“Emek Bizim, Söz Bizim”;

“Emek Bizim, Söz Bizim”

Basın açıklamasında bulunan Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk: "Hekimlerin ve diş hekimlerinin ekonomik haklarında kısmi düzeltme getiren yasa tasarısı tüm partilerin oybirliği ile kabul edilmesine rağmen, geri çekilmiştir. Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı tarafından ekranlarda hekimlere zam müjdesi verilmiş ancak hemen ardından tasarının geri çekilmesine dair iki çift söz dahi kurulmamıştır" dedi....

ÖZTÜRK: "ALMAKTA OLDUĞUMUZ MAAŞLARIMIZ EMEĞİMİZİN KARŞILIĞI DEĞİL"

 

Son zamanlarda gelen zamlar ve hekim maaşlarının az olduğunu vurgulayan Tabip Odası Başkanı Öztürk: "Enflasyonun gerçek anlamda %50’nin üzerine çıktığı, açlık sınırının 4.013 yoksulluk sınırının 13.073 TL olduğu şartlarda hekimler olarak geçinemiyoruz, emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Bu zorlu çalışma koşullarında adeta emeğimiz yok sayılıyor. 15 Aralık günü yaptığımız bir günlük grev, bir uyarıydı! Almakta olduğumuz maaşlarımız emeğimizin karşılığı değildir.Bu denli yoğun emek çalıştığımız koşullarda emeğimizin değersizleştirilmesini kabul etmiyoruz. Bugün geldiğimiz nokta, uzun yıllardır sağlıkta adım adım yaratılan çöküşün bir sonucudur. Konu salt bir zam meselesi değildir. Mesele sağlığa 5 dakikada üretilebilecek bir meta olarak bakılan sistemdedir.Mesele, hekimlik değerlerinin yok sayılması, bilimin değil ekonomik çıkarların ön plana koyulması, mesleğimizi önemini görmezden gelen anlayıştır. Ekonomik krizin ve bu değersizleştirmenin sonucu olarak yoksullaşma, sağlık emekçilerini artık çalışamaz hale getirmiştir" ifadelerini kullandı.

 

" ÖZLÜK HAKLARIMIZA YÖNELİK DÜZENLEMELERİN ACİLEN GÜNDEME ALINMASINI TALEP EDİYORUZ"

Konu, çalışma koşullarımızın her geçen gün kötüleşmesi şiddetin her geçen gün artmasıdır ifadelerini kullanan Dr Öztürk: " En fazla hastalanan ve ölen meslek grubu olmamıza rağmen Covid-19’un meslek hastalığı sayılmamasıdır. Sorun koruyucu değil tedavi edici, kamucu değil özelleştirmeci sağlık anlayışını dayatan kapitalizme teslim olmuş sağlık sistemindedir. Sorun bizlerin hak arama eylemlerinde değil, sorun bizlerin emeğini çalan, emeğimizin karşılığını vermemekte direnen bu sistemdedir. Toplumun her kesiminden yükselen geçinemiyoruz seslerinin artık duyulması gerekmektedir.“Emek Bizim, Söz Bizim” diyerek başlattığımız mücadele programında hiçbir talebimizden vazgeçmiyoruz. Toplumun sağlığı, sağlık çalışanlarının sağlığından geçer. Meclisin açılması ile özlük haklarımıza yönelik düzenlemelerin acilen gündeme alınmasını talep ediyoruz. Sunulan tasarıdan daha geri bir düzenlemeyi asla kabul etmeyeceğimizi, üretimden gelen ve emeğimizden aldığımız gücümüzü kullanmaktan kaçınmayacağımızı bir kez daha hatırlatıyoruz".

 

Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk, Hekimlerin ve Diş Hekimlerinin taleplerini sıraladı ;

 

Ekonomik ve özlük haklarımızla ilgili yeni yasa tasarısının en kısa zamanda meclise sunulmasını istiyoruz!

Ücretlerimize gerçek enflasyon ve yapılan zamların üzerinde zam istiyoruz!

Döner sermaye veya performans değil; emekliliğimize yansıyan, insanca yaşayacağımız tek ücret istiyoruz!

7200 ek gösterge ve yılda 120 gün yıpranma payı istiyoruz!

COVID-19’un meslek hastalığı sayılmasını istiyoruz!

Sağlıkta yeni bir şiddet yasası istiyoruz!

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum