Suriyeliler için yapılan 240 bin konutun ilk etabı tamamlandı;

Suriyeliler için yapılan 240 bin konutun ilk etabı tamamlandı

Katar Kalkınma Fonu ve AFAD iş birliğinde Suriye’de 9 ayrı bölgede 1 yıldır planlaması devam eden ve projelendirilen, 1 Milyon insanın yaşayacağı 240 bin konutun ilk etabının temel atma törenini gerçekleşti....

Soylu burada yaptığı konuşmada; "Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine onurlu, gönüllü, güvenli geri dönüşlerinin sağlanması için, projelendirilen, 1 Milyon insanın yaşayacağı 240 bin konutun ilk etabının temel atma törenini gerçekleştirdik" dedi.

"BURADA YAPILAN BAŞLANGIÇ, DÜNYADA EKİLEN NEFRET TOHUMLARINI ORTADAN KALDIRACAK"

Törende konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada şu ifadeleri dile getirdi; "Suriye Cerablus’tayız. Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine onurlu, gönüllü, güvenli geri dönüşlerinin sağlanması için, Katar Kalkınma Fonu ve AFAD iş birliğinde Suriye’de 9 ayrı bölgede 1 yıldır planlaması devam eden ve projelendirilen, 1 Milyon insanın yaşayacağı 240 bin konutun ilk etabının temel atma törenini gerçekleştirdik. Burada yapılan başlangıç, dünyada ekilen nefret tohumlarını ortadan kaldıracak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani'ye teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.


" BU İŞ BİRLİĞİ BU BÖLGEDE KANAYAN YARAYI DURDURACAKTIR"

Bakan Soylu açıklamasında;  "Bu bölgenin güvenli bir hale getirilmesi önemli bir iştir. Bunun için çok bedeller ödendi. Bu iş birliği bu bölgede kanayan yarayı durduracaktır. Yeni bir umut çerçevesi oluşturmaktadır. Tam 240 bin konut yapılacak bu bölgede. 9 ayrı bölge ve Resualyn, Tel Abyad, Cerablus ve özellikle bu bölgede yapılacak konutlar 60, 80 ve 100 metrekare olacak. Türkiye'de yaşayan Suriyeli kardeşlerimiz buraya onurlu, güvenli dönüşü yaptıkları andan itibaren buradaki iş imkanından istifade edebilecekler. 554 bin gönüllü geri dönüş sağlandı. Bizim depremlerimizde, sellerimizde, yangınlarımızda bizi hiçbir zaman yanlız bırakmadılar, ilk yardıma koşan Katarlı dostlarımız oldu. Dostluğu hem bölgemize birlik getirmektedir, hem huzur getirmektedir hem de sorunların çözümüne katkı sağlamaktadır. 2 buçuk-3 yıl içinde bu proje tamamlanacak. Bugün atılan temel yıl sonu itibariyle tamamlanacaktır. Kıymetli dostuma, Katar Kalkınma Fonu'nun Genel Müdürü'ne burada teşekkür etmek istiyorum" dedi. 


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum