“850 lira yetmiyor!”;

“850 lira yetmiyor!”

CNG Haber ve Açıksöz TV ekibi olarak vatandaşın nabzını tutmaya devam ediyoruz.Bu sefer mikrofonu üniversiteli öğrencilere uzattık. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'nın öğrencilerin aldığı öğrenim kredilerindeki faizlerinin silineceğini açıklamasının ardından, binlerce öğrenci burs ücretlerinin bu sene kadar olacağını merak ediyor. CNG Haber ve Açıksöz TV ekibi olar, Üniversite öğrencilerine 'Öğrenim burs/kredi ücretleri ne kadar olmalı?' sorusunu yönelttik. Detaylar haberimizde......

"TELEFONDAN BAŞKA BİR ÇAREMİZ YOK BUNU GÖRMÜYORLAR"

Üniversite öğrencilerinin adlığı burs mikktarının yetersiz olduğunu dile getiren Kastamonu Ünşiversitesi öğrencisi Hasan Buğra Sus; "Burs ve kredi ücretleri 850 lira yetmiyor. Örnekler üzerinden gidersek, devlet yurdunda kalıyorum yurdun parası bunun içinde, ufak tefek açıktığımda yiyebilmem için atıştırmalıklar alıyorum 200 lira. Bunları düşündüğümüzde ailesinde hiç destek almayan bir öğrenci için 450 lirası yurt ücretine gidiyor kalan 400 liranin 200 lirası bir haftalık  market alışverişine gitse, geriye kalan 200 lirayla herhangi bir şey yapmamız mümkün değil. Ayın geri kalanında 3 hafta boyunca boşuz ve yurtta ne çıkıyorsa onu yiyoruz, onunla hayatta kalmaya çalışıyoruz. Öğrenci olarak  yurt yemekleri dışında zaten bir lüksümüz yok. Devlet en azından bin 300 yada bin 400 liraya kadar burs ve kredilerin çıkarılması lazım ki öğrenciler rahatlasın. Bunların yanı sıra vakıfların verdiği burslar 200,300 lira arasında burslar veriyorlar. Şahsım olarak ben bunları sorguluyorum, bursu veren kişiler çocuklarına günlük harçlık olarak veriyordur bunları bence. Bu durumları yaşıyoruz ve ister istemez sorguluyoruz bunları. Öğrencilere biraz daha önem verilmeli, bizler bu ülkenin geleceği olarak düşünülürse.Sosyal aktiveler yapabileceğim maddi durumum olmuyor. Arkadaşlarımızla bir kafeye gidip kahve içmek istesek en ucuz kahve 30, 40 lira. Zaten kahve içmek bir özel aktivite de olmamalı yani 24 yaşındaki bir gencin tiyatro ve sinemaya rahatlıkla düşünmeden gidebilmesi gerekiyor. Yukarıda bahsettiğim 200 lira market alışverişinden kalan paranın 50 lirasıyla sinemaya gidersem tabiri caizse  ben ölürüm. Bu durumlarda bir öğrencinin sosyal yaşantısı yok denilebilir. Büyüklerimizden 'gençler sürekli telefonla oynuyor' cümlesini çok sık dile getiriyorlar ama şunu düşünmüyorlar bu gençler ne yapsın? telefondan başka bir çaremiz yok bunu görmüyorlar.Telefondan başka bir eğlencemiz yok. Eğitim sektörüne zaten kötü. Öğretmenler kimi zaman yetersiz kalabiliyor, hem maddi kaynaktan hem de bilgisel anlamda. Her alanda olduğu gibi denetleme mekanizmamız kötü. Türkiye de genel olarak yaşamak zorken öğrenci olmak daha da zor" ifadelerine yer verdi.


"ÖĞRENCİ OLMAK BİZİM ÜLKEMİZ GERÇEKTEN ZOR"

Burs ve kredi ücretlerinin minimum bin 600 lira olması gerektiğini dile getirenKastamonu Üniversitesi öğrencisi Cemil Mustafa Suat; “Şuan aktif olarak piyasada satılan öğrencilerin geçimi sağlayabilmesi yada karnını doyurulabilmesi için olan ürünler üzerinden baz alırsak ortaya çıkan senorya örneğin, satılan en ucuz fes fut 30 lira bunu günlüğe vurduğumuz zaman aylık 900 lira ediyor. Her öğrenci yurtta kalamıyor yada her öğrenci evinden para alamıyor.Öğrencilere sadece sen karnını doyur arada sırada poğaça ye diye bir senorya çıkıyor. Bunun Düzeltilmesi adına minimum bin 600 liralık bir burs ve kredi olması gerekiyor. En azından günlük olarak bugün ne yiyeceğim, karnımı nasıl doyuracağım derdi olmadan yaşayabilinmek istiyoruz. Öğrenci olmak bizim ülkemiz gerçekten zor" dedi.

"NORMAL YAŞANTIMIZI ÖĞRENCİYKEN SÜRDÜRME İHTİMALİMİZ ÇOK AZ"

Burs ve kredi ücretleri bin 500 liradan fazla olması gerektiğine vurgu yapan Kastamonu Üniversitesi öğrencisiBurak Çiçek;" Buda yurtta kalan öğrenci için yeterli olur.Ekonomik şartlar çok zor. Okulu bu şartlarda bitiriyoruz daha sonrasında ne olacağımız belli değil. Coğrafya Öğretmenliği okuyorum Atanabilir miyim, atanamaz mıyım bunu bilmiyorum.850 liranın içinde yurda para veriyorsunuz geri kalan parayla okul ihtiyaçlarınızı giderdiğiniz zaman geriye hiç bir kalmıyor. Normal yaşantımızı öğrenciyken sürdürme ihtimalimiz çok az” şeklinde konuştu.(Banu Türkmenoğlu/ Mizgin Kaynar)


Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum