Taşköprü’de elektriğin başladığı bina;

Taşköprü’de elektriğin başladığı bina

Taşköprü’de Elmalı Bahçe olarak adlandırılan alanın yan tarafındaki tarihi bina görenlerde merak uyandırıyor....

Bu bina Taşköprü’nün elektrikle tanıştığı günlerden kalan Tarihi Elektrik Santrali Binası. Taşköprü Kent Tarihi Müzesi Müdürü Arkeolog Barış Sağıroğlu, bu tarihi bina hakkında ve Taşköprü ilçesinin elektrikle tanışma hikâyesini anlattı. Sağıroğlu, bu tarihi binanın da turizme kazandırılarak, ziyaretçilerin ilçeye geldiklerinde gezebileceği bir müze haline getirilmesinin ilçenin tarihini yansıtmak açısından önemli olacağını belirtti.

“BİNANIN YAPIMINDA CEZAEVİ MAHKUMLARI DA ÇALIŞTI”

Taşköprü Tarihi Elektrik Binası hakkında bilgilendirmelerde bulunan Barış Sağıroğlu, bu binanın, ilçedeElmalı Bahçe olarak adlandırılan yerin hemen yanında bulunduğunu belirterek, bu tarihi binanın kuruluş hikâyesini şöyle anlattı;  “Dönemin Taşköprü Belediye Başkanı Mehmet Türkmenoğlu, 1930’lu yıllarda İstanbul’a gittiğinde şehrin o ışıltılı havasından çok etkilenecek ve Taşköprü’ye döndüğünde buranın da elektriğe kavuşabilmesi için derhal çalışmalara başlayacaktır. Öncelikle ilçenin elektrik hattı projesini çizdirecektir. Sonrasında bu tarihi binanın inşaatına 1935 yılında başlanacak ve bu inşaat 1938 yılında bitirilecektir. Siemens Firmasıyla görüşülecek veSiemens marka makineler getirilecektir. Bu proje Kızılırmak’ın en büyük kollarından biri olan ve Taşköprü’nün ortasından geçen Gökırmak’ın üzerine temellenecek olan bir hidroelektrik projesidir. Bu projede o dönemin Belediye personeli de çalışacak ama sayı yetersiz olduğu için Cezaevi Müdürlüğü ile gerekli yazışmalar yapılacak ve alınacak izinle; Cezaevi mahkûmları da çalıştırılacaktır. O dönem yaklaşık 14 kilometrelik bir kanal kazılacak ve Gökırmak’ın suyunun bir bölümü bu kanala aktarılacaktır. Günümüzde Pompeiopolis Antik Kenti olarak adlandırılan Zımbıllı Tepesi’nden suyun aşağıya düşürülmesiyle, bu elektrik santrali binası içinde yer alan makineler çalıştırılacak ve Taşköprü ilçesine elektrik verilmeye başlanacaktır. Bu Tarihi Elektrik Santrali Binası 1958 yılına kadar ilçenin elektrik ihtiyacını karşılamıştır.”

“BİNA 1958 YILINDAN BERİ KULLANILMIYOR”

İlçedeki nüfus artışı ve ilçenin gelişimiyle birlikte bu santralin yetersiz kaldığını belirten Sağıroğlu devamında şu ifadeleri dile getirdi; “Daha sonraki tarihsel süreçte ilçenin nüfusununda artması ve gelişmesi ile bu santral binası yetersiz kalacak ve 1968 yılınakadar ilçenin elektrik ihtiyacı Sümerbank Kendir Fabrikası tesislerince karşılanacaktır. Sonrasında ise Çatalağzı elektrik şebekesi aracılığı ile elektrik ihtiyacı karşılanmıştır. Bu elektrik Santrali Binası 1958 yılından itibaren kullanılmayan tarihi bir binadır. İçinde yer alan makineler o güden bugüne kadar gelebilen ve korunabilen en der örneklerdendir. Günümüzde atıl bir halde olan binada gerekli restorasyon çalışmaları yapılıp bir ‘Teknoloji Müzesi’ haline dönüştürülebilir ve Taşköprü ilçesine gelen ziyaretçilerin uğrayabilecekleri yerlerden biri de burası olabilir.”


Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum