Kastamonu'da da görülen  meteorla ilgili Türkiye Uzay Ajansı'ndan açıklama!;

Kastamonu'da da görülen  meteorla ilgili Türkiye Uzay Ajansı'ndan açıklama!

Kastamonu ve Türkiye’nin bazı illerinde görülen meteor geceyi aydınlattı. Düşen meteor Türkiye’nin farklı şehirlerinden görülürken, Kastamonu'da ise o anlar bazı vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı. Peki, göktaşı hangi illere, nereye düştü? Türkiye Uzay Ajansı'ndan açıklama geldi!...

Kastamonu ile birlikte İstanbul ve Ankara da dahil birçok kentte vatandaşlar, yeşil renkte parlak bir cismin gökyüzünden kayarak geçtiğine dair sosyal medyada videolar paylaştı. Göktaşı olduğu tahmin edilen cismin Kastamonu'da da birçok bölgede görüldüğü belirlendi.

Türkiye Uzay Ajansıdan konu ile ilgili açıklama geldi. Türkiye Uzay Ajansı'ndan yapılan paylaşımda; "Ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu. Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.

Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: haber merkezi

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum