Arama
Arama Sonuçları
‘Yetersiz veteriner fakülteleri kapatılmalı’
Kastamonu Veteriner Hekimler Odası (VHO) olağan genel kurulu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Genel kurulda, mevcut Oda Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, delegelerin güvenoyunu alarak tekrar başkanlığa seçildi.
16 köyde ‘Şap’ karantinası
Kastamonu’da şap hastalığının görülmesi üzerine 16 köyde karantina uygulanırken, canlı hayvan pazarına giriş çıkışlar yasaklandı.
“Asistan hekimlerin yanındayız”
Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk, yazılı basın açıklaması yaparak Sağlık Bakanlığı hastanelerinde çalışan hekimlere yönelik ücret artışının üniversite hastanelerinde uygulanmamasına tepki gösterdi.
Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı yapacak!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 85 bin atama yapılacağını açıkladı. Müjdeli haberin ardından atama bekleyen sağlık çalışanları, Sağlık Bakanlığı 85 bin personel alımı başvuru şartları ve kadro dağılımını araştırıyor. İşte, 2022 Sağlık Bakanlığı 85 bin atama başvuru tarihi, branş ve kadro dağılımı hakkında merak edilenler...
Türkiye'de kaç maymun çiçeği vakası var?
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de maymun çiçeği vaka sayısının 11'e ulaştığını belirterek, "Türkiye için korkulacak bir hastalık değil, ne pandemi ne endemi sorun olacak" dedi.
“Alacaksınız”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alınamadığına ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Koca açıklamasında; “Alacaksınız. Hekim ve çalışan arkadaşlarımızın mutluluğu ile sorunların daha kolay çözüleceğine emin olun” ifadelerine yer verdi.
235 sokak köpeği aşılandı
Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde başlatılan çalışma çerçevesinde, sokak hayvanlarına çip takılarak, kuduz aşılaması yapıldı.
"Aile Diş Hekimliği" uygulaması başlıyor
Sağlık Bakanlığınca koruyucu ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin genişletilmesi amacıyla aile diş hekimliği modeli, 3 pilot ilde hayata geçirilecek.
Kastamonu’da 9 işçi hayatını kaybetti
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) tarafından yayımlanan raporuna göre Kastamonu’da 2022 yılının ilk 7 ayında, iş kazası nedeniyle 9 işçi hayatını kaybetti.
15 Ağustos’ta devreye girmesi bekleniyor
Sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarındaki iyileştirmeler bir bir hayata geçiriliyor. Sağlık Bakanlığı şimdi yeni bir yönetmelik hazırlığında. Yönetmelikle sağlıkçıların yoğun emeklerinin karşılığını alacağı, daha adil bir sistem uygulamaya konulacak.
“Hastayla hekim nasıl hasım gibi gösterilebilir!”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HEKİMSEN'in doktorlara silah ruhsatı verilmesine ilişkin talebine çıkıştı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Koca, “Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile hekimleri arasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla hekim nasıl hasım gibi gösterilebilir?” ifadelerini kullandı. Koca ayrıca şiddet olaylarının sosyal medyada yeni yaşanmış gibi servis edildiğini vurguladı.
Şiddete karşı tek yumruk
7-8 Temmuz’da greve gitme kararı alan doktor ve sağlık çalışanları KEAH önünde tepkilerini dile getirdi. Tüm sağlık örgütleri bir araya gelerek, ‘sağlıkta şiddete karşı omuz omuzayız’ mesajı verdi.
Hekimler ve sağlıkçılar iş bırakıyor
Dr. Ekrem Karakaya'nın katledilmesinin ardından hekimler 2 gün iş bırakıyor.
Maşalacı’dan “kurban” uyarıları
Kastamonu Veteriner Hekimler Odası (VHO) Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara uyarılarda bulundu.
10 bin liraya kadar olan borçlar silinecek
Sağlık çalışanlarının özlük ve mali haklarını iyileştiren teklifle Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olan binlerce vatandaşa nefes aldıracak düzenleme yapıldı. Sosyal güvencesi olmayan vatandaşların sağlık sigortasından yararlanabilmeleri için kolaylık sağlanacak.
Mevsimi geldi, aman dikkat!
Kastamonu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, keneler yoluyla bulaşan, zoonotik enfeksiyona yol açan bir viral hastalık olan Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) ile ilgili uyarılarda bulundu.
Kurban fiyatlarında yeni tarife
Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala kurbanlık fiyatları vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Kırmızı et fiyatlarının yükselmesiyle birlikte kurbanlık fiyatlarıyla ilgili Kastamonu Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gök, kurbanlıkların 2022 fiyat tarifelerini açıkladı.
Kastamonu'dan Beyaz Miting'e çıkarma
Sağlıkçılar, Ankara’da “Beyaz Miting” düzenledi. Miting öncesi 27 kurumdan mitinge katılım çağrısı yapılırken; mitinge katılan sağlık çalışanları; taleplerini dile getirdi.
Cide Belediyesi'nden kısırlaştırma açıklaması
Cide Belediyesi, ilçede kısırlaştırılan sokak hayvanlarıyla ilgili rakamları açıkladı. Toplamda 236 sokak köpeğinin kısırlaştırıldığı bilgisi verilen açıklamada; kısırlaştırma işlemlerinin Temmuz ve Eylül aylarında da Kastamonu Mahalli İdareler Birliği tarafından verileceği söylendi. Ayrıca; Belediyeden yapılan açıklamada Geçici Hayvan Bakım Evi ile ilgili de çalışmaların sürdüğü söylendi.
Başhekim Ergül: '100 kişiden 21'i randevusuna gelmiyor'
Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Ergül, hastanedeki son gelişmeler ve sıkça gündeme gelen randevu problemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Randevularda yaşanan memnuniyetsizliği de değerlendiren Ergül, Kastamonululardan destek istedi.
Kastamonulu tıpçılar, İstanbul'da buluştu
Kastamonu Çalışma Grubunun organize ettiği ve İstanbul’da okuyan tıp fakültesi öğrencileri ile mezun olmuş ve görev yapan hekimlerin bir araya getiren “Geleneksel Tıpçılar Toplantısı” yapıldı.
'Bu yıl, sadece 1 kene vakası çıktı'
Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen toplantının sonunda, İl Sağlık Müdürlüğünde görevli sağlık memuru Cengiz Büyükkapucu, Kırım Kongo Kanamalı Ateş hastalığı hakkında muhtarlara bilgilendirme sunumu gerçekleştirdi. Büyükkapucu, Kastamonu’da 2004 yılından bu tarafa yaklaşık 700 vaka tespit edildiğini ve bunlardan 20 civarında kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.
'Sorunlarımızın temeline inilmeli'
Geçtiğimiz günlerde TBMM'de kabul edilen sağlıkta şiddet yasasının ardından Çankırı-Kastamonu Tabip Odası Başkanı Yusuf Öztürk de değerlendirmelerde bulundu.
En çok da onlar hak etti: Hemşireler doyasıya eğlendi
Korona virüs pandemisinde ön en saflarda yer alarak mücadele eden hemşire ve aileleri, 'Hemşireler Günü' çerçevesinde piknikte buluşarak stres attı.
Hemşireler Günü'nde buruk mesaj: 'Hemşire sayısı azalıyor'
Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, Hemşireler Haftası dolayısıyla yazılı basın açıklaması yaptı.
Maşalacı’ya Hizmet Ödülü
Kastamonu Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Veteriner Hekim H. İbrahim Maşalacı, “2022 Yılı TVHB Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.
'Gerçekleri görmezden gelmeyin'
Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, yaptığı basın açıklamasında hekimlerin sağlık çalışanlarına, sağlık çalışanlarının da hekimlere düşman edilmeye çalışıldığını belirterek, sosyal medyadan yayın bu dilin iş barışına zarar verdiğini ifade etti.
“Ağır iş yükünün önüne geçilmeli”
Sağlık-Sen Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yayınladı.
Zorunlu staj mağdurları, hak mücadelesi veriyor
Sayıları 1,5 milyonu bulan Staj Sigortası Mağdurları, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in “Çalışmamız var” şeklinde açıklamasının ardından dört gözle düzenleme yapılmasını bekliyor. Kastamonulu Staj Sigortası Mağduru Öztürk Uncu, “Stajımın sigorta başlangıcı sayılmadığını bilseydim, bir işyerinde çalışıp kendi sigortamı başlatırdım. Staj sigortası mağdurlarına borçlanma hakkı verilerek staj, sigorta başlangıcı sayılmalı. ”dedi.
'Hekimler robot olsa,vidaları gevşer'
Kastamonu- Çankırı Tabip Odası Başkanı Dr. Yusuf Öztürk, Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki doktorları ziyaret etti.  Artık doktorların tek yürek olduğunu söyleyen Başkan Öztürk, sorunların bir an önce çözülmesi gerektiğini kaydetti.“