Arıcılıkta maliyet düşüren yeni proje!;

Arıcılıkta maliyet düşüren yeni proje!

Kastamonu'da arıcılara yönelik hazırlanan projeyle, atıl bal mumları yeniden üretime kazandırılarak maliyetlerin azalması sağlandı....

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansının (KUZKA) Batı Karadeniz Kalkınma Programı kapsamında Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliğine sağladığı destekle "Bal Paketleme Tesisi" kuruldu.

Yaklaşık 2 milyon lira bütçesi bulunan proje kapsamında, Kastamonu İş Geliştirme Merkezinde oluşturulan tesiste, arıcıların il dışından temin ettiği arı yemi ve peteğin üretimi yapılmaya başlandı. Tesinin yıllık 100 ton arı yemi, 10 ton da bal mumu üretim kapasitesi bulunuyor.

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç, gazetecilere, projeyle arıcıların temel girdi maliyetlerini azaltmayı hedeflediklerini söyledi.

GENÇ; "PETEK VE FONDAN ŞEKERİ İLİMİZDE TEDARİK EDİLEREK ARICILARA UYGUN FİYATLA VERİLMEYE BAŞLANMIŞ OLDU"

Petek ve arı yemi fondan şekerinin üreticiler için maliyetleri etkilediğini belirten Genç, "Kurulan tesisle bu ihtiyaçları karşılayacak gerekli makine ve ekipmanlar tedarik edildi. Daha önce il dışından alınan petek ve fondan şekeri, ilimizde tedarik edilerek arıcılara uygun fiyatla verilmeye başlanmış oldu. Tesisteki modern makineler sayesinde hijyenik koşullarda bal dolumu ve paketleme hizmeti de veriliyor. Bu, tüketicinin güveninin kazanılması ve ürünün markalaşması açısından önemli." dedi.

" YILLIK 5 TON ATIK PETEĞİN YENİDEN ÜRETİME SOKULARAK EKONOMİYE KAZANDIRILMASI HEDEFLENİYOR"

Projenin geri dönüşüm odaklı olduğunu vurgulayan Genç; "Projemizin çevreye ve doğaya saygılı bir tarafı var. Kullanıldıktan sonra atığa dönüşen petekler, proje kapsamında tedarik edilen makineler sayesinde geri dönüştürülerek yeniden petek haline getirilmekte. Proje kapsamında yıllık 5 ton atık peteğin yeniden üretime sokularak ekonomiye kazandırılması hedefleniyor." diye konuştu.

ÜRETİM MALİYETLERİ YÜZDE 20 CİVARINDA DÜŞTÜ

Kastamonu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cem Başar da KUZKA'nın çağrısı üzerine proje hazırladıklarını dile getirerek, "Hem birliğimizin üyelerine hem de Kastamonu'da arıcılık yapanlara bu makinelerde üretmiş olduğumuz ham maddeleri uygun maliyetlerle sunmayı başardık. Kastamonu'da fondan şekeri ve temel petek üretimi yapan bizden başka kimse yok." ifadelerini kullandı.

BAŞAR; " MALİYETLERİMİZ YÜZDE 15-20 CİVARINDA DÜŞTÜ"

Eskiyen petekleri alarak erittikten sonra külçe haline getirdiklerini anlatan Başar, şunları kaydetti: "Daha sonra sterilizasyon kazanında yüksek sıcaklık altında üretime hazır hale geliyor. 120 derece sıcaklıkta basınç altında 15 dakika boyunca sterilize oluyor. İçindeki zararlı mikroorganizmalar, bakteriler ölüyor. Öldükten sonra üretim hattına alıyoruz. Orada balmumumuz basılıyor. Bu sayede güvenle balını tüketebileceğimiz bir ürünü üreterek insanlarımıza sunmuş oluyoruz. Daha önce Ordu ve Muğla gibi illerden temin edilen temel petek ve fondan şekeriyle maliyetlerimiz yüzde 15-20 civarında düştü." (AA)

Kaynak: AA

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum