İklim değişikliğine hazırlanıyoruz!;

İklim değişikliğine hazırlanıyoruz!

Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi toplantı salonunda, bitkisel üretimde iklim değişikliğinin etkisi ve değerlendirilmesi Batı Karadeniz bölge toplantısı yapıldı....

Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi toplantı salonunda BÜGEM Tarım Havzaları Daire Başkanı Ali Canyılmaz ve Başkanlık personeli, Kastamonu Üniversitesi Düzce Üniversitesi, DSİ 23 Bölge Müdürlüğü, Meteoroloji İl Müdürlüğü, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Temsilcileri, Kastamonu ve Sinop İl Orman Müdürleri, Bolu, Zonguldak Karabük, Düzce, Sinop, Bartın ve Kastamonu İl Tarım Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı ve Çayır Mera Yem Bitkileri şube Müdürlerinin ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla ilimizde bitkisel üretimde iklim değişikliğinin etkisi ve değerlendirilmesi Batı Karadeniz bölge toplantısı yapıldı.

Toplantı açılış konuşmasını Kastamonu İl tarım Orman Müdürü Fatih Önlem yaptı. Ardından  BÜGEM Tarım Havzaları Daire Başkanı Ali Canyılmaz İklim değişikliğinin Batı Karadeniz Bölgesi tarım Havzasında bitkisel üretime etkisi hakkında bilgi verdi. Sonra sırasıyla Kastamonu İl Meteoroloji Müdürü Salih Yıldırım, Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden Ayşe Yıldırım Coşkun, Kastamonu Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Miraç Aydım, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünden Dr. Serkan İÇ, DSİ 23. Bölge Müdürü Salih Akdaş ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünden Çiğdem Karadeniz sunumlarını yaptı.

Toplantı sonunda Bolu, Düzce, Karabük, Zonguldak, Sinop, Bartın ve Kastamonu ileri toplantı değerlendirmesi sorun ve önerilerini anlattı.

Sonucunda İklim değişikliğine karşı dikkatli olunması gerekli tedbirlerin alınması ve azalan suyun tarımda tasarruflu ve uygun şekilde kullanılması buna göre ürünler yetiştirilmesi ve gerekli projelerin yapılması konusunda karara varılarak toplantıyı bitirildi. 

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum