“100 binlerle yürüyeceğiz”;

“100 binlerle yürüyeceğiz”

9 Haziran İnebolu Şeref ve Kahramanlık gününün 101'nci yıl dönümü kutlamaları sonrasında başlayan Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşüne yoğun katılım sağlandı....

4 gün boyunca devam edecek yürüyüşün ilk gününde yürüyüşçüler, Çuhadoruğu mevkiinde konakladı. Kamp alanında Vali Avni Çakır açıklamalarda bulundu. Vali Çakır konuşmasında; “İlerleyen yıllarda İstiklal Yolunu 100 binlerle yürüyeceğiz. Yürüyüşçü alemi hem ülkemizde hem dünyada çok önemli bir parkur kazanmış olacak buda tüm doğa severler, yurt severlere de buradan duyurmuş olalım herkesi Kastamonu'ya İstiklal Yolunu yürümeye bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

ÇAKIR; “CEPHANENİN CEPHEYE ULAŞMASINDA KASTAMONULULAR ÇOK BÜYÜK BİR GÖREV İFA ETMİŞTİR”

Yürüyüşçüler, Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü ’nün ilk mola yeri olan, İnebolu sınırındaki Çuhadoruğu kamp alanına ulaştı. Avni Çakır burada yaptığı konuşmasında; “İstiklal Yolu kurtuluş savaşında son derece önemli bir görevi ifa etmiş. Karadeniz'den, İstanbul'dan özellikle gelen silah ve cephanenin cephenin iç hatlarına ulaşması noktasında Kastamonulular çok büyük bir görev ifa etmiştir.Bu bizim bu gün ki şartlarda, bu gün ki konforda yürüdüğümüz yolları kanılarla, atlarla, sırtlarında cephane ve mermiyle o zorlu şartlarda yaklaşık 3 yıl süren bir süreçte cephe hattına sürekli destek sağlama noktası, özellikle silah ve cephane noktasında bir görev ifa etmişlerdir.Bizde Kastamonu Valiliği olarak geçen seneden beri Gençlik ve Spor Bakanlığımızın himayelerinde bu yürüyüşleri tertip ediyoruz. Bu yürüyüşlerin hikayesi yaklaşık 20 yıla dayanıyor geçen sene pandemi nedeniyle biraz sınırlı sayıda katılım yapmıştık. Bu sene katılımcı sayımızı arttırdık, şu noktaya katar yaklaşık 600-700 kişiyle yürüdük artık bundan sonra ki ilçe geçişlerimiz aşamasında da her ilçenin geçişindede gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız bu güzel muhteşem topluluğa eşlik edecekler, tarihi onlarda yâd edecekler” dedi.

 

“HEYETİ HEP BERABERKASTAMONU'DA KARŞILAYACAĞIZ”

 

Vali Çakır, Ulu Önder Atatürk’ünKurtuluş Savaşı esnasında bu halkın önemini, ‘Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da’ sözüyle perçinlediğini vurgulayarak; “Silahınız cephaneniz olmadıktan sonra savaşı kazanmanız zor. Bu kapsamada da şuan bizim yürüdüğümüz hat ecdadımızın, Halime Çavuşların, Şerife Bacıların, hamamcı Kadı Salih Reislerin ve onlar gibi binlerce isimsiz kahramanların büyük emek ve özverisiyle kahramanlık destanı yarattığı hat. Bizler de ecdadımızın izinde büyük bir gururla, büyük bir keyifle yürüyoruz. Şu an bulunduğumuz topluluğun içerisinde yurdumuzun dört bir yanından katılan yürüyüşçülerimiz var, onlara da çok teşekkür ediyoruz. İnşallah yarın saat 07:30'da Çuha Doruğu'ndan Küre istikameti daha sonra Ecevithan daha sonra Seydiler ve inşallah pazar günde Kastamonu merkezde nihayete erek olan yürüyüşümüz 3 gece 4 gün boyunca devam edecektir. Yaklaşık 96-97 kilometrelik bir güzergah, pazar günde saat 17:30 gibi inşallah Kışla parkında bu heyeti hep beraber, Kastamonulular bizzat tekrar karşılayacağız” dedi.

“İLERDE İSTİKLAL YOLUNU100 BİNLERLE YÜRÜYECEĞİZ”

Çakır sözlerini şöyle sürdürdü;  “Bu etkinliğe katılan tüm vatandaşlarımıza, katılımcılara, bayrağımızın ülkemizin sevdalılarına yürekten teşekkür ediyorum. İlerleyen yıllarda İstiklal Yolunu 100 binlerle yürüyeceğiz. Bunu sadece 9-12 Haziran ayıyla kısıtlamayacağız. İnebolu’dan Kastamonu'ya kadar her grubun, herhangi bir tarihe bağlı kalmaksızın gruplar halinde yürümesi, kolaylıkla yürümesi noktasında da zaten belli bir çalışmamız var onlarıda son aşamaya getiriyoruz. Yürüyüşçü alemi hem ülkemizde hem dünyada çok önemli bir parkur kazanmış olacak buda tüm doğa severler, yurt severlere de buradan duyurmuş olalım herkesi Kastamonu'ya İstiklal Yolunu yürümeye bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum