“Kira öder gibi ev sahibi yapacağız”;

“Kira öder gibi ev sahibi yapacağız”

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Konuşmasında sosyal konut projesine değinen Erdoğan; “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. İlk kez ev sahibi olacakların sabırsızlıkla beklediği projenin hazırlıkları bitmek üzere. Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız” dedi....

“TAHIL KRİZİ GAYRETLERİMİZLE AŞILDI”

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Erdoğan, tahıl koridoru kapsamında ilk geminin yola çıkmasına değindi.

Tahıl krizi hakkında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Anlaşma tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Tahıl krizinin aşılması konusunda atılan adımların ülkemizin gayreti olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Sürecin sağlıklı şekilde yürümesi için gayret gösteriyoruz. Her ne kadar muhalefet idrak edemese de ülkemizin öncülüğünde başlatılan bu çalışma önemli bir diplomatik başarıdır” dedi.

“SIKINTILARI SABREDEREK AŞACAĞIZ”

Terör örgütleriyle mücadelede sınırları aşarak güven iklimi tesis ettiklerini belirten Erdoğan; “Artık bu ülkeyi terör, darbeci sivil ve askeri bürokrasi, üretmek yerine rantiyeyle beslenen iş dünyası ve kifayetsiz siyasetçilerle oyalama devri bitmiştir. Mevcut sıkıntıların üstesinden sabrederek geleceğiz. Önümüzdeki fırsatlar ödediğimiz bedellerden fazla. Ülke olarak pek çok alanda verdiğimiz istiklal ve istikbal mücadelemizin ekonomideki yol ayrımında hükümet olarak tercihte bulunduk.

“TERCİHİMİZİ İSTİHDAMDAN YANA KULLANDIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, ihracat ve istihdama da değinerek; “Tercihimizi istihdamdan yana kullandık. Bu sayede üreterek büyüdük ve ihracatımızı 250 milyar dolar sınıra getirdik. Yine bu sayede dünyada istihdam azalırken biz 31 milyon sınırına dayanarak tarihimizin en yüksek rakamına ulaştık. Birileri ekonomi politikamızın başarısını gölgelemek istese de uluslararası değerlendirmeler tersini söylüyor. Öte yandan küresel fiyatlardaki dengesizliği istismar edenlerin, otomobilden konuta, gıdadan elektroniğe kadar yaptıkları manipülasyonları da yakından takip ediyoruz” dedi.

“FİYATLARDA DURULMA EĞİLİMİ BAŞLADI”

Son dönemlerde yaşanan fiyat artışları hakkında değerlendirmede bulunan Erdoğan, fiyatlarda durma eğiliminin başladığını dile getirerek şöyle konuştu; “Ekonomide küresel fiyatlarla ilgili kısımda bir iyileşme olacaktır.Önümüzdeki süreçte arz güvenliğiyle fiyat istikrarını birlikte gerçekleştirecek, tüm ihtimalleri hesaba katan yeni adımların hazırlıklarını da sürdürüyoruz.”

“SOSYAL KONUTLA KİRALAR DÜŞECEK”

Sosyal konut projesine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini başlatıyoruz. Hazırlıklarımız bitmek üzere. Vatandaşlarımızı kira öder gibi taksitlerle, yerel ve yatay mimari anlayışına göre inşa edilmiş konut projeleriyle ev sahibi yapacağız. Şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize özel kontenjan ayıracağız. İlk defa evlenen gençlerimiz projede kota sahibi olacak. Konut projelerinin tamamında yenilenebilir enerji sistemi kullanılacak. Bu adım kiraların da düşmesine yol açacaktır. Konut kampanyasının ayrıntılarını önümüzdeki ay açıklayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca, yaz tatilinde yurtların ücretsiz kullanımını sağlayan "Seyahatsever" uygulamasında yaş aralığının 18-30'a yükseltildiğini de bildirdi. 

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum