'Yedek parçada dışa bağımlılığı azalttık';

'Yedek parçada dışa bağımlılığı azalttık'

Kastamonu Eski Sanayi Sitesi'nde 1975 yılından itibaren hizmet vermeye başlayan Oto Arslan, envanterinde bulundurduğu yaklaşık 30 bin ürünle; Kastamonuluların yedek parça ihtiyacını karşılıyor....

Müşterilerin beklenti ve isteklerine göre yıllardır envanterine farklı çeşit ürünleri koyan Oto Arslan Firması Sahibi Furkan Arslan da,  farklı gruplarda binlerce çeşit ürünle birlikte Kastamonuluların yedek parça konusunda büyükşehirlere olan bağımlılığını azalttıklarını söyledi.

''30 BİN ÜZERİNDE ÜRÜNLE, KASTAMONU'YA HİZMET VERİYORUZ''

1975 yılında babası İbrahim Arslan tarafından kurulan Oto Arslan Firması'nın 2014 yılında başına geçen Furkan Arslan, firmanın kurumsal bir kimlik kazanması adına çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan da ürün çeşitliliğini arttırmaya devam ediyor.  Son sekiz yılda firmalarına Fiat ve Renault'un dışında Opel, Peugeot, Volkswagen, Seat, Audi ve Chevrolet markalarının ürünlerini de bulundurduklarını söyleyen Arslan, ticarette maddiyatın önemli olduğunun, fakat birincil amaçlarının memlekete hizmet olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:  ''Ciddi bir parça sıkıntısı var, insanlar büyükşehirlere gebe kalıyorlar, arabaları yatıyor. Bizler de mümkün olduğunca bunun önüne geçebilmek için binlerce ürünümüzle Kastamonu halkına hizmet veriyoruz.''

''PARÇA BULAMADIKLARINDA ŞEHİR DIŞINA GİTMEK ZORUNDA KALIYORLARDI''

Yedek parça sektöründe ciddi bir gelişme olduğunu söyleyen Arslan, ''Rekabet, tüketici için de her zaman iyi bir şeydir. Kastamonu'da Avrupa grup ürünleri bulunduran bir firma yoktu. İnsanlar, bulamadığı zaman şehir dışına gitmek zorunda kalıyordu. Biz bunun önüne geçtik. Bizimle beraber Avrupa grubuna giren başka parçacılar da illaki oldu. Bir öncülük etmiş olduk'' dedi.

''ÜRÜNLER ELİMİZDE YOKSA BİLE, TEMİN NOKTASINDA YARDIMCI OLUYORUZ''

Bir otomobilin 60 bin kalem parçadan oluştuğunu hatırlatan İşletme Sahibi Arslan, ''Bizler de sarf giden malzemeleri; motor, mekanik, bakım malzemeleri gibi parçaları bulundurmaya çalışıyoruz. Aslında bünyemizde elektrikten kaportaya kadar hepsi var ama tabiki her markanın değil. Bir araba yeni çıktığı zaman ilk iki yıl servise gitmek durumunda kalıyor. Onun dışında piyasada görebileceğiniz birçok aracın parçaları bulunuyor. Ürünler elimizde yoksa bile, her türlü parça temininde müşterilerimize yardımcı oluyoruz'' dedi.

''AKTİF ÇALIŞAN PARÇALAR ORİJİNAL KULLANILMALI''

Yedek parça fiyatları ve işletme politikaları noktasında da değerlendirmelerde bulunan Arslan, ''Bazen bana pahalı parça satıyorsun diye kızıyorlar. Ben kaliteye önem veriyorum. Müşteri geliyor, debriyaj alacak,  Kastamonu şartlarında ortalama 20 kilometre kullanan bir sürücü, debriyaja en az 150 kere basıyor demektir.  Senden yan sanayi parça talep ediyor ama sadece ekonomik anlamda düşünüyor. Günde kaç kez debriyaja bastığını, ucuz ürünün yolda bırakabileceğini, bunun mekanik ve aktif bir parça olduğunu düşünmüyor. Bunlar çok önemli şeyler. Çalışmayan bir parçayı yan sanayi alabilirsin ama çalışan bir parçayı kesinlikle orijinal almanız lazım'' diye kaydetti.

''HER BÜTÇEYE UYGUN ÜRÜNLERİMİZ VAR''

Orijinal ürünlerin kullanılması noktasında müşterilere tavsiyede bulunan Arslan,  şöyle devam etti; '' Varta'nın yetkili bayisi olmamızın yanı sıra Turbo ve Magneti Marelli aküleri de bizde bulunuyor. Varta bu işin zirvesi, en üst segmenti. Marelli, Tofaş'ın markası ve İnci akü distrübitörlüğünde yerli üretimin en üst segmenti de Marelli'dir. En ekonomik olan akü Turbo Aküdür.Akü gibi yedek parçalar da bu şekilde, mümkün olduğunca alternatif bulundurmaya ve her bütçeye hitap etmeye çalışıyoruz'' dedi.

''MEGACHIPS, YÜZDE 8 YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR''

Yedek parça dışında verdikleri hizmetler noktasında da değerlendirmelerde bulunan Furkan Arslan, ''Bir de 2021 sonlarına doğru memleketin performans severlerine de hizmet verebilmek için MEGACHIPS’in bayiliğini aldım. Yaptığımız yazılımlarla araçlarda yüzde 30 performans artışıyla, yüzde 8-10 arasında yakıt tasarrufu sağlayabiliyoruz.  EGR VALF iptali gibi bazı hizmetler verebiliyoruz. Araçlarda oluşan bazı arızalarda, arıza lambasını söndüremiyorlar. O arızanın beyinden tamamen silinmesiyle ilgili de hizmet veriyoruz.''

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum