‘Tarım ve Orman Gençlik Konseyi’ kuruldu;

‘Tarım ve Orman Gençlik Konseyi’ kuruldu

Tarım ve Orman Bakanlığının kurduğu ve 18-35 yaş aralığındaki gençlerden oluşan “Tarım ve Orman Gençlik Konseyi” ile sektörün dinamik ve vizyoner bir yapıya kavuşturulması hedefleniyor....

Tarım ve Orman Bakanlığı bu kapsamda, ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan 18-35 yaş aralığındaki gençlerin tarım-orman sektörüne dahil edilerek, sektörün daha dinamik ve vizyoner bir yapıya kavuşturulması hedefiyle Tarım ve Orman Gençlik Konseyi'ni kurdu. Tarım ve Orman Gençlik Konseyi, 30 ilde ve her biri farklı sektörde faaliyet gösteren gençler arasından seçilen 10 kadın ve 20 erkek üreticiden oluşuyor. Kurulan konseyle gençlerin tarıma ve tarımsal sorunlara daha duyarlı bir duruma getirilmesi, tarımdan ve kırsaldan uzaklaşan gençlerin sosyolojik olarak tarıma yaklaştırılması ve kamu idaresinin gençlerle temasının artırılması amaçlanıyor.

"TARIM VE ORMAN SEKTÖRÜNÜN YENİ BİR VİZYONLA GELECEĞE HAZIRLANMASI GEREK"

Kastamonu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Toprağın, suyun ve çevrenin kıymetinin daha iyi anlaşıldığı günümüzde, tarım ve orman sektörünün yeni bir vizyonla geleceğe hazırlanması gerekiyor. İklim değişikliği, azalan biyoçeşitlilik, küresel gıda krizi, gıda milliyetçiliği, jeopolitik riskler, tarım ve gıdada tekelleşme eğilimleri gibi etkenler, Türkiye Yüzyılında Yeni Tarım ve Orman Vizyonunu zorunlu kılıyor."

Tarım ve Orman Gençlik Konseyi'nin ilk toplantısı, Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, bakan yardımcıları ile bakanlık birim amirleri ve illerden gelen gençlik konseyi temsilcilerinin katılımıyla 6-8 Ocak tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirildi. Bakanlık, bundan sonraki süreçte konsey üyeleri ile daha sık bir araya gelerek gençlerin sektörle ilgili görüş, öneri ve sorunlarını yakından takip edecek.

KASTAMONU'YU KAHVECİOĞLU TEMSİL EDİYOR

Kastamonu'nun da içinde bulunduğu konseye, Devrekani ilçesi genç çiftçilerinden Gamze Nur Kahvecioğlu, Bakanlık tarafından konseyde il temsilcisi olarak seçildi. Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, genç çiftçiyi makamında ağırladı. Makam görüşmelerinden sonra Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur Ertop ve Gamze Nur Kahvecioğlu, Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider'in başkanlığında yapılan olağan konsey toplantısına katıldı. Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum