“Sürecin her adımında takipçisi olduk”;

“Sürecin her adımında takipçisi olduk”

Sağlık Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, detayları açıklanan 3600 ek gösterge için açıklamalarda bulundu....

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine toplantısının ardından Şube Başkanı Mehmet Öz, ek gösterge sistemini değerlendirdi. Memur-Sen’in ek gösterge ile ilgili çalışmalarda tüm beklentileri ve hassas noktaları aktardığını ifade eden Şube Başkanı Öz; “Kamuoyunda haklı beklenti oluşturan ek gösterge çalışmasının toplumsal maliyet üretmemesi, iş barışının bozulmaması, adil ve hakkaniyetli bir şekilde sonuçlanması için mesai mefhumu gözetmeksizin kamu işvereni ve siyasi irade ile yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirerek sürecin her adımında takipçisi olduk ve kamuoyunda oluşabilecek bilgi kirliliğinin de önüne geçtik” dedi.

“4 UNVANIN DIŞINDA KAPSAMININ GENİŞLETİLMESİNİ SAĞLAYAN YİNE MEMUR-SEN’DİR”

Mevcut düzenlemenin Memur-Sen’in ek gösterge ile ilgili ilk kazanımı olmadığını hatırlatan Öz; “Hatırlanacağı üzere, Memur-Sen olarak, 3. Dönem Toplu Sözleşmede tazminat yansıtma oranlarını 15 puan yükselterek emekli aylığı ve emekli ikramiyelerinde azımsanmayacak oranda artış sağlayarak önemli bir kazanımı kamu görevlilerimiz adına hayata geçirmiştik. Şüphesiz, yakın zamanda düzenlemeye dönüşecek ek göstergelere ilişkin bu çalışmanın da hem paydaşı olan hem toplu sözleşme kazanımı haline dönüştüren hem de 4 unvanın dışında kapsamının genişletilmesini sağlayan yine Memur-Sen’dir” emeği gecen herkese teşekkür ederim” dedi.

“TAZMİNAT YANSITMA ORANLARINDA ARTIŞ YAPILMASI BEKLENTİLERİ KARŞILAYACAKTIR”

Cumhurbaşkanı tarafından 2018 yılında 4 unvana yönelik 3600 ek gösterge çalışmasının yapılacağı sözünün, bugün Memur-Sen’in çabası ve iradesi ile 5 Milyon 300 bin kamu görevlisini ve emeklisini de kapsayan bir sonuç haline dönüştüğünün altını çizen Öz, ortaya çıkan tabloyu önemli bulduklarını ifade ederek; “4 meslek grubuyla sınırlanmamış olması yönüyle önemli görüyoruz. Aynı zamanda, tüm kamu görevlilerini ve emeklilerini içine alacak şekilde kapsamın genişletilmesi, teklifimizin dikkate alındığını gösteriyor. Tüm kamu görevlilerinin ek göstergesinin 600 puan yükseltilmiş olması, herkesin ek gösterge düzenlemesinde bir şekilde kendini bulabilmesini sağlamıştır.                               Ek göstergesi olmayan kamu görevlilerinin de kapsama dahil edilmesi ilk günden bugüne kadar dile getirdiğimiz tekliflerimizin karşılık bulduğunu göstermektedir” diye konuştu.

“PERSONELİN KADROYA GEÇİRİLMESİNE İLİŞKİN ÇALIŞMALAR, ZAMAN KAYBETMEDEN BAŞLAMALI”

Çalışmayla ilgili ayrıntıların ortaya çıkmasıyla daha sağlıklı değerlendirmelerin yapılabileceğini sözlerine ekleyen Öz; “Ancak; çalışmaya ilişkin detayları henüz göremediğimiz için, özellikle ek göstergelerle birlikte tazminat yansıtma oranlarında da artış yapılması teklifimizin karşılanmasına ilişkin cümle kurmayı erken buluyoruz. Ek göstergeleri 3600’ün altında kalan kamu görevlilerinin tazminat yansıtma oranlarında artış yapılması beklentileri karşılayacaktır. Düzenlemenin eksik yönlerinin giderilmesiyle kamu görevlilerinin refahına katkı sunacağını belirten Memur Sen Konfederasyonu Bağlı Genel Başkanlarımız, süreci ve sonuçlarıyla, harcanan emek ve ortaya konan irade yönüyle bu reformist çalışma bir bütün olarak ele alındığında, boşlukların giderilmesi ile birlikte ve özellikle tazminat yansıtma oranlarında düzenleme yapılması halinde kamu görevlilerinin beklentileri tamamen karşılanacak ve refah seviyelerine olumlu etki edilecektir. Memur-Sen olarak, çalışmanın iyileştirmeye açık alanlarında yapılacak düzenlemeleri bundan sonraki yasama sürecinde takip etmeye devam edecek, gerek TBMM ilgili komisyonu gerekse Genel Kurul aşamalarında katkı sağlamaya devam edeceğiz. Ek göstergelere ilişkin çalışmanın tamamlanması akabinde bir diğer toplu sözleşme kazanımımız olan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine ilişkin çalışmaların da, Memur-Sen’in katkı ve katılımıyla zaman kaybedilmeden başlanması hususunu hatırlatıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“TÜM KAMU GÖREVLİLERİ VE EMEKLİLER 3600 EK GÖSTERGE HAKKINDAN FAYDALANACAKTIR”

Sağlık-Sen Şube Başkanı Mehmet Öz, konuşmasının devamında;  “3600 olarak sembolleşen ve tüm kamu görevlilerinin emekli maaş ve ikramiyelerini artıran ek gösterge çalışmasının detayları,                                                         Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız dahil olmak üzere, 1. dereceye yükselmiş ve yükselecek olan ön lisans ve lisans mezunu tüm kamu görevlileri ve emekliler 3600 ek gösterge hakkından faydalanacaktır. Ayrıca diğer hizmet sınıflarındaki kamu görevlilerinin ve emeklilerinin de ek göstergeleri 600 puan arttırılacaktır. Kazanımların adresi olmaya devam edeceğiz inşallah katkı sunan emeği gecen herkese teşekkür ederiz, hayırlı olsun” dedi. 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum