‘Çamur at izi kalsın politikasını bırak’;

‘Çamur at izi kalsın politikasını bırak’

Taşköprü Belediye Başkanı Abdullah Çatal, ilçeye gelerek basın açıklaması yapan ve kendisine yönelik ithamlarda bulunan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e yanıt verdi....

“Bu mesnetsiz açıklamayı vatandaşlarımızın vicdanına bırakıyorum” diyen Başkan Çatal, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu İl Başkanı Hikmet Bey, Taşköprü’ye gelerek bir basın açıklaması yaptı. Öncelikle ona teşekkür ediyorum hırsız demedi, soysuz demedi. Elhamdülillah bizim abdestimizden şüphemiz yok. Yaptığı açıklamaya karşı tabi ki Taşköprü Belediyesi olarak ve belediye başkanı olarak bana da bir cevap hakkı doğmuş oldu. Demiş ki; ‘2021-2022 yıllarında Abdullah Çatal, 15 tane arsa sattı.’ Hikmet bey 15 tane arsa satışı yapmadık. Ben toplamda 8 tane arsa satışı yaptım. Bunlardan 3 tanesi Ağcıkişi Mahallesi’nden, ev yapma sebebiyle kendi arsalarının yanında bulunan vatandaşlarımız talep etmiştir. 5 kişilik encümen huzurunda ihaleye çıkarmışızdır. 1 tane Harmancık Mahallesi’nde gene aynı şekilde vatandaşımızın talebi üzerine encümen huzurunda satışımız gerçekleşmiştir. 3 tanesi Gizlice Mahallesi’nde Taşköprü Belediyesi’nin ve Taşköprü halkının geleceği ile alakalı hizmeti ile alakalı sattığımız arsalar. 1 tane ise Karasait Mahallesi’nde sattığımız arsa var. Bunların toplam değeri 5 milyon 257 bin TL. Öyle 40 milyon TL falan değil. Eğer 40 milyon dersen, gel ben sana o arsaların hepsini sana o fiyata alıveriyim. Otogardaki yazıhaneleri ihaleye çıkarmadığımı söylemişsin. Hikmet bey bana sorsaydın ben sana söylerdim. Otogardaki bütün yazıhaneler 18 Ocak 2023 tarihinde ihaleye çıktı. Bir yazıhanemize talep oldu, başka talep gelmedi ve encümen huzurunda ihaleye çıkardık. Tekrar 20 Şubat 2023 tarihinde ihaleye çıktı, fakat hiç kimse gelmedi. Böylelikle ‘kendi firması var, otogarı ihaleye çıkarmıyor’ demen çürümüş oldu.”

“İÇME SUYU ARITMA TESİSİ İÇİN 250 MİLYON TL’LİK KREDİ ONAYI ALDIK”

“Diğer iddiası ise Kastamonu Belediyesinde meclis üyesi olan bir kardeşimizin oğlunu işe alma hususuydu. Kasım ayında bu arkadaşımızı işe almışız. Bundan önce bir inşaat mühendisimiz vardı. Kendi isteği ile istifa etti. İstifa edince yeri boş kaldı. 10 tane inşaat mühendisi başvurdu. Bizim tek önceliğimiz yapı denetim firmasında çalışmasıydı. İnşaat mühendisimizin ise daha önceden tecrübesi olmasıydı. Tek yapı denetim tecrübesi olan bu işe aldığımız kardeşimizdi. Hani demişsin ya kızıyla takas etmişsin, öyle takas falan yok. İnşaat mühendisi arkadaşımız Kasım ayında işe başladı. Diğer iddian ise kredi onayı almışım. Evet kredi onayı aldım. 2020 yılında bir kredi onayı aldım, 2 milyon TL. Onu da Taşköprü Belediyesi’nin ve Taşköprü halkına harcamak için aldık. Benim 2019’dan bu yana çektiğim tek kredi, kullandığım tek kredi budur. Evet başka bir kredi onayı daha aldık. O öyle 3 liralık, 5 liralık değil, 250 milyon TL, o da Taşköprü’nün menfaati amacıyla, içme suyu arıtma tesisi yapmak amacıyla aldım. Ama daha kullanmadık. Allah’ın izniyle içme suyu arıtma tesisimiz önümüzdeki aylarda ihaleye çıkacak. Bunun için kullanacağız. Bu 250 milyonun 125 milyonunu belediye ödeyecek, 125 milyonu ise SUKAP’tan ödenecek. Eğer bunu demek istiyorsan evet aldık, kullandık. Ama bazı şeyleri konuşmuyorsun Hikmet bey, ben bu belediyeye 2019 da geldiğimde dünya kadar borcu vardı. Şu an Taşköprü Belediyesi’nin 5 kuruş borcu yoktur. Gelip bana sorsaydın ben sana söylerdim. Taşköprü Belediyesi’nin kasasında şuanda 10 milyon TL parası var. Neden konuşmuyorsun 2019’dan bu yana 17 tane Taşköprü Belediyesi’nden emekli olan personel var. Hiç birisinin borcu olmadan. Abdullah Çatal evet 5 milyon 257 bin TL arsa satmış. Ama buraya bir modern mezbahane, bir gasilhane yaptırmış, 25 tane makine parkına araç almışız.”

“BENİM PARAM VAR DİYE ÇOCUĞUM ÇALIŞMAYACAK MI?”

“Çıkıyorsun Abdullah Çatal, Kastamonu Belediyesine kızını sokmuş. Ya Hikmet bey benim kızım İstanbul’da en büyük üniversite hastanesinden biri olan Bezmialem Hastanesi’nin yetişkin acilinden geldi. Benim kızım üniversite mezunu. İhtiyaç varmış, huzur evi açılacakmış. Müracaatını etti ve deneyimli personel istediler. Onun da çalıştığı yer referansı. Hakkıyla işe girişi yapıldı. Sizin milletvekili çocuklarınız hiçbir yerde çalışmıyor mu, belediye başkanınızın çocukları hiçbir yerde çalışmıyor mu? Biz belediye başkanı olduk diye çocuğumuz bir yerde çalışmayacak mı? Benim param var diye çocuğum çalışmayacak mı? Hayatını nasıl devam ettirecek?”

“KANUNSUZ İŞİ TEKLİF ETTİNİZ, OLMAZ DEDİĞİM İÇİN Mİ AÇIKLAMA YAPTINIZ?”

“Elhamdülillah Müslümanım diyorsan çamur at izi kalsın politikasını bırak. İlçe başkanınıza sorun, Atatürk Düşünce Derneği Başkanınıza sorun, 2019’dan bu yana hiçbir tane CHP’liyi ayırmış mıyım? İlçe başkanınıza sorun ne zaman isterse duyduğu bir konu hakkında kapım açık kardeşim gel açıklayım demişimdir. Ama bu açıklamanızın sebebini de biliyorum. Bir tane belediye şirketinde partinizin çalışan üyesi var, bundan 3 ay önce sözleşmeli memura çevir deyince, olmaz YÖK’teki karşılığı belediyede tutmuyor kanunsuz bir işlem yapmam dediğim için, tuttunuz böyle bir açıklama yapma gereği duydunuz. Bunu mu söyleyeyim, kanunsuz işi teklif ettiniz olmaz dediğim için mi açıklama yaptınız. İlçe başkanınıza bir sorun bakalım belediyede çalışan CHP’ye gönül veren Taşköprülü hemşehrilerimiz için buraya geldiğinde başkanım şöyle olsun böyle olsun dediği zaman, biz çalıştığı sürece kimsenin hakkını yemeyiz. Çalıştığı sürece biz ona değer veririz dedik diye kötümü olduk.

Ama sözleşmeli memurda kanunsuz iş yapmadık diye kötü olduk değil mi. Ben buradan Taşköprülü vatandaşlarımın vicdanına bırakıyorum. Abdestimizden şüphemiz yok Hikmet Erbilgin, ne zaman istersen kapım açık. Dedikodu ile siyaset yapılmaz. Gelirsin sorarsın ispatlayamadığımız bir şeyde tabi ki doğruyu söylemek zorundasın. Zaten doğruyu bilip de söylemeyen dinimizce de dilsiz şeytandır denilmiştir. Yapılan açıklamayı, saygı değer Taşköprülü hemşehrilerimizin ve hepinizin vicdanına bırakıyorum, saygı ve sevgililerimi sunuyorum.” 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum