‘Şehrin kılcal damarlarını açık tutmak lazım’;

‘Şehrin kılcal damarlarını açık tutmak lazım’

Belediye Başkanı Vidinlioğlu; “Kastamonu; kayak turizmi, deniz turizmi, inanç turizmi, doğal güzellikleri ve müthiş yemekleri ile gastronomi noktasında turizm severlerin isteklerine hitap edebilecek bir şehir. İnsanların doğması, büyümesi, ölmesi ne kadar mukadder ise şehirlerde böyledir, şehirlerin kılcal damarlarını açık tutmak lazım. Şehri gelin birlikte yaşatalım, gelin canlar bir olalım. Bu noktada her türlü teklife isteğe açığız” dedi....

Kastamonu Belediyesi tarafından yapılacak olan ‘Saraçlar Mahallesi Yaşam Alanı ve Kapalı Garaj Projesi’nin temeli, geniş katılımlı törenle atıldı.

Saraçlar Mahallesi Adilbey Caddesi üzerinde bulunan 17 dönümlük arazi üzerinde yapımına başlanan ve içerisinde kafe, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, piknik alanları ve otoparkı bulunduracak olan projenin temeli Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ve MHP Konya Milletvekili Esin Kara tarafından atıldı.

Temel atma törenine; Belediye Başkanı Vidinlioğlu ve Milletvekili Kara’nın yanısıra, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, siyasi parti temsilcileri, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri, belediye çalışanları, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Törende açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, 3 buçuk yıllık sürede yapılan yatırımlara dikkat çekerek; “Birkaç ay önce atık su arıtma tesisimizi faaliyete geçirdik. Bütün yapılanları bir kenara, onu ayrı bir kenara koyuyorum. Atık su dediğimiz şey, bugün Türkiye’de ilk 3 tesisten bir tanesi, şehrin 35-40 sene sonrasına hitap eden bir tesis. Tarım alanlarımızın sulanması tertemiz su ile yapılıyor. Atık su arıtmalar tek fazlıydı bizdeki 3 fazlı. Elektriğini kendisi üretiyor, 8 ton yakıt veriyor günlük bunu organik gübre olarak da kullanabilirsiniz. İçme suyu ve alt yapısı da var” dedi.

VİDİNLİOĞLU: “KASTAMONU’YA ÇOK CİDDİ ŞEYLER KAZANDIRDIĞIMIZA İNANIYORUM”


Göreve geldiklerinden itibaren pandemi ve global krizler yaşandığını dile getiren Başkan Vidinlioğlu; “Muhallebi yerken kırılır dişi diyorlar, bizde de ilk başladığımız andan itibaren ne pandemisi bitti, ne dünyadaki global kriz bitti. Ama çok şükür, Kastamonu’ya çok ciddi şeyler kazandırdığımıza inanıyorum. Önümüzdeki bir buçuk yılda da devam edecek. Şehre hizmet etmek bir nevi ibadet. Değerli vatandaşlarımızla yol yürümeye devam edeceğiz. Burası yaklaşık 17 dönümlük bir alan, bu 17 dönümlük arazinin içerisinde, kafeterya, yürüyüş yolu, bisiklet yolu, fitness alanlarına, piknik alanlarına, oyun alanlarına sahip olunacak. Yaklaşık 95 araç kapasiteli otopark olacak. 2 ay önceki yağışta Ilgaz isale hattımız 11 kilometrelik kısmı tamamen gitti. Yerin 2 buçuk metre altındaki devasa boruları hallaç pamuğu gibi attı, ne su, ne yol kaldı, ne iz kaldı. En az 2 ay sürecek olan işi bir gecede yolunu yaptık, 3-5 gün içinde de suyu verdik. Hangi mesafeden basınç kurtarıyor diye hesabını yaptık, 11 kilometrelik isale hattının 2 buçuk kilometresinden suyu tekrar şehre vermiş olduk. Anlaşılan o ki yeni normallere göre de tedbirler almak lazım. Bunlardan bir tanesi de su ile ilgili” ifadelerini kullandı.

“VARLIĞIMIZ KASTAMONUMUZA FEDA OLSUN”

Vidinlioğlu sözlerini; “İçme suyu olarak şehrin yarısını Karaçomak'tan besliyoruz, yarısını da Ilgaz Gürleyik’ten gelen su ile karşılıyoruz. Olağan dışı durumlarda devreye sokmak üzere hat yapacağız. 3 buçuk yıllık dönemimizde sahalar, çocuk oyun alanları şehrin güzelleşmesine katkı verecek hemen hemen her şeyi faaliyete geçirdik. En büyük isteklerimizden bir tanesi mahalle kültürünü yaşatmak adına evler yapmaktı. Henüz birini yapabildik bu cebinizdeki para ile ilgili. İmkanlarımız ölçüsünde her mahallemize yapmak istiyoruz. İnanıyorum ki Kastamonu’muz gelecek dönemlerin parlayan yıldızlarından bir tanesi olacak. Bundan sonrası için Kastamonu; kayak turizmi, deniz turizmi, inanç turizmi, doğal güzellikleri ve müthiş yemekleri ile gastronomi noktasında turizm severlerin isteklerine hitap edebilecek bir şehir. İnsanların doğması, büyümesi, ölmesi ne kadar mukadder ise şehirlerde böyledir, şehirlerin kılcal damarlarını açık tutmak lazım. Şehri gelin birlikte yaşatalım, gelin canlar bir olalım. Bu noktada her türlü teklife isteğe açığız. 3-5 sene hizmet edelim memleketimizin insanına diyerek gelmiştim, Allah nasip etti bugün Belediye Başkanı olarak karşınızdayım yarın ne getireceği belli değil. Bu şehir bunların hepsini hak eden bir şehir. Varlığımız elbette Türk varlığına armağan olsun ama varlığımız Kastamonu’muza da feda olsun” diyerek tamamladı.

KARA: “KASTAMONU’NUN 50 YIL SONRASINI DÜŞÜNMEK ÇOK ÖNEMLİ”


MHP Konya Milletvekili Esin Kara temel atma töreninde yapmış olduğu konuşmasında, “Bugün Allah nasip etti, ikinci kez Kastamonu’dayım. Nasrullah’tan ben biraz fazlaca su içtim, belki daha çabuk gelirim diye, nasip 9 ay sonrasına imiş, çok şükür ki Allah’ıma tekrar Kastamonu’da, bu evliyalar şehrinde olmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Milliyetçi Hareket Partisi olarak belediyecilik anlayışımızda bir sloganımız vardı; diyorduk ki üretken belediyecilik, üreten, vatandaşı için, halkı için hizmet eden, bir şeyler meydana getiren… İşte bu anlayışla beraber Milliyetçi Hareket Partisi’nin görev almış belediye başkanlığı kadrolarında hizmetleri yerinde görmekten onur duyuyoruz. Geçen gelmiş olduğum ziyaretimde su arıtma tesisini sayın başkanımla birlikte gezerken gurur duydum. Kastamonu’nun konan bir 30 yıl sonrasını, bir 50 yıl sonrasını düşünmek çok önemli idi. Koltuğunu düşünen bir siyasetçi elbette ki bir 5 yıl sonrasına yatırım yaparak göz boyayacak birçok hizmeti bu su arıtma tesisi yerine yapabilirdi. Ama vatandaşın geleceğini düşünen 50 yıl sonraki nesilleri düşünen, belki çoğumuz 50 yıl sonra buralarda olmayacağız ama gelecek nesillerimizin rahatını düşünmek belki Milliyetçi Hareket Partisinin belediyeciliğine yakışan bir davranış” ifadelerine yer verdi.

Başkanın konuşmalarının samimi olduğunu dile getiren Milletvekili Kara, “Siyasetçinin en güzeli nedir diye sorarsanız bana samimi olanıdır, samimi konuşanıdır. O yüzden ben sayın başkanın konuşmalarında o samimiyeti gördüm. Peygamber Efendimiz der ki insanların en hayırlısı insanlığa hizmet edendir. İşte bizlerde insanlığa hizmet etme amacı ile yola çıktık. Bu ister vekillik olsun, ister belediye başkanlığı olsun, ister teşkilatımız içersindeki herhangi bir görevimiz olsun, bu anlayışla daha gidecek çok yolumuz var. Büyük Türk Milletine layık olduğu hizmeti sunmak için bu canları biz emaneti olarak Allah’tan aldık. Ve emaneti teslim edene kadar amacımız büyük Türk Milletine hizmettir. Bu anlayışla adım atan her bir ülkü neferini saygıyla selamlıyorum. Her birinden Allah razı olsun diyorum. Bugün Kastamonu’muz için temelini atacağımız sosyal tesisin vatanımıza milletimize Kastamonulu hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyor hepinizi Yüce Allah’a emanet ediyorum. Yüce Allah büyük Türk Milletini, büyük Türk Ordusunu, büyük Türk Devletini kıyamete kadar muzaffer kılsın. Varlığımız büyük Türk Milletine armağan olsun.  Ne mutlu Türk’üm diyene” dedi. 


Kaynak:

İlgili Konular :
, ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum