Kastamonulu iş insanı Dünyaya açıldı! Kritik tavsiyelerde bulundu;

Kastamonulu iş insanı Dünyaya açıldı! Kritik tavsiyelerde bulundu

Kastamonulu iş insanı Özgür Gürsoy; Türk Markaları Devlet teşvikleri ile tüm dünyada tescil edilebileceğini fakat bunun için yapılması gereken bazı önemli noktalar olduğunu söyledi....

Gürsoy’un yaptığı tavsiyelerden biri de şu:” Mutlaka ihracat yapan ve yapma planı olan Kastamonulu işletmelere teşvikleri kullanarak yurtdışı marka tescili yaptırmalarını öneriyoruz.” dedi.”

Anlam Patent Ofisi Kurucusu Kastamonulu Özgür Gürsoy: “İhracatın büyümesi ve global pazarlarda Türkiye’nin daha çok rol alabilmesi için devlet teşvikleri ile dünyanın her ülkesinde tescil yapılabiliyor. Avrupa Birliği topluluğundaki ülkelerin her birinde, Amerika Kıtasında, İngiltere’de, Arap Emirlikleri gibi dünyanın her kıtasında tescil işlemi yapabilecek yetki ve donanımdayız, ihracat aşamasındaki firmaların markalarını artık tüm dünyada devlet teşvikleri koruyabiliyoruz.” dedi.

“İHRACAT YAPILAN ÜLKELERDE DE AYRICA MARKANIN TESCİL EDİLMESİ GEREKLİDİR”

Birçok işletme, internet ağının sonsuz gelişimi ve teknolojinin sınır tanımaması ile birlikte artık ihracatı da daha rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Bu da demek oluyor ki Türkiye’deki markalar artık ürünlerini yurtdışı pazarlarına daha rahat ve hızlı şekilde ulaştırabiliyor. Burada ki en önemli kriter Türkiye’de alınan marka tescilinin sadece Türkiye sınırları içerisinde geçerli olmasıdır. Dolayısıyla bu markanın başka bir ülkede kullanılabilmesi ve gümrüklerde sorun yaşanmaması için ihracat yapılan ülkelerde de ayrıca markanın tescil edilmesi gereklidir.

TÜRKİYE’NİN DAHA ÇOK ROL ALABİLMESİ İÇİN DEVLET TEŞVİKLERİ BULUNMAKTADIR”

Türkiye’de bir ürün veya hizmet alanında kullanılmak için tescil edilen markalar, başka hiçbir ülkede koruma sağlanmadığını belirten Gürsoy: “Türkiye’de tescilli olan bir markayı, örneğin İngiltere’de tescil işlemi yapmadan kullanıyorsanız, bu durumda İngiltere’de o markanın sahibi değil hatta tamamen taklide açık ve başkalarının tescil edebileceği durumunda olduğu bilinmelidir. Kendi markanızın Türkiye’de tescili olmasına rağmen diğer ülkelerde de tescil edilmesi gerektiğinin bilinmesi gereklidir. İhracatın büyümesi ve global pazarlarda Türkiye’nin daha çok rol alabilmesi için devlet teşvikleri bulunmaktadır. Ülkemizde üretilen ürünleri yurtdışı pazarına göndermeden önce mutlaka tescil ettirmek gerektiği aksi bir durumunda gümrükten o ülkeye giriş yapılamaması en önemli ayrıntıdır. “ ifadelerine yer verdi.

“NEREDEYSE HER ÜLKEDE ULUSAL OLARAK HİZMET VEREBİLEN KAPASİTEDE KASTAMONULU BİR PATENT OFİSİYİZ”

Gürsoy, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Markaların tescil edilecekleri ülkelerde zorunluluklar vardır. En önemlisi ise hangi ülkede tescil işlemi yapılacak ise, tescil işlemlerini o ülkenin vatandaşı olan Patent Ofisleri ile bu işleri yapması zorunludur. Bizler de birçok ülkenin Patent Ofisleri ile partnerlik anlaşmaları yaparak şuanda neredeyse her ülkede ulusal olarak hizmet verebilen kapasitede Kastamonulu bir patent ofisiyiz. Dolayısıyla yerel değil ulusal olarak hizmet veren sayılı patent ofisleri arasındayız.  Mutlaka ihracat yapan ve yapma planı olan Kastamonulu işletmelere teşvikleri kullanarak yurtdışı marka tescili yaptırmalarını öneriyoruz.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum