“Bu seferberliğe en üst düzeyde katkı sağlayacağız”;

“Bu seferberliğe en üst düzeyde katkı sağlayacağız”

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımsal Sulamada Tasarruflu Su Kullanımı Paneli’nde Vali Avni Çakır, Türkiye genelinde Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde suyun daha verimli kullanılması amacıyla başlatılan su seferberliğine dikkati çekerek; “İnşallah tüm ülkemizde olan bu seferberliğe, biz de Kastamonu olarak en üst düzeyde katkıda bulunacağız” ifadelerine yer verdi....

Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İklim Değişikliğine Uyum ve Tarımsal Sulamada Tasarruflu Su Kullanımı Paneli” Şerife Bacı Öğretmenevinde gerçekleştirildi. Düzenlenen Panele Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nida Sinsi, Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Kasım Yenigün, bazı Kurum Müdürleri, panelistler ve diğer davetliler katıldı.

TANRIKULU; “BİLİNÇLİ VE ETKİN MÜCADELEYLE, OLUMSUZ ETKİLER EN AZA İNDİRİLMELİ”

İklim değişikliğinin etkilerinin ele alındığı panelde konuşan Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, iklim değişikliğinin etkilerine değinerek, “Karbondioksit artışları neticesinde oluşan sera etkisi ile yeryüzünde kısmi sıcaklık artışları ve düzensiz yağışların etkisi kaçınılmaz olmuştur. İlimizin son yüzyıldaki uzun yıllar sıcaklık trendine de bakıldığında, ortalama sıcaklıklarda 0,8 c/100 yıl olmak üzere artış vardır. İlimizde son yıllarda görülen iklim değişikliğinden etkilenmekte, yağış rejimindeki düzensizlikler ve geç donlar ilimizdeki tarım ürünlerinin yetiştiriciliğini olumsuz etkilemektedir. İlimizde 2006-2007 tarım sezonunda en son yaşanan kuraklık ile uzun yıllar yağış ortalamasının yüzde 30 altında kalması neticesinde bazı tarımsal gıdalarda sıkıntılar yaşanmış, oluşan yüksek fiyatlar sosyal yaşantı ve ekonomik hayat üzerinde olumsuz etki göstermiştir. İleri dönemlerde yaşanabilecek tarımsal kuraklık durumlarında, daha bilinçli ve etkin bir şekilde mücadele yapılarak olumsuz etkilerin en aza indirilmesi gereklidir” dedi.


“SU VEREMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ BAŞLATILMIŞTIR”

'Suda sıfır israf 'sloganıyla su verimliliği konusunda seferberliğin başlatıldığına vurgu yapan Tanrıkulu; “Bakanlığımızca bireysel su kullanımlarında bilinçsiz kullanımlar sebebiyle büyük oranda israf olan suyun daha verimli kullanılması, sanayide tarımda evlerde ve ticarethanelerde tüketimlerin azaltılması için suda sıfır israf sloganıyla su veremliliği seferberliği başlatılmıştır. Bu çerçevede özellikle tarımda su kullanılması başta olmak üzere havzalar özelinde bilinçli sulama ve çiftçilerimizin ihtiyaçları dikkate alınarak gelişen teknoloji uygulamalarını da içeren bir eğitim seferberliği başlatılmıştır. Ev kadınlarından öğrencilere çiftçilerimizden sanayicilerimize kadar geniş bir kitleyi kapsayacak şekilde eğitim çalıştay panel saha etkinlikleri toplantılar düzenlenmekte olup 2023 yılında da bu eğitimlere eğitim seferberliği yılı olarak devam edilecektir. Buradaki nihai hedef suyun verimli kullanılmasıdır. Suyun tasarruflu kullanılması, kullanılmış suların yeniden kullanılmasının sağlanması ki, özellikle tarımda kullanılabileceği araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. 7,2 milyar metreküp kullanılmış suyun yüzde 65’inin tarımsal sulamada kullanılması demek oluyor. Tarımsal üretim amacıyla yapılan aşırı sulamalar su erozyonu ile toprak kayıpları ve ürün kayıplarına sebep olabilmektedir. Ayrıca sulu tarım alanlardaki çiftçilerimiz küresel iklim değişikliğinin neden olabileceği kuraklıktan, modern basınçlı sulama sistemlerinin kullanımının yaygınlaşması halinde daha az etkilenecektir" diye konuştu.

“ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİMİZİ ETKİN OLARAK YERİNE GETİRMELİYİZ”

Kastamonu'nun 367 bin 445 hektar olan tarım alanın sadece 243 bin 554 alanın sulanabilir nitelikte olduğuna vurgu yapan Tanrıkulu; “Devlet eliyle 78 bin 712 hektar alan sulamaya açılmıştır. Halen 164 bin 842 hektar alan sulamaya açılması gerekmektedir. Tarımda sulama amaçlı kullanılan su, genel su tüketiminin yüzde 75’lik gibi büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Kuraklığın yaşanmadığı normal dönemlerde dahi tarımsal sulamalarımızın randımanlı olarak kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle tarımsal sulamada, modern basınçlı sulama sistemlerine geçilmesi kaçınılmazdır. Kamu, tüzel ve birey kişilikler olarak, tasarruflu su kullanımı için üzerimize düşen görevlerimizi etkin olarak yerine getirmeliyiz” ifadelerine yer verdi.
VİDİNLİOĞLU; “ATIK SU ARITMA TESİSİMİZ TÜRKİYE’NİN İLK 3 TESİSİNDEN BİRİDİR”

Daha sonra konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu da tarıma arıtma tesislerine yönelik yaptıkları yatırımlara değinerek, “Hiç bir toplum yoktur ki sadece tüketerek hayatta kalsın. Sürekli dile getiriyorum; üretmeliyiz, toprakla barışmalıyız. Bu anlamda dördüncü yılımıza dayanan belediye başkanlığım süresince tarımın ne kadar kıymetli olduğunu da her seferinde dile getirdim. Bu anlamla ilgili de 2 yıl önce park bahçeler yerleşkesinde ısıtmalı sera oluşturduk ve burada yağmur suyu ve kar sularını kullanıyoruz. Onun dışında tarıma destek amaçlı, şehrin 26-27 yıllık rüyası Atık Su Arıtma Tesisi’ni 5-6 ay önce devreye soktuk. Çok önemli bir alan olan Taşköprü Germeç arasındaki alanı sulayan Karaçomak Deresi’nin ve diğer atık suların toplandığı Atık Su Arıtma Tesisimiz Türkiye’nin ilk 3 tesisinden biridir. Büyük oranda enerjisini kendi üreten bir tesis. Orada suyu ayrıştırıyoruz, bunun yanında yaklaşık her gün 8 ton katı atık alıyoruz. Tabii bu organik ürün olarak da kullanılabilir. Kendi biriktirdiğim tohumlar vardı, hiç suni gübre görmemiş tohumlardı. İlk yıl 45 bin, ikinci yıl 60 bin, bu yıl da 100 bin fide dağıttık. Az elde edilen ürün belki ekonomik olarak çok rantabl olmayabilir ilk başta ama sonuçta sağlıklı üründür. ‘Önümüzdeki dönemde en büyük sorunlardan birinin su ihtiyacı olacak’ dediğimde, ‘Türkiye gibi bir yerde su ihtiyacı mı olur’ deniliyordu. İklim değişikliğiyle birlikte en büyük sorunlarımızdan bir tanesi de sağlıklı gıda. Temelde sağlıklı gıda ve su problemiz var” diye konuştu.

ÇAKIR; “BU İKİ YAĞIŞTA ALT YAPI ZARARIMIZ 1 MİLYARIN ÜZERİNDE OLUŞTU”

Kastamonu Valisi Avni Çakır da Kastamonu'da 11 Ağustos 2021 tarihinde ve bu yıl yaşanan sel yapılarının ekonomiye verdiği zararla ilgili açıklamada bulunarak; “Hiçbirimizin görmediği yağışları gördük. Halen de bu süreci yaşıyoruz. Bu sene 27 Haziran’da 15’ten fazla yerleşim yerinde yıkıcı yağışın etkilerini güçlü bir şekilde hissettik. Daha sonra merkezde de yarım saatte 70-80 kilogramlık yağışlar aldık. Yani bu dengesiz yağışların da kuraklıktan farkı yok. Neticede her şeyin normali iyidir. Bu iki yağışta alt yapı zararımız 1 milyarın üzerinde oluştu. Öte yandan da dünyanın ve Türkiye’nin çok güçlü bir gerçeği var. İklim değişikliğinin sahadaki yansıması kuraklık, suya ulaşmada zorluk. Biz bunu Kastamonu’da çok güçlü bir şekilde hissetmeyebiliriz. Aslında belirli bir oranda hissediyoruz, özellikle köylerimizde bu son 1 yıllık yağışların haricinde ciddi anlamda tüm köylerimizden ilave su kaynakları talebi gelmeye başlamıştı. Bu güçlü ve şiddetli yağışların zararları oldu ama en azından su kaynakları açısından faydası olmuş oldu” diye konuştu.

“ASIL İŞ SAHADAKİ PERFORMANS”

Salonlarda çok fazla vakit kaybetmeye gerek olmadığını, asıl işin sahadaki performans olduğunu belirten Vali Çakır; “Başta bizim gibi suyu çok tüketen tarım toplumlarında çiftçi kardeşlerimiz olmak üzere bahçe sulamalarını terk etmek lazım. Derhal 7’den 70’e çiftçi kardeşlerimiz ile her anlamda suyla alakalı bu süreçleri el almamız gerekiyor. Onun dışında evsel tüketim ve bireysel tüketimde de çok harcıyoruz. Tıraş olurken, yüzünüzü yıkarken boşa akıttığınız ya da duşta süreyi 2 dakika daha geriye çeksek belki de bahçedeki ağaçlar, çimler daha çok sulanacak. Eşim de bu konuda çok hassas. Bu konuda protokoldekilerin eşleriyle beraber ‘Suyunu Koru Kastamonu’ diye çalışmaları vardı. Çok güzel çalışmalar da yaptılar. Oradan ben de şahsen çok şey öğrendim. Okullarda da çok güzel geri dönüş geldi. Kastamonu’da şiddetli yağışlar aldığında söylüyoruz, bizim orada yaklaşık 5 tona yakın depo oluşturduk. Bir yağmurda o depo doluyor. O da sizin 2-3 haftalık ihtiyaçlarınızı karşılıyor. Zaten öyle süreçlere geleceğiz ki su ile alakalı yaptığımız masrafların hiçbir mali değeri olmayacak. Vatandaşlarımızdan gelen talepler ve sahadaki tespitlerimiz sonucunda anladım ki sağlıklı suyu köylüye vatandaşa ulaştırmak için yapılan hiçbir yatırım lüks veya gereksiz değil. Bu ileride çok daha maliyetli olacak. O yüzden şimdi ne kadar yol alırsak o kadar avantajlıyız. Bu anlamda Kastamonu’da da çok güzel şeyler oluyor.  Yer altı barajları, kapalı sistem sulamaları da dahil olmak üzere ilimizde çok güzel yatırımlar oluyor. Yaklaşık bir buçuk yıldır ağırlığımızı afetin izlerini silmek için harcadığımız için inşallah önümüzdeki sezonla birlikte kaldığımız yerden daha çok ağırlık verip devam edeceğiz.  İnşallah Kastamonu’da biz suyla alakalı vatandaşımızı suyu ulaştırma konusunda yatırımlar sunmaya peş peşe başlayacağız. Burada suyu bulmak çok önemli, onu anladık. Fazla su afette de zarar, toprak anlamında da zarar. Topraktaki tüm minareleri alıyor,  toprağı çoraklaştırıyor. Bununla alakalı da çiftçimizi eğiteceğiz. Gerekli zirai aletlere ulaşması noktasında da hem Valilik hem Özel İdare hem bakanlık olarak da bu anlamda öne çıkan ve istekli olan tüm çiftçilerimize pozitif ayrımcılık ve gerekli destekler yapacağız. İnşallah tüm ülkemizde olan bu seferberliğe biz de Kastamonu olarak en üst düzeyde katkıda bulunacağız” diye konuştu.

Kaynak:

İlgili Konular :
, , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum