadı. Yüzyıllık bir basın. İnşallah gelişerek varlığını sürdürür” ifadelerine yer verdi.

VİDİNLİOĞLU; “YAPTIĞINIZ İŞ GERÇEKTEN ÇOK ÖNEMLİ VE KUTSAL”

Kastamonu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu yaptığı konuşmada; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü kutlu olsun. Aynı zamanda bugün İdareciler Günü bize de kutlu olsun. Basın en önemli kuvvetlerden bir tanesi. Hem kamuoyunu bilgilendirme hem de kamuoyu oluşturabilme gibi bir gücü var. Dolayısıyla yaptığınız iş gerçekten çok önemli ve kutsal. Ama özellikle son dönemde ulusal basındaki sıkıntılar bir tarafa yerel basında çok ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Ayakta durmak için hepinizin ne kadar zorlandığını ben yakinen biliyorum.Tabi inşallah vekilim de buradayken durumu onun yanında da dile getirmekte büyük yarar var. Bu konuda mutlak bir düzenleme şart. Çünkü yerel basının olmazsa olmaz kaynaklardan bir tanesi abonelikleri bir tanesi de reklam gelirleri. Her ikisinde de sıkıntı yaşadığımız bir süreçten geçiyoruz. Genel ekonomik tabloda da bugün itibariyle yaşadığımız sıkıntılar olsa da biz kan kussak kızılcık şerbeti içtik diyen bir milletiz. Fakat iyi kötü de ayakta ve hayatta kalmamız lazım. Yaşamak için belli bir miktarda da olsa gıda takviyesi almamız lazım. Dolayısıyla basın için de bu olmazsa olmaz bir şey. Burada sizin adınıza sıkıntıları hem tekrar dile getirmiş olayım hem de bu konuda bizlere ne düşerse yapmaya hazır olduğumuzu belirteyim. Çünkü geçtiğimiz günlerde Cemiyet Başkanımız geldiğinde biliyorsunuz genelge nedeniyle abone sayılarımızı azaltmıştık. Ama böyle de benim içime sinmedi. Cepten takviye ile sizlere destek olabilelim istedik. Abone sayılarımızı artırdık. Gönül ister ki daha fazlasını yapalım. Hep sıkıntılı şeylerden bahsediyoruz ama inşallah güzel şeylerden bahsedeceğimiz günler de gelecek. Hem sağlıkta hem de meslek hayatında inşallah güzel günleri birlikte görürüz güzel haberlere imza atarız. Hepinizi tekrar tebrik ediyorum, Allah işlerinizi kolay getirsin diyorum” dedi.

ÇELİK; “İNŞALLAH ELİMİZDEN NE GELİYORSA YAPMA GAYRETİ İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

AK Parti Milletvekili Metin Çelik; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum. Gazetecilik doğru, tarafsız, ilkeli bir şekilde yapıldığında hem yerelde hem genelde ülkemiz için büyük bir kazanç. Ülkemizin yarınları için geleceği için doğru işlere vesile olması bakımından da hayatın içerisinde büyük bir faaliyet. Tabi, biz zaman zaman başkanımızla, sizlerle neler talep ettiğinizi, önümüzdeki günlerde gazetecilik faaliyetinde bulunabilmeniz adına nasıl rahatlatıcı adımlar atılabileceğini, bizlere iletiyorsunuz. Biz de süreç içerisinde inşallah elimizden ne geliyorsa yapma gayreti içerisinde olacağız. Birileri umutsuzluk aşılamaya çalışsa da ülkemizin yarınları geleceği çok daha iyi ve güzel olacak. Her bakımdan Türkiye, bunun işaretlerini veriyor. Bugüne hamdolsun. Dünya bu kadar zorluk içerisinde boğuşurken biz hamdolsun iyi bir noktadayız. Süreci iyi bir şekilde yönettiğimizi ifade edebilirim. İnşallah sizlerin çalışma alanı bakımından da daha kapsayıcı daha güzel daha rahat bir ortamı da sağlayacağız. Kastamonu her zaman bir düzeyli basın faaliyeti olmuştur bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğine inanıyorum. İlimiz ne kadar köklü bir şehirse basınımız da o derece köklü bir basın. BU bakımdan geçmişte olduğu gibi bundan sonra da doğru tarafsız ilkeli bir basın anlayışında inşallah yolunuza devam edeceksiniz. Buna gönülden inanıyorum. Bugüne kadar bize düşeni yapma gayreti içinde olduk bundan sonra da devam edeceğiz” diye konuştu.

ÇAKIR; “GAZETECİ, SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNDE EN TEMEL UNSURLARDAN BİR TANESİ”

Vali Avni Çakır, günün anlam ve önemine değinerek; “Hayatın her anında karşılaşıyoruz. İyi günlerimiz oluyor, zor günlerimiz oluyor. Özellikle geride bıraktığımız 2021 yılı Türk basını ve Kastamonu basını açısından oldukça zorlu bir yıldı. Ülkemiz büyük afetlerle karşı karşıya kaldı. Zaten küresel afet pandemi var iken, Kastamonu olarak da çok büyük sorunlar yaşadık, küresel afetlerden dolayı. Ülkemizin pandemi dışında yaşadığı afetler sürecinde hem de küresel afetlerde değerli Türk basını, Kastamonu basını her zaman fedakârca devletinin yanında oldular.  Haberi doğru ve tarafsız bir şekilde okurlarına ulaştırmaya çalıştılar. Günümüzde sosyal medyayla o kadar çok sanal gazeteci ortaya çıktı ki, o kadar çok haber kaynağı çıktı ki, basit bir haber dünyayı mahvetmeye yeter. İşte gazetecilik burada devreye giriyor. Gazeteci ilk önce haberi tespit eder, doğruluğunu teğet eder, ondan sonra okurlarıyla paylaşır. Gazeteci toplumsal talepleri üst noktaya ulaşmasında, hak ve hürriyetlerin en üst seviyede kullanılmasında, hukuk devletinin egemenliğinde, ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde en temel unsurlardan bir tanesi. Sağlıklı bir toplumun, dengeli bir toplumun, birbirine barışık bir toplumun oluşması için çok büyük bir sorumluluk üzerinizde. Gerçekten sektör olarak çok zor bir süreçten geçtiğini biliyoruz. Bu basın 3-5 yılda kurulmadı. Yüzyıllık bir basın. İnşallah gelişerek varlığını sürdürür. Sağlıklı bir toplum için güçlü basın olmazsa, olmaz. İnşallah yaşadığınız sıkıntılarda en kısa zamanda aşılır. Bizde elimizden gelen desteği vereceğiz” dedi. 
Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum