“Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak!”;

“Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak!”

Türk Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanlığından banka promosyonları hakkında açıklama geldi....

Türk Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Nedim Afacan, yaptığı yazılı açıklamasında; “2022 yılı Temmuz ayı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya. Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir. Ne eksik, ne fazla. Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak!Banka promosyon anlaşmaları güncellenmeli, kamu çalışanları hak kayıplarına uğramamalıdır” diyerek promosyonlarda güncelleme yapılması gerektiğine dikkat çekti.

“TEMMUZ ÖNCESİ PROMOSYON SÖZLEŞMESİ YAPILAN KAMU ÇALIŞANLARI CİDDİ BİR EKONOMİK KAYIP İLE KARŞI KARŞIYA”

Banka promosyonları hakkında sendikalardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Türk Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Nedim Afacan da konuyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Şube Başkanı Afacan açıklamasında; “Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ile Üniversitelerimiz tarafından bankalar ile maaş promosyon anlaşmaları yapılıyor ve bu kapsamda alınan promosyon ücretleri memurlara ödeniyor. Promosyon anlaşmalarının süresi ise üç ile beş yıl arasında değişiyor. Ancak şu anda yaşanan sorun, 2022 yılı Temmuz ayı öncesinde promosyon sözleşmesi yapılan kamu çalışanlarının ciddi bir ekonomik kayıp ile karşı karşıya kalmasıdır. Çünkü hatırlanacağı üzere pandemi döneminde ülkemiz ağır bir süreç yaşadı. Hemen hemen her alanda yaşanan olumsuz gelişmeden toplumun tüm kesimleri olduğu gibi kamu çalışanları da etkilendi. O dönemlerde yapılan promosyon sözleşmeleri de gelişen ekonomik koşullar karşısında kadük hale geldi. Temmuz 2022 öncesinde yapılan sözleşmeler ile eğitim çalışanların eline geçen promosyon ödemeleri çok komik rakamlar haline geldi.  Zira son bir yıllık sürede enflasyon oranında meydana gelen artışa binaen memur maaşlarında da artış gerçekleşti. Öyle ki 2022 yılında memur maaşlarına yaklaşık yüzde 80 civarında artış yapıldı. Memur maaşlarına yapılan artışla birlikte bankalara gönderilen aylık nakit miktarı da aynı oranda arttı. Bu kez Temmuz 2022 öncesinde promosyon anlaşması imzalayan kurum çalışanları mağdur oldu. Zira sözleşmeler eski maaşlara göre yapılmıştı ve bu da çalışanların promosyon kaybına uğramasına yol açtı. Düşük ücretlerle promosyon anlaşması yapılan kamu çalışanlarının suçu ne?” ifadelerine yer verdi.

“EKONOMİK GELİŞMELERE GÖRE ARTIŞ YAPILMALI”

Afacan 2022 yılında bakalarla yapılan promosyon anlaşmalarında verilen ücretlerin hayli yüksek olduğunu hatta son olarak promosyon ücretlerinin 41 bin 500 TL’ye kadar çıktığının kamuoyuna yansıdığını belirten Afacan açıklamasını şöyle sürdürdü;  “Tüm bu gelişmeler dikkate alındığında, Temmuz 2022 öncesinde ödemesi yapılan promosyon ücretlerinin enflasyon oranı ve memur maaş artışları karşısında değer kaybetmesi, bu anlaşmaların ise uzun yıllar uygulanmaya devam edecek olması nedeniyle promosyon ücretlerinin güncellenmesi ve ekonomik gelişmelere göre artış yapılması gereklidir. Bu konuda bir kısım il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin promosyon ücretlerinin güncellenmesi yönünde girişimlerde bulunduklarına dair bilgiler elimize ulaşmaktadır. Bu önemli bir adım olmakla birlikte yeterli değildir. Emekli promosyon ücretlerinin 10 bin TL’ye yaklaştığı, bankaların emeklileri çekebilmek için promosyon konusunda adeta yarışa girdiği bu dönemde, kamu çalışanlarının promosyon miktarlarının güncellenmesi kararı kurum yöneticilerinin inisiyatifine bırakılmamalıdır.”

“BU HAKKIN GASP EDİLMESİNE GÖZ YUMMAYACAĞIMIZ BİLİNMELİDİR”

Türk Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Afacan son olarak şunları kaydetti;  “Eğitim çalışanları olarak; Bankalarla yapılan promosyon sözleşmelerinin, 3 ya da 4 yıllık bir süreyi kapsadığı için enflasyon artışı, buna bağlı olarak maaş artışları ya da döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte güncelliğini yitirdiği inkar edilemez bir gerçekken, Soruyoruz: Bankaların çekici promosyon vaatleri ile müşterilerinin artmasına ve bununla doğru orantılı olarak kar oranlarının yükselmesine rağmen, kamu çalışanlarının bundan faydalanamaması, promosyon kaybı yaşaması ne kadar adildir? Bu bağlamda, MEB’e bağlı tüm il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ve üniversitelerimizin bankalarla yaptıkları promosyon anlaşmalarının revize edilmesini, güncel ekonomik gelişmeler ışığında promosyon ücretlerinin artırılmasına yönelik gerekli çalışmaların yapılmasını istiyoruz. Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) tarafından, promosyon sözleşmelerinin, öngörülemeyen ekonomik gelişmelere uygun olarak düzenlenmesi için hüküm getirilmesi de çok önemli bir adım olacaktır. Unutulmamalıdır ki promosyon ücretlerinde; Emeğimiz vardır. Alın terimiz vardır. Hakkımız vardır. Bu hakkın gasp edilmesine göz yummayacağımız bilinmelidir. Ne eksik, ne fazla… Tek beklentimiz, hakkımız olanı almak!” 

Kaynak:

İlgili Konular :
, ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum