Beyaz eşyada iç satış arttı;

Beyaz eşyada iç satış arttı

Beyaz eşya satışları nisan ayında altı ana grupta yüzde 27 artarken, ihracat yüzde 54 oranında düştü. Yılın ilk dört ayında ise üretimde bir önceki döneme göre yüzde 5'lik daralma yaşandı....


Beyaz eşya satışları nisan ayında altı ana grupta yüzde 27 artarken, ihracat yüzde 54 oranında düştü. Yılın ilk dört ayında ise üretimde bir önceki döneme göre yüzde 5'lik daralma yaşandı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) 4 ana ürünün ve 6 ana ürün grubunda nisan ayı üretim, iç satış, ihracat ve ithalatlarını karşılaştıran verileri yayımladı.

Beyaz eşyada Nisan'da iç satışlar 841 bin adetle yüzde 27'lik artış gösterirken dış satışlar 1 milyon 59 bin adetle yüzde 54 gerileme kaydetti. Söz konusu veri geçen yıl Nisan'da 2 milyon 301 bin adet olmuştu. Yılın ilk 4 ayının toplamına bakıldığında sektör olarak altı ana ürün grubundaki üretim bir önceki döneme göre yüzde 5’lik bir daralmayla 10 milyon 770 bin adet olarak gerçekleşti.

Yurt içi satışlar yüzde 14 artarak 3 milyon 179 adete ulaşırken, ihracat yüzde 24 daralarak 6 milyon 699 adete geriledi. Verileri değerlendiren TÜRKBESD Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Sığın, küresel ekonomik faktörlerin etkisiyle sektörün ihracat performansının zorlu bir süreçten geçtiğini ortaya koymakla birlikte esasında bilindiği üzere beklenen bir düşüş olduğunu dile getirdi.

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum