Öğrenciler ‘şef üniformalarına’ kavuştu;

Öğrenciler ‘şef üniformalarına’ kavuştu

Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Bölümü Mutfak ve Pastacılık alanında eğitim alan 10 Aralık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin kendi alanlarında lisans öğrenimlerine devam etmelerini teşvik etmek amacıyla gerçekleştirilen ve yürütücülüğünü Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hakkı Çılgınoğlu’nun yaptığı Bilimsel Araştırma Projesi başarıyla tamamlandı. Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ve Dekan Prof. Dr. Alptekin Sökmen’in katılımıyla gerçekleşen kapanış töreni ile 15 öğrenciye söz verilen şef üniformaları takdim edildi....

ÖĞRENCİLER, YOĞUN BİR EĞİTİMDEN GEÇTİ

24 bin 808 TL değerindeki Bilimsel Araştırma Projesi kapsamında lise öğrencileri, Gastronomi ve Mutfak Sanatları alanıyla ilgili dört farklı teorik ve iki farklı uygulamalı eğitime tabi tutuldu.

1 Haziran 2021-1 Haziran 2022 tarihleri arasında tamamlanan projenin ilk yarısı teorik eğitimler, ikinci yarısı uygulamalı eğitimlerle geçti. Projenin ilk altı ayında; Prof. Dr. Kutay Oktay Restoran Yönetimi, Dr. Öğr. Üyesi Hakkı Çılgınoğlu Yöresel Yiyeceklerin Fonksiyonel Yönleri, Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Avcı Anadolu Mutfağı ve Coğrafi İşaretli Ürünler, Dr. Öğr. Üyesi Salih Yıldız Yiyecek Tarihi ve Dünya Mutfakları konusunda teorik eğitimler verdi. Projenin ikinci döneminde ise; Arş. Gör. Özge Çaylak Dönmez Sunum Teknikleri ve Arş. Gör. Demet Güner Gıda Formülasyonları ve Duyusal Analiz konusunda uygulamalı eğitimler verdi. Eğitim süreçleri boyunca üniversite eğitim hayatlarını teşvik edecek bilgilendirmelerin yapıldığı proje kapsamında UNESCO tarafından aday illerden istenen eğitim kurumları arasında iş birliği, yöresel mutfak kültürünün gençlere aktarılması ve Gastronomi eğitimlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması gibi hedeflere de ulaşıldı. 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum