"Üniversitemiz her geçen gün büyüyor";

"Üniversitemiz her geçen gün büyüyor"

Kastamonu Üniversitesinden 2021-2022 akademik yılında mezun olan 5 bin 756 öğrenci için mezuniyet töreni düzenlendi....

Rektör Topal konuşmasında: "2006 yılında kurulan Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana çok büyük yol kat etmiş olup bünyesindeki 14 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 13 Meslek Yüksekokulu ile yükseköğretim alanında değer üretiyor. Üniversitemiz, açılan yeni bölüm ve programlarla beraber her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

TOPAL; "ÜNİVERSİTEMİZ, HER GEÇEN GÜN DAHA DA BÜYÜYOR "

Kastamonu Üniversitesinde mezuniyet sevinci yaşandı. Fakültelerden mezun olan 5 bin 756 üniversiteli, hep birlikte kep atarak mezun oldu. Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Kampüsü Emin Baydil Futbol Sahası'ndaki düzenlenen mezuniyet töreninde konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, Kastamonu Üniversitesi olarak büyük bir aile olduklarını belirterek; “Bu büyük ailenin mensupları olarak akademik ve idari kadrosu ile öğrencilerimizin de gayretleriyle Üniversitemizi her geçen gün geliştirmek ve çağın gerekliliklerini yerine getirmek için çaba sarf ediyoruz. Bu çerçevede 2006 yılında kurulan Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana çok büyük yol kat etmiş olup bünyesindeki 14 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 13 Meslek Yüksekokulu ile yükseköğretim alanında değer üretiyor. Üniversitemiz, açılan yeni bölüm ve programlarla beraber her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bugüne dek toplamda 52 bin 283 öğrencimizi mezun veren Üniversitemizde halen bugün 25 bin 774 öğrencimiz eğitim-öğretim hayatına devam ediyor. Bu öğrencilerimizden 5 bin 756 kıymetli gencimizi mezun edeceğiz. Öte yandan Üniversitemizi geliştirmeye yönelik gerçekleştirdiğimiz projeler, çalışmalar ve faaliyetlerle Üniversitemizin adını her sahada duyurmaya gayret sarf ediyoruz. Bu çalışmalar çerçevesinde Üniversitemizde yapımı tamamlanan İlahiyat Fakültesi binamız ve Kastamonu Meslek Yüksekokulu binamızı öğrencilerimizin hizmetine açtık. Aynı şekilde inşası biten Kastamonu Teknokent İdare ve Kuluçka Merkezimiz de yeni binasında faaliyetlerine başlamış bulunmaktadır. Bunun yanında öğrencilerimizin sosyalleşmesi açısından çok önemsediğimiz Ay Yıldız Spor ve Yaşam Merkezimiz de tamamlanarak hizmete girmiştir. Ormancılık ve Tabiat Turizmi İhtisaslaşma çerçevesinde 'Ahşap Araştırma Geliştirme ve İnovasyon Merkezi Mobilya Eğitim ve Üretim Tesisi'nin de inşası tamamlanmış olup hizmete hazır hale gelmiştir. Bu dönemin en önemli hizmetlerinden biri de hiç şüphesiz Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanemizin afiliye edilmesi, Tıp Fakültesi öğrencilerimizin Kastamonu’da eğitim görmeye başlamasıdır. Kastamonu’da Tıp Fakültesi 100 yıllık bir hayaldi. Bu hayali yerine getirdiğimiz için ayrıca gururlu ve mutluyuz. İnşallah Tıp Fakültemiz önümüzdeki eylül ayından itibaren kendi binasında eğitim öğretim faaliyetlerini devam ettirecek. Sağlık alanındaki bir diğer güzel gelişme Sayın Cumhurbaşkanımızın kararıyla Üniversitemiz bünyesinde Diş Hekimliği Fakültesi kurulmasıdır. İnşallah, Diş Hekimliği Fakültemizin de eğitime başlamasıyla, Kastamonu’da sağlık alanında önemli bir adım daha atılmış olacak” dedi.

"İDEALLERİNİZE OLAN SADAKATİNİZİ ASLA KAYBETMEMELİSİNİZ"

Öğrencilere de seslenen Rektör Topal; “Bugün itibariyle uzun eğitim serüveninde elde ettiğiniz birikimi hayata aktaracağınız yeni bir döneme ilk adımı atıyorsunuz. İş hayatınızda ve akademik çalışmalarınızda ülkenize, milletinize, ideallerinize olan sadakatinizi asla kaybetmemelisiniz. Kalpsiz bir beden nasıl cesetten ibaretse, değerlerinden ve köklerinden kopma pahasına elde edilen kariyer ve başarı da aynı şekilde anlamsız ve ruhsuzdur. Sizlerin ne pahasına olursa olsun kazanmanın değil, hakkıyla, alın teriyle, ahlaki ilkelere ve kadim medeniyetimizin değerlerine riayet ederek kazanmanın çabası içinde olacağınıza inancım sonsuzdur. Bir üniversitenin kimliğinin mütemmim cüzlerinden birisi kuşkusuz mezunlarıdır; mezunlarının ilme, sanata, toplumsal gelişmeye katkıları; hayattaki başarıları, çabaları, duruşlarıdır. Bu nedenle, zannettiğinizden çok daha fazla, üniversitenizi hayatınız boyunca omzunuzda taşıyacaksınız. Eminim ki her biriniz, çalışma hayatında dürüst, ahlaklı, kendine güvenen gençler olarak bu ülke için değerli hizmetlerde bulunacaksınız. Biz de sizlerin başarılarınız ile övüneceğiz, gurur duyacağız. İçinde bulunduğumuz çağ, hayat boyu öğrenme, hayat boyu eğitimi sürdürme çağıdır. Eğitim hayatınızda elde ettiğiniz bilgileri sürekli güncelleyerek, bunun yanında sürekli daha ileriye taşıyarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefine katkı vermek mesuliyetlerinizin başında gelmektedir. Hayatınız boyunca daima, haktan, adaletten, barıştan, sevgiden, saygıdan, kardeşlikten, paylaşmadan, yardımlaşmadan yana olun, bu değerlerin müdafii olun, bu ülke ve beşeriyet için umut olun. “İlim Çin'de de olsa ona talip olun” diyen bir inancın, İstanbul’un fethinde bulunmak için çölleri aşan bir azmin, gönülleri fethetmek için Orta Asya’dan Anadolu’ya gelen bir mefkurenin mirasına sahip gençler olduğunuzu unutmayın" dedi.

ÇELİK: “ÜNİVERSİTE SAYIMIZI 76’DAN 207’YE ÇIKARMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Milletvekili Metin Çelik yaptığı konuşmasında, son 20 yılda, Türkiye’nin yükseköğretim alanında da her alanda olduğu gibi çok büyük ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Milletvekili Çelik konuşmasını şöyle sürdürdü; “2006 yılında kurulan Kastamonu Üniversitemiz hepimizin göz bebeğidir. Sizlerde üniversitemizin bu yıl mezunları olarak, hem Kastamonu'muzu hem de Kastamonu üniversitemizi gittiğiniz yerlerde, en iyi şekilde hatırlayacak ve hayatınız boyunca en iyi şekilde anacaksınız. Sizleri kutluyorum ve sizleri yetiştiren hocalarımıza ve üniversite personellerimize şükranlarımı sunuyorum. Son 20 yılda, Türkiye yükseköğretim alanında da her alanda olduğu gibi çok büyük ilerlemeler kaydetti. Üniversite sayımızı 76’dan 207’ye çıkarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitede okuyan öğrenci sayımız da, son yıllarda ciddi şekilde arttı. Bu Türkiye’nin gücüdür, sizler bu ülkenin en büyük gücüsünüz ve öyle olacaksınız. Dünya önemli süreçlerden geçiyor, bu süreçlerin de farkında olarak, Türkiye’nin son yıllarda Dünya’da aldığı rolü geleceğe taşıma adına, sizler rol alacaksınız buna gönülden inanıyoruz. Biz de Kastamonu üniversitemizin her alanda başarılı olması için, tüm öğrencilerimizin en iyi imkanlara kavuşması adına, üniversitemize gereken katkıyı vermenin gayreti içerisinde olduk, bundan sonra da aynı şekilde gayret içerisinde olacağız. Yeni eğitim-öğretim binaları ile, sportif, kültürel tesisleri ile Kastamonu üniversitemiz, gelecekte adından daha sıkça söz ettirecektir. Bakın, Kastamonu 15 yıl önce sadece 900 kişilik yükseköğretim yurt kapasitesine sahipti. Şu anda bunu 8 katından fazlaya ulaştırdık, sizlerin çok daha iyi imkanlarla eğitim-öğretime devam edebilmeniz için, ciddi bir gayret içerisindeyiz. Burada en büyük gücümüz Cumhurbaşknımızın desteğidir. Cumhurbaşkanımıza da Kastamonu üniversitemize vermiş olduğu desteklerden dolayı sizlerin huzurunda şükranlarımı sunuyorum.”

KÖYLÜ; “ŞUNU İYİ BİLİN Kİ EN GÜZEL GÜNLERİNİZ ÜNİVERSİTEDE GEÇMİŞTİR”

Öğrencilere kürsüden siyaset yapmayacağını belirterek sözlerine başlayan Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü; "Geldiniz ve burada eğitim gördünüz, aileleriniz katkıda bulundu ve masrafa girdi. Her ne isterseniz yerine getirdi ve devlet de elinden geleni yaptı ve mezun oldunuz. Mezun olmakla hiçbir şey bitmedi. Sizin bundan sonraki hayatınız daha zorlu olacak. Şunu iyi bilin ki en güzel günleriniz üniversitede geçmiştir. Ben üniversiteli gençlerime şunu söyledim; 'Bir müzik aleti çalmasını öğrenin, herhangi bir sporla meşgul olun.' dedim. Bunu yapanlar az çok oldu ama ileride mutlaka lazım olduğunu bilecekler. Bundan sonra hayatta başarılı olmak için eğitiminize devam edeceksiniz. Bundan sonra daha çok öğrenmeye çalışacaksınız. Bir işe gitmek ya da bir iş kurmak istiyorsanız, mutlaka eğitime ve çalışmaya devam edecek ve önünüze gelen sınavları geçmek zorunda kalacaksınız.  Sevgili gençler Atatürk ne demişti gençlere 'Ben fikri hür, vicdanı hür gençler istiyorum.' demişti. Fikri hür ve vicdanı hür gençler olmak için hiçbir tarikat, cemaat ne olursa olsun size taassupta bulunmaya, yönlendirmeye çalışmasına izin vermeyin.Vatan  ve minnet sevginizi her şeyin üzerinde tutun. Bunun dışındakiler sizin için o kadar önemli değillerdir. Eğer bu memlekette faydalı olmak istiyorsanız, bu vatanın birer ferdi olarak Türkiye'nin ilelebet Türk yurdu kalmasını ve dış devletlerin tasallutunun engellenmesini, ondan kurtulmasını istiyorsanız kesinlikle vatan millet sevginizi her şeyin üzerinde tutacaksınız. Ben buna eminim, siz bu bilgiyi aldınız ve bununla yaşayacaksınız" dedi.

YURT; "KASTAMONU’MUZU UNUTMAMAYIN"

Kastamonu Üniversitesinden mezun olan öğrencilerin şehirde güzel günler geçirdiklerine inandığını ifade eden Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt ise, “Sizlerden isteğim tarihiyle, kültürüyle ve doğasıyla ülkemizin cennet köşelerinden olan kadim şehir Kastamonu’muzu unutmamanız ve önümüzdeki süreçte Kastamonu’nun tanıtım ilçesi olmanız, bu mukaddes şehrin güzelliklerini gittiğiniz yerlerde anlatmanızdır. Yolunuz açık olsun. Kastamonu’da bulunduğunuz sürece şehrimize kattığınız her şey için şükranlarımı sunuyorum. 2021-2022 Akademik Mezuniyet Törenimizin hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“KOCAMAN BİR AİLEYE VEDA EDİYORUZ”

Üniversiteyi birincilik ile bitiren, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Öğrencisi Vasfiye Çağlı, duyduğu mutluluğu ve heyecanı dile getirirken; “Bugün Kastamonu Üniversitesi birincisi olarak mezun olmanın haklı gururu, mutluluğu ve heyecanı içerisindeyim. Dört yıl önce çıktığımız yolu bugün burada sonlandırıyoruz. Kocaman bir aileye veda ediyoruz. Ben inanıyorum ki yıllar geçse de bu aileyi, hocalarımızı, dostlarımızı gülümseyerek hatırlayacağız. Sevdiğimiz, değerli anıları paylaştığımız okulumuzdan ve arkadaşlarımızdan ayrılmanın buruk sevincini taşısak da, hayalilini kurduğumuz mezuniyete kavuşmanın mutluluğunu paylaşmaktayız. Bizi hayata karşı güçlü kılan tek başına diplomalarımız değildir, diplomanın içini bizim hangi bilgi ve deneyimle doldurduğumuzdur. Bu yüzden Kastamonu Üniversitesi ailesinin bize kazandırdığı bilgi, deneyim ve sağladığı tüm katkılar için şahsım ve mezun olan arkadaşlarım adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder’ sözünde de vurguladığı gibi milletimizin şanlı ve yüksek bir topluluk halinde yaşaması için biz gençlere büyük görevler düştüğünün bilincindeyim. Biliyorum ki siz değerli arkadaşlarım da bu görev ve sorumluluğun bilinci ile burada bulunmaktasınız. Ülkemizin başarıları Unutmamalıyız ki bizim başarımız, üniversiteyi böyle bir derece ile bitirmek benim tek başıma elde ettiğim bir başarı değildir. Fakülte ve Üniversite derecem kadar diğer büyük basarım, bu güzel günümde beni yalnız bırakmayarak mutluluğuma ortak olan çok değerli insanlara sahip olmamdır. Başta her türlü maddi ve manevi anlamda desteklerini esirgemeyen ve bana güç veren aileme bütün içtenliklerimle teşekkür ediyorum. Bizlere alanlarında her türlü bilgi ve deneyimi aktaracak bizi başarıya taşıyan, bize anlayışla ve sevgiyle yaklaşan saygıdeğer hocalarıma bütün kalbimle teşekkür ediyorum. 4 yıllık süre boyunca güzel anılar biriktirdiğim yüreği sevgi dolu arkadaşlarıma gönül dolusu teşekkür ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle mezun olan bütün arkadaşlarımın başarılarını kutluyorum. Her şey gönlünüzce olsun. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Hepimizin mezuniyeti kutlu olsun” diye konuştu.Konuşmaların ardından üniversiteyi dereceyle bitiren öğrencilere başarı belgeleri ve hediyelerin takdim edildi. Mezuniyet töreni, öğrencilerin keplerini havaya atmasıyla sona erdi.
Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum