“Her türlü şiddetle mücadele edeceğiz”;

“Her türlü şiddetle mücadele edeceğiz”

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla AK Parti Kadın Kolları İl Başkanlığı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Düzenlenen basın açıklamasında, kadına yönelik şiddetle mücadeleye dikkat çekildi. Açıklamayı yapan AK Parti Kastamonu Kadın Kolları Başkanı Serap Ekmekçi; “Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi....

 “KADINA ŞİDDET, İNSANLIĞA İHANETTİR”

AK Parti Kastamonu Kadın Kolları Başkanı Serap Ekmekçi, açıklamasında, 5 buçuk milyon kadın üyesi 600 bine yakın gönüllü teşkilat mensubuyla AK Parti’nin güçlü bir kadın hareketi olduğuna vurgu yaparak; “AK Parti Kadın Kolları olarak, kadın odaklı politika ve uygulamaların takipçisi olduğumuz kadar kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve yaptırımların artırılması için de var gücümüzle çalışıyoruz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla bu konudaki kararlılığımızı bir daha vurgulamak, hükümetlerimiz tarafından atılan adımları bir kez daha hatırlatmak istedik. Kadını ve kadının varlığını son derece önemseyen bir yaklaşımla ‘Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’ kapsamında Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık tekrarladığı gibi kadına şiddetin, insanlığa ihanet olduğunu bir kez daha haykırıyoruz. AK Parti teşkilatları olarak, her adımımızda bu bilinçle hareket ediyor, her fırsatta dile getiriyoruz. Tek bir kadına yönelik şiddete daha tahammülümüz yok. Kadına yönelik şiddet, yalnızca kadın oldukları için uygulanan veya kadınları etkileyen, kadının insan hakları ihlaline yol açan her türlü tutum ve davranıştır. Kadına yönelik şiddet, sadece ülkemizin değil, maalesef tüm dünyanın sorunudur. Tüm dünya gibi bizim de canımızı yakan, kadına yönelik şiddetle mücadele etmekte kararlıyız. Şunu apaçık söylüyoruz ki, bu konuda asla toleransımız yok. Bunu 2002 yılında daha ilk seçim beyannamemizde de ifade ettik” dedi.

“ARTIK TAKIM ELBİSE GİYİP, KRAVAT TAKANLAR TAKDİR İNDİRİMİ GEREKÇESİNDEN FAYDALANAMIYOR”

2003 yılında aile mahkemelerini kurduklarını dile getiren Ekmekçi;  “2004 yılında Anayasa’ya kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir maddesini biz getirdik. 2005 yılında Türk Ceza Kanunu ile ‘töre’ ve ‘namus’ nedeniyle işlenen cinayetleri ağırlaştırılmış suç kapsamına aldık, TCK’da aile içi şiddet ve cinsel suç tanımını biz yaptık. 2010 yılında kadın-erkek fırsat eşitliğini daha da güçlendirerek ‘pozitif ayrımcılık’ilkesini Anayasa’da düzenledik. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, Anayasa’da, TCK’da yaptığımız değişiklikler ve 6284 sayılı kanun ile kadına yönelik şiddet ile mücadelede önemli mesafeler aldık. İyi hâl ve tutuklama şartlarını yeniden düzenledik, kadına yönelik şiddetin cezalarını artırdık. Nikâhlı eşe karşı işlenen suçu boşanmış eşi de kapsayacak şekilde genişlettik. TCK’da yapılan son düzenlemelerle erkeğin kadına yönelik işlediği suçlarda ‘iyi hâl uygulamasını’ kaldırdık ve kadına şiddeti ‘katalog suç’ kapsamına aldık. Artık takım elbise giyen, kravat takanlar takdir indirimi gerekçesinden faydalanamıyor. Fiziksel veya iletişim araçlarıyla yapılan ısrarlı takip eylemlerini suç kapsamına aldık. Yine talep etmeleri hâlinde şiddet mağduru kadınlara baro tarafından ücretsiz avukat hizmeti sağlayarak her koşulda yanlarında olduğumuzu hissetmelerini sağlıyoruz.2013 yılında kurulan ŞÖNİM’leri (Şiddet İzleme Merkezleri) yaygınlaştırarak 81 ilde 1 milyonun üzerinde kişiye ulaştık.Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet ve taciz eylemlerini önlemek üzere kolluk kuvvetlerine tek tuşla ulaşabildikleri KADES (Kadın Acil Destek) Mobil Uygulamasını hayata geçirdik. KADES Uygulamasını yaklaşık 4 milyon kişi indirdi, 300 bini aşkın kişi ise ihbarda bulundu. Kadına Yönelik Şiddetin 7 Gün 24 Saat takip edilebilmesi ve kadının etkili şekilde korunabilmesi adına Elektronik Kelepçe Uygulamasını 2015’te yine AK Parti olarak biz hayata geçirdik. 2011 Yılı’nda ise İş yerlerinde Psikolojik Tacizin Önlenmesi (Mobbing) Genelgesi’ni düzenledik ve mobbing suç kapsamına aldık” ifadelerine yer verdi.

 

“ŞİDDETİ OLUMLAYAN ZİHNİYETE KARŞI OMUZ OMUZA MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”

Her türlü şiddetle mücadelelerinin süreceğini kaydeden Ekmekçi; “Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bir kez daha ifade ediyoruz ki; şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, mobbing ve sözlü şiddet uygulayana, şiddeti olumlayan zihniyete karşı kadın-erkek omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

KÖYLÜ; “DEVLET, DARDA, ZORDA, SIKINTIDA OLAN KADINLARA YARDIM ELİNİ AÇMIŞTIR”

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, kadınların haklarıyla ilgili birçok çalışma yaptıklarının altını çizerek; “Biz 2002’den bu tarafa kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere 70’e yakın düzenleme yaptık. Bunların hepsi kadınları korumaya, kadına yapılan şiddetlerin ağır cezalar ile cezalandırılmaya yöneliktir. Bu düzenlemelerin hepsini anlatmayacağım ama bunlardan birisi günlük hayatımızda çok sık karşılaştığımız taciz. Manası halk tarafından anlaşılmayan hukuki bir terim. Taciz demek bir kişiye laf atmak demektir. Eski ceza kanunumuzda biraz daha değişikti, sadece laf atmak ve el kol hareketleriyle rahatsız etmenin adı tacizdir. Dokunmanın cezası daha başkadır. Bu taciz dediğimiz husus eğer iş yerinde iş arkadaşlarından birisi oradaki patron ya da onun elamanı tarafından işlenmişse daha ağır bir ceza ile cezalandırılıyor. Bunun yanında fuhuş ilgili bir durum var. Fuhuş dünyanın var olmasından bu tarafa milletlerin yüz karası bir hareketidir.  Maalesef hiçbir zaman önlenememiştir. Eskiden beri bizim kanunlarımızdan da dahil olmak üzere fuhuş yapan kadınlar cezalandırılırdı. Biz dedik ki ‘Fuhuş yapan kadın suçlu değildir, bu suçun mağdurudur.  Bu kadını birileri fuhuşa sevk etmiştir, o kadına ceza verilmesi gerekmez. Bunun tedaviye alınması, desteklenmesi, korunması gerekir. Ceza ise bu kadını sürükleyen, ona yer temin eden kimseye verilmesi gerekir’ dedik ve bu şekilde bir düzenleme yaptık eskinin tamamen tersine. AK Parti zamanında özellikle darda, zorda, sıkıntıda olan kadınlara devlet yardım elini açmıştır, onların tehlikeli bir yola sürüklenmelerini kurtarmıştır” diye konuştu. 


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum