Abdülcebbar Camii ibadete açıldı;

Abdülcebbar Camii ibadete açıldı

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Abdülcebbar Camii'nin açılışı gerçekleştirilerek; iki yıl aranın ardından ilk namaz kılındı....

Vali Avni Çakır, Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, İl Müftüsü Mustafa Bilgiç,  Vakıflar Bölge Eski Müdürü Yavuz Yücebıyık ve vatandaşların katıldığı açılış töreninde konuşan Vali Avni Çakır, ''Bu tür binaları ne kadar çok ayağa kaldırırsak, şehrimizin; kadim şehir olma özelliği, bölgesinde örnek şehir olma özelliği, inanç şehri olma özelliği çok daha güçlü bir şekilde kendini gösterecek'' dedi.   Dualarla açılan Abdülcebbar Camii'deki ilk cuma namazını İl Müftüsü Mustafa Bilgiç kıldırdı.

Temmuz 2019 tarihinde yüklenici firmaya yer teslimi yapılan Abdülcebbar Camii, 612 bin 100 TL'lik sözleşme bedeline ilaveten 281 bin 306 TL de keşif artışı bedeliyle birlikte; toplam 893 bin TL'ye restore edildi.

ÇAKIR: ''İNŞALLAH, 2-3 AYDA BİR, BU TÜR AÇILIŞLAR YAPACAĞIZ''

Açılış töreninde selamlama konuşmasını gerçekleştiren Vali Avni Çakır,  Kastamonu'nun kadim bir şehir olduğunu bir kez daha hatırlatarak,  ''Bu ruhu hissettiğiniz bir yer.  Bu kadim şehir özelliğini bölgeye yaşattıran eserlerden biri de kısa bir süre sonra tekrar ibadete açacağımız bu eserler.  Kastamonu'nun manevi atmosferine, özelliğine; bunun gibi yüzlerce  eserler var. Kastamonu genelinde 185 tane tescilli vakıf eserimiz var. Bunların bir çoğunu Vakıflar Bölge Müdürümüz; 2000'li yıllardan sonra başlattığı hareketle birçoğunu ayağa kaldırdı.  Zamanında müthiş bir estetikle ve zarafetle yapılan binaların yıllara karşı yıpranmış olmalarını da göze restorasyonlar büyük bir titizlikle yapılıyor. Biz artık alışık. Her 2-3 ayda bir inşallah, bu tür açılışlar yapacağız.  İki yıllık yoğun bir emek var ve aslına uygun bir şekilde restorasyon var. Bu tür binaları ne kadar çok ayağa kaldırırsak, şehrimizin; kadim şehir olma özelliği, bölgesinde örnek şehir olma özelliği, inanç şehri olma özelliği çok daha güçlü bir şekilde kendini gösterecek'' ifadelerine yer verdi.

PINAR: ''DOKUNMADIĞIMIZ ESER KALMADI''

Açılış töreninde konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, ''Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak yerleşkemizde yer alan 185 tescilli  eserimizde çalışmalarımız var. Kastamonu merkezinde dokunmadığımız eser kalmadı.  Şuanda Kastamonu merkezde İbn-i Neccar Camii, Küpceğiz Mescidi, Şeyh Şaban-ı Veli Camii ve Ahmet Dede Camii'lerinin restorasyonu devam ediyor. İbn-i Neccar Camii'sini de inşallah, Aralık ayında açacağız. Diğer restorasyonlarımıza da sorunsuz bir şekilde devam ediyoruz. Genel olarak kurul müsaadesi kapsamında Abdülcebbar Camii'nde de  bütün dokunuşları yaptık'' dedi.


 

Kaynak:

İlgili Konular :
, , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum