Üreticinin fiyat beklentisi 55 TL;

Üreticinin fiyat beklentisi 55 TL

Fındık üreticileri, sendikadan gelecek fındık fiyatlarını bekliyor. Üreticinin fiyat beklentisi ise 55 lira seviyelerinde....

Türkiye’nin fındık üretiminin yüzde 82’sini karşılayan Karadeniz’de, üreticiler yeni belirlenecek fındık fiyatlarını bekliyor. Türkiye’deki fındık üretiminde Ordu, Samsun, Düzce, Giresun, Trabzon, Zonguldak, Kastamonu ve Bartın illeri ön planda.

2021 yılında Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, Levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 lira olarak belirlenen fındık için çiftçilerin bu yıl beklentisi ise en az 53-55 lira seviyesinde.Çiftçiler Sendikası Genel Yürütme Kurulu Üyesi Kutsi Yaşar ise bu konuda sendikanın bir çalışma yürüttüğünü ve 2022 yılında üretilen bir kilogram fındığın çiftçiye maliyetinin 43,45 lira olduğunu söyledi. Üreticinin fiyat beklentisi ise 55 lira seviyelerinde şekilleniyor.Yaşar, son yıllarda motorin, gübre, ilaç, budama ve işçilik masraflarının hızla katlandığını belirterek çiftçilerin bu maliyetleri karşılayamadığını bildirdi.

YAŞAR; "REKOR FİYAT BİLE ÇİFTÇİNİN SIKINTILARINI GİDERMEYECEK"

Cumhuriyet tarihinin en yüksek fındık fiyatının bile çiftçiyi kurtarmayacağını belirten Yaşar, "Biz yapılan açıklamanın Cumhuriyet tarihinin en yüksek fındık alım fiyatı diye açıklanmasını bekliyoruz. Ama oldukça hüzünlü bir tablo var. Bu rekor fiyat bile çiftçinin sıkıntılarını gidermeyecek. Çiftçiyi yoksulluktan kurtaramayacak. Fındık için 85 lira seviyesinin çok olmadığını söylüyoruz. Bu bir zenginlik değil. Sadece çiftçinin normal yaşamını sürdürmesi için gerekli" dedi.

"REKOLTE KAYBI YAŞANIR"

2022 yazı için fındık üreticileri umutlu. Bu yıl hem diğer illerde hem de Ordu genelinde güzel bir hasat beklediklerini ifade eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, aynı zamanda üreticileri de uyarıyor. Soydan, "Fındık toplama için gerekli analizlerin beklenmesi gerek. Bu yıl mevsimsel koşullar nedeniyle hasat için biraz beklemek gerecek. Eğer çiftçiler hemen bahçelere girerse fındık tam olgunlaşmadan toplanmış olur ve rekolte kaybı yaşanır" şeklinde konuştu. 

Kaynak: istamonu

İlgili Konular :
, , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum