“Tamamen elektirikli arabalara dönebiliriz”;

“Tamamen elektirikli arabalara dönebiliriz”

Kastamonu Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısının ikinci oturumu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Belediye Meclisi’nde Özel Halk Otobüslerine bir zam daha yapılması talebinde bulunulmuştu.Kastamonu Minibüsçüler Kooperatifi Özel Halk Otobüsü işletmesinin yolcu ücret tarifesinde zam talebi, komisyon tarafından onaylandı. Başkan Vidinlioğlu konuyla ilgili; “Önümüzdeki günlerde bir görüşme gerçekleştireceğim. İnşallah uygun maliyetlerle yapabilirsek, tamamen elektirkli arabalara dönebiliriz. Bunları masaya yatırmamız lazım” ifadelerine yer verdi....

Kastamonu Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis toplantılarının 2’inci oturumu Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Yapılan toplantının gündem maddelerinde, Kreş ve çocuk bakım evi ücretlerinin yeniden belirlenmesi tabebi, komisyon tarafından onaylandı. Önceki Belediye Meclis toplantısı'nda Kastamonu Minibüsçüler Kooperatifi Özel Halk Otobüsü işletmesinin yolcu ücret tarifesinde zam talep edilmiş, talep de değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmişti. Kastamonu Belediye Meclisi'nin Eylül ayı olağan toplantılarının ikinci birleşiminde zam yapılması kabul edildi.Mülkiyeti Belediye'ye ait Hepkebirler mahallesi'nde bulunan otopark ücret tarifesi talebi, oy birliği ile onayladı.


KREŞ VE ÇOCUK EVİ ÜCRETLERİ YÜKSELTİLDİ

2022-2023 kreş ve çocuk bakım evlerinin ücretlerinin yeniden belirlenmesi talebi görüşüldü. Kurum personeli için uygulanan 500 TL,1000 TL’ye, diğer kurumlar, kamu personeli için uygulanan 700 TLbin 50 TL’ye, şehit gazi çocukları için uygulanan 200 lira 400 TL’ye yükseltilmesi talep edilmişti. Söz konusu talep oy çokluğuyla kabul edildi.

ÖZEL HALK OTOBÜSLERİNE YİNE ZAM GELDİ

Beldiye Meclisi Eylül ayı olağan toplantılarının ilk oturumunda, Kastamonu Minibüsçüler Kooperatifi Özel Halk Otobüsü işletmesinin yolcu ücret tarifesinde zam talep edilmişti. Talep, değerlendirilmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmişti. Kastamonu Belediye Meclisi'nin Eylül ayı olağan toplantılarının ikinci birleşiminde otonüs ücretlerine yapılması istenen zam kabul edildi. Yeni tarifeye göre şehir içi öğrenci yolcu tarifesi 4.50 TL'den 5.50 TL'ye, şehir içi tam ücret tarifesi 6 TL'den 7.50 TL'ye yükseltildi. Zamlı tarife 15 Eylül’den itibaren geçerli olacak.

Belediye Meclisi’nde son olarak Otopark ücret tarifesi görüşüldü. Mülkiyeti Belediye ait, Hepkebirler mahallesi ilgili parsellerde yer alan otopark ücret tarifesinin yenilenmesi talep edilmişti. Söz konusu otoparkta uygulanacak yeni ücret tarifesinin tüm araçlar için gerçekli olması ve yeni ücret tarifesinin, 15 Eylül’den itibaren, 0-2 saat arası 15 TL, takip eden her saat için 3 TL, 12 saat'te kadar 30 TL'yi geçmeyecek şekilde, 24 saat 40 TL'yi geçmeyecek şekilde onaylandı.

ORAL; “UZUN VE KISA MESAFE GİDENİN AYNI ÜCRETİ VERMESİNİ DOĞRU BULMUYORUM”

Belediye meclisinde komisyon raporlarının görüşülmesinin ardından söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Hakan Oral, otobüslerde yeni ücret tarifesi ve durakların sıklığı konusunda şu ifadeleri dile getirdi; “Minibüs tarifesinde mesafeli ücret tarifesi ile ilgili komisyon bri çalışma yaptı mı? Bunu göz önüne aldı mı? Duarkların daha profesyonelce yerleştirilmesi konusu var. bazı yerlerde çoksık bazı yerlerde çok uzak mesafeler var.  Çok sık olan yerlerde hem trafik sıkışıklığı oluyor. Aracın sık durmasının, yakıt tasarrufu açısından dolmuşçulara da zul olduğunu düşünüyorum. Şehrin bir tarafından binip, öteki tarafına giden de kısa mesafe giden de aynı fiyatı vermesinin doğru olmadığını düşünüyorum.”

VİDİNLİOĞLU; “UYGUN MALİYETLERLE YAPABİLİRSEK, TAMAMEN ELEKTİRKLİ ARABALARA DÖNEBİLİRİZ”

Başka Vidinlioğlu, CHP Belediye Meclis Üyesi Hakan Oral’ın önerisini şu sözlerle cevapladı; “Türkiye’nin en yaşlı nüfusu bu bölgede: Sinop, Çankırı ve Kastamonu. Alana baktığımızda Kastamonu’daki alan çok büyük. Tabi buradaki en büyük sıkıntı da 65 yaş üstü ve engelli yolcumuzun çok fazla olması. Asıl ana problem buradan kaynaklanıyor. İnşallah bu konuda ben de görüştüğümüzde söyleyeceğim. Her ile aynı şekilde 65 yaş için yardımın ayrı olması detseğin ayrı olması çok hakkaniyetli değil. Dolayısıyla Kastamonu gibi yaşlı nüfusu fazla olan bir ile yapılan yardım bin 200 lira. Genç nüfusun fazla olduğu ile de yapılan yardım aynı yardım. Dolayısıyla burada çok yoğun şekilde 65 yaş üstü ve engelli vatandaşlarımızn kullandığı hat var. Bu da ciddi bir maliyeti beraberinde getiriyor. İşin doğrusu asla böyle bir şey yapmak istemezdim. En son zammı, mazot 21 lirayken yapmıştık. Şuanda 28-29 lira bandında. Yani yüzde 40 zamlandı. Biz yüzde 25 zam verdik çünkü çarklarını döndüremiyorlar. Vatandaşı daha çok düşündüğüm için bu seviyede tuttum. Yapacak bir şey yok. Her şeyin kat be kat arttığı bir dönemde 2 defa yüzde 25 zam yapmış olduk. Alternatifimiz kalmadı. Ayrıca Belediye olarak hat ücretini de almıyoruz, belediye de kendinden veriyor. Keşke imkan olsa da daha fazla verebilsek. Bunun örnekleri var başka illerde. Çankırı Belediyesi bu işi kendi bünyesine almış. Fakat Çankırı’da 30 minibüsle bu işi çözebiliyorsunuz. Onunla ilgili bir çalışma yapmak lazım. İnşallah önümüzdeki günlerde bir görüşme gerçekleştireceğim. Otobüsçülerimizle de bir görüşme gerçekleştireceğim. İnşallah uygun maliyetlerle yapabilirsek, tamamen elektirkli arabalara dönebiliriz. Bunları masaya yatırmamız lazım. Durakların uzaklığı yakınlığıyla ilgili konu mantıklı. Bununla ilgili belediyeyi de bilgilendirmiştik aslında. Baştan beri söylediğim şey durak mesafelerimiz çok yakın. Sadece bir yerde oynama yaptık şu ana kadar. Sinanbey’in oradaki durağı aldım spor salonunun olduğu yere aldım. Kıyamet koptu. Böyle bir problemle karşı karşıyayız. Bunu çözme yönünde ayrı bir irade göstermek durumundayım. Bunu da inşallah en kısa zamanda çözeceğiz.”

 “6 AY TRAFİKTEN MEN ETTİK”

Öte yandan Başkan Vidinloğlu, geçtiğimiz günlerde bir engelli vatandaşın, dolmuşa alınmaması hadisesi hakkında da açıklamalarda bulundu. Dolmuş şoförünün 6 ay trafikten men edildiğini açıklayan Başkan Vidinlioğlu konuyla ilgili şu açıklamayı dile getirdi; “6 ay trafikten men ettik. Bundan sonra da en küçük bir vatandaşımıza yönelik davranışta ceza veriyorduk bu sefer bu hiç kabuledilebilir bir görüntü değil. 6 ay boyunca trafikten men etme cezası verdik. Vatandaşlarımız hiç tereddüt yaşamasınlar. Sonuçta onlara hizmet vermek için buradayız. Haklarını korusunlar. Herhangi bir şikayetleri olduğunda bize iletsinler. Kamera kayıtları var biz gereğini yaparız.”

“AKARYAKIT FİYATLARI GERİLERSE BİZ DE TARİFEYİ YENİDEN GÜNCELLERİZ”

CHP Belediye Meclis Üyesi Sibel Karakaş da sadece öğrencilere yönelik belli güzergan ve belli saatlerde belediyenin daha uygun bir fiyat ya da ücretsiz yapma ihtimali olup olmadığını sorması üzerine Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu; “Aslında bu rakamlar her şeyin çok çok arttığı dönemde o kadar da büyük rakamlar değil. Elbette ben de öğrenciyken biliyorum. Cebimde para olmadığı için çok yürümüşlüğüm vardır. Aradan bunca zaman geçmişken öğrencilerin çok daha iyi şartlarda eğitim öğretime devam etmesini ben de arzu ederim. Ama onların ki de biraz daha sınırlı oldu. İnşallah önümüzdeki süreçte bunu da gündeme getiririz. Ama ciddi maliyeti olan bir durum. Esnafımız da zor durumda. 7 liradan 28-29 liraya çıkmış bir mazo fiyatı var. 4 kat artmış. Biz iki defa yüzde 25 zam verdik. Bunların içinde lastik ekipman hiçbirisi olmadığı halde şoför çalıştırmayanlarda bile her ay asgari ücrete yakın zararla kapatıyorlar. Şu verilenlerle bile ucu ucuna denk gelecek. Özellikle enerji fiyatlarındaki artış görece bir artış. Bütün dünyayı etkileyen bir artış . Fiyatlar geri gelirse biz de fiyatları geri çekeriz. Onda kimsenin tereddütü olmasın” dedi.

“DEVAM EDERSE AYNI ŞEKİLDE KARŞILIK VERİRİZ BİLGİNİZ OLSUN”

Eylül ayı ilk otorumunda kurumlara sitem eden Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu sitemini yeniledi. Başkan Vidinlioğlu toplantıda şunları kaydetti; “Kamu kurum ve kuruluşlarından belediyenin talepleri olduğunda ciddi yokuşlar var. Son kez tekrar etmek istiyorum. Bu yokuş yapmalar, frene basmalar belediye nezdinde devam ederse aynı şekilde karşılık veririz bilginiz olsun. Çünkü bizim hiçkimseden gayrıresmi bri talebimiz olmaz ama belediyenin mutlaka herkese kolaylaştırıcı yaklaştığı bir dönemde eğer belediyenin  taleplerine zorlaştırmaya ve işini yokuşa sürmeye kalkışan herhangi bir kurum olursa biz de aynısını onlara uygularız. Bilinmesini siterim.”

“50 YILLIK PROBLEMİ 3 YILDA ÇÖZMENİN İMKANI YOK”

Beleidye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, Cumartesi günü yaşanan sel afeti ilgili de konuşarak şu ifadelere yer verdi;  “İş yerlerinin evlerin su basmasının endeni dere yatağındaki suyun yükselmesi. Buna yapacağınız hiçbir şey yok. Ciddi bir kot farkı var bazı yerlede. Dere yatağına gelens uyu pompalıyor fakat geri gelen suya hiçbir şey yapamıyoruz. Hem Nasrullah’ta hem Aşirefendi Hanı’nda hemd e çoğu yerde bu oldu. Ama şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Altyapıda yaklaşık 70 milyona yakın para harcadığımız Tosya Yolu’nda çok büyük bir sıkıntı yaşamadık. Çünkü orada çok ciddi bir çalışma yapmıştık. Şehrin her yerinde bu uygulamayı yapmaya çalışıyoruz. Bakan Bey ile yeniden görüşeceğim. Alt yapı ve içmesuyu ile ilgili projemiz bekliyor. Koronavirüs nedeniyle Avrupa Birliği fonları bir bekleme ve sakıya alma söz konusu. İnşallah onu da çözmüş oluruz. Nasıl ki Atık Su Arıtma Tesisi’ni tamamladık, hemen hemen aynı maliyette olan içme suyu ve alt yapı ile ilgili çalışmamızı tamamlayacağız. Ilgaz İsale hattında meydana gelen zararda yaklaşık 11 kilmetrenin maliyeti 45 milyon TL. Şehirde 380 kilometre ağ var. 380 kilometre ağın 11 kilometresi 45 milyonsa hesabı yapılabilir. Bunun altından Belediye imkanlarıyla kalkmak çok mümkün değil. Ya Avrupa Bilriği desteği ya da ciddi bir hükümet desteğiyle bu yapılabilir. Bunu da zamana yaymamız gerekir. Bazen sözlerim oraya buraya çekliyor, yapmakla mükellefsin deniyor. Şehrin 50 yıllık problemini 3 yılda çözme gibi bir ihtimalimiz olmaz. En son rahmetli Mustafa Kazım zamanında olan alt yapıyla devam ediyoruz. Dolayısıyla şehrin 50 bin nüfusu olan altyapı şuan 125 bin nüfusa hitap ediyor. Borularımız ince kalıyor. Suyu biraz basınçlı verseniz patlatıyorsunuz. Az basınçla verirseniz yukarıya çıkmıyor. Elbette çözme yolunda bir irade göstereceğiz ama bu dünden bugüne hemen çözülecek bir problem değil. Herkesten anlayış bekliyoruz. O gece biz sabaha kadar ekibin başındaydık ve aldığımız tüm ihbarları değerlendirdik. O kadar şiddetli bir yağmura rağmen evinde su olan kimse yoktu. Kocaeli’nden bir kombine araç geldi 10 gün burada olacak. Belediye çalışanlarımzın gözlerinden öpüyorum her birinin emeğine sağlık.”

Son olarak İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Tingiroğlu, Nasrullah Kadı Efendi’nin kabirnin belli olmadığını ve Kastamonu’da çoğunluğun mezar yerini bilmediğini dile getirerek bu konu hakkında bir çalışma yapılmasını talep etti. Başkan Vidinlioğlu, konuyla ilgileneceklerini dile getirerek otorum kapatıldı.

 (Banu Türkmenoğlu/Nihan Kıran)


Kaynak:

İlgili Konular :
, ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum