Bakan Dönmez açıkladı;

Bakan Dönmez açıkladı

Karadeniz gazının evlere ulaşması için gazı karaya taşıyacak borular bugün döşenmeye başlandı. Canlı yayına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Karadeniz'de bulunan gaz, fiyatlara nasıl yansıyacak?’ sorusuna cevap verdi....

“KEŞİFTEN ÜRETİME 2 BUÇUK YIL SÜRMÜŞ OLACAK”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de 2 bin 200 metre altında çalışmaların devam ettiğini belirterek;  “Yılsonuna kadar boru döşeme işini bitireceğiz. Sadece tek boru da yok burada aslında. Gazı taşıyacağımız 16 inçlik bir boru hattının yanında ona yardımcı olmak üzere çeşitli kimyasal maddelerin sahaya gönderileceği bir hattımız var. Üretim sürecini hızlandırdık. Keşiften üretime kadar süreç 2 buçuk yıl sürmüş olacak.”

BEYİN GÖÇÜNÜ TERSİNE ÇEVİRDİK

Türk çalışanlarının arttığını belirten Bakan Dönmez;  “2017 yılında ilk Fatih sondaj gemimiz geldiğinde bir elin parmağını geçmeyecek kadar Türk çalışan vardı. Şimdi gemilerde neredeyse üçte ikisi Türk çalışan mevcut. Beyin göçünü tersine çevirdik. Yurt dışına giden ve orada ciddi konumlarda çalışan Türkleri ülkemize geri transfer ettik. Keşiflerle birlikte tarihlere dünyanın denizlerdeki en büyük keşfi olarak geçtik. Birçok ülkenin ve şirketin dikkatini çektik. Yurt dışından teklifler gelmeye başladı. Burada hiçbir şeyi gizlemiyoruz. Bulunan miktar da açıkça açıklandı. 2023'ün ilk çeyreğinde insanımız bu hizmete kavuşacak” dedi.

84 MİLYON İNSANIMIZ HİSSEDECEK

Karadeniz gazının çok daha uygun fiyatlı olacağını öne süren Bakan Dönmez;  “Bugünkü fiyatlara baktığımızda Karadeniz gazı çok daha uyguna gelecek gibi görünüyor. Hem devletimiz hem vatandaşımız kazanacak. Bunun karşılığını hep birlikte alacağız. Bu faydayı 84 milyon insanımız hissedecek. Bu gaz hepimizin. İnsanımız bu gazı mutfağında kullanınca hissedecek. Yerin altını araştırma çalışmalarımız da devam ediyor. Bir de Karadeniz’in formasyonunu yeniden değerlendirme imkânını bulduk. Daha önce de çalışmalar oldu fakat keşif olamamıştı. Şimdi o bölgelerde yeniden çalışma yürütülüyor. Doğal gaz arama meselesi Akdeniz'de başlamıştı. Karadeniz gibi bir keşifle sonlanmamıştı fakat öncü işaretlerin geldiği sondajlarımız olmuştu. Karadeniz'deki programın yoğunluğundan dolayı gemilerimiz burada çalışıyor. Daha sonra Akdeniz'e de tekrar bakılacak” dedi.

KONUTLARDA KULLANILAN GAZI TAMAMEN KARADENİZ'DEN ÜRETİLECEK

İlk üretimi günlük 10 milyon metreküp olarak başlatacaklarını açıklayan Bakan Dönmez; “İkinci fazda ise 40 milyon metreküpü hedefliyoruz. İlk fazdaki veriler daha sağlıklı hedefler belirletecek. İleride konutlarda kullanılan gazın tamamı Karadeniz'den üretilecek.Vatandaşımızın konforu, rahatı, bütçesi her şeyin başında geliyor. Bu gaz bir sanayi tesisinde de belki yakılabilir fakat bunu karşılama oranları olarak bir mukayese yapıyoruz.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak Filyos Limanı'nda düzenlenen Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Törenine katılarak konuşma yaptı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak Filyos Limanı'nda düzenlenen Karadeniz Gazı Denize İlk Boru İndirme ve Kaynak Törenine katılarak konuşma yaptı. Bizim son yıllarda üzerinde durduğumuz konulardan bir tanesi enerjide söz sahibi haline gelmek. Türkiye, Avrupa'daki en çok gaz tüketen ülkelerden birisiyiz. Buna yerli kaynağı da eklediğimizde çok daha güçlenerek bir enerji merkezi olabiliriz.Türkiye Petrolleri, artık uluslararası bir petrol şirketi olma yolunda hızla ilerliyor. TP'de diğer ülkeler gibi yurt dışından çalışan istihdam ediyor. 16 yabancı çalışanımız kendi ülkesini bırakıp Türk vatandaşlığına geçti.

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum