Araç Barajı, 33 bin dekar arazi sulayacak;

Araç Barajı, 33 bin dekar arazi sulayacak

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, tamamlandığında 33,5 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak olan Araç Barajı’ndaki çalışmalarda gelinen son durum ile ilgili açıklamada bulundu....

Araç Barajı’nda çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğine dikkat çeken Genel Müdür Yıldız, şunları kaydetti; “Devlet su İşleri (DSİ) yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor. Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor. Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.”

YILDIZ; “ÇALIŞMALAR TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR”

Araç Barajı inşaatında gelinen son nokta hakkında yazılı açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Araç Barajı’nda dipsavak ve dolusavak çalışmaları tamamlanmış olup baraj gövde dolgu imalatlarında ise çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir” dedi.

EKONOMİYE YILLIK 58,2 MİLYON TL KATKI SAĞLAYACAK

Projenin tüm aşamalarının tamamlanması neticesinde 2022 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 58 milyon 226 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini vurgulayan Kaya Yıldız; “Sulama ve enerji üretimi maksadıyla inşa edilen Araç Barajı’nın tamamlanmasıyla 33 bin 580 dekar arazi sulanacak, ayrıca 5 MW kurulu güce sahip santral ile yıllık 13,79GWH enerji üretilecektir” ifadelerine yer verdi.


Kaynak:

İlgili Konular :
, , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum