Baltacı: “Seçimden önce bütçenin yüzde 90'ı harcanmış”;

Baltacı: “Seçimden önce bütçenin yüzde 90'ı harcanmış”

“2024 yılı bütçesinde yanlış hatırlamıyorsam 44 milyon gibi bir Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bütçe hesaplanmış. Bunun yüzde 90'ı maalesef ki 31 Mart 2024 seçimlerinden önce harcanmış bitirilmiş. Bizden sonrasına bir şey kalmasın demişler”...

Kastamonu Belediyesi’nin Temmuz ayı Belediye Meclisi’nin ilk oturumu Belediye Başkanı Hasan Baltacı başkanlığında gerçekleştirildi.

Kastamonu Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen ilk oturumda gündemde yer alan otopark ücret tarifesi, mülkiyeti Kastamonu Belediyesi’ne ait taşınmazların kira ihalesine çıkarılması, gelir tarifesi revizesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne ödenek aktarımı, Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ödenek aktarımı, Özel Halk Otobüsleri ücret tarifesinin yeniden düzenlenmesi, memur kadro iptal ihdas cetvelleri, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği’ne (SODEM) üye olunması ve Belediye Başkanına yetki verilmesi, imar plan tadilatları konuları meclis üyeleri tarafından görüşüldü.

KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜNÜN BÜTÇESİNİN YÜZDE 90’I SEÇİM ÖNCESİ HARCANMIŞ

Belediye Meclisi’nde gündem maddelerinin görüşülmesi esnasında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Baltacı, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bütçesinin seçim öncesinde neredeyse tamamının harcandığını belirtti. Konuyla ilgili olarak Baltacı şunları söyledi: “2024 yılı bütçesinde yanlış hatırlamıyorsam 44 milyon gibi bir Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne bütçe hesaplanmış. Bunun yüzde 90'ı maalesef ki 31 Mart 2024 seçimlerinden önce harcanmış bitirilmiş. Bizden sonrasına bir şey kalmasın demişler. Ama buradan hem Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz burada. Kendisinin şahsında da Kültür Sosyal İşler Müdürlüğünde çalışan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bizimle birlikte özellikle Halk Ekmek, Karaçomak Mesire Alanı, Yaşlı Bakım Merkezi, Sosyal Market gibi alanlarda düne göre çok daha iyi, yeni ve verimli çalışmalar yürütüyorlar. Dolayısıyla bir bütçeye ihtiyaçları var. Bu bütçenin de Fen İşlerinde atıl duran bütçeden Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne aktarılmasını onaylarınıza sunacağız. 

“BÜTÇE AKTARIMI KONUSUNDA KAYGIMIZ YOK”

Burada şunu da belirtmek istiyorum, bizimle birlikte Fen İşlerindeki yapılan çalışmaların birçoğu da ihaleye gerek duymaksızın kendi personelimiz, kendi araçlarımızla yapılmaya devam ediyor. Dolayısıyla Kültür ve sosyal işler Müdürlüğümüze bütçe aktarmak hususunda herhangi bir kaygımız, endişemiz ya da bir sıkıntı görülmemektedir.”

“HER İŞ BİTMİŞ GİBİ DUVARA BAHÇE YAPMIŞLAR”

Fen işleri Müdürlüğünden Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bütçe aktarımı ile ilgili gündem maddesinin görüşülmesi esnasında da açıklama yapan Baltacı; “Burada da şunu belirtmeyi kendime görev biliyorum. Her baktığımda da içimi sızlatan bir husus. Sanki bu memlekette yapılacak her iş bitmiş gibi duvara bahçe yapmışlar arkadaşlar. Bütçelerimiz oraya harcanmış. Biz bir taraftan Park ve Bahçelerin organizasyon yapısını güçlendirirken bir taraftan da yoğun bir çalışmanın içerisindeyiz. Arkadaşların ihtiyaç duydukları bütçeyi de Fen İşlerinden Park Bahçeler müdürlüğüne aktarmak istiyoruz” dedi.

“AKTARMA İSTASYONU İÇİN MODERN, HİJYENİK VE RAHAT BİR ÇÖZÜM”

Meclis gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından gündeme alınan üç maddeden bir tanesi belediyenin katı atık aktarma istasyonu oldu. Başkan Baltacı burada önemli sorunlar yaşadıklarını ifade ederek; “ Bizim mevcutta katı atık aktarma istasyonumuz var. Taşköprü yolunda, Fen İşleri Müdürlüğümüzün hizmet alanı içerisinde. Bu aktarma alanı ile ilgili çeşitli sorunlar yaşıyoruz. Özellikle aktarma ve hijyen konusunda ciddi problemler var. Bant sistemi yapılmış eskiden yapılan rampa yıkılmış. Bunun da hikayesini ayrıca anlatacağım. Bu aktarma istasyonunu Fen İşleri Müdürlüğümüzün bulunduğu alandan çıkarıp Katı Atık Bertaraf Tesisimize taşımakla alakalı proje çalışması yapacağız. Bu proje çalışmasını yapabilmemiz için orada bulunan alana kamu yatırımı yapabilmek amacıyla burada bir karar almamız gerekiyor. Bu kararı aldıktan sonra hızla projemizi yapacağız. Oranın da tahsisini alabilirsek daha modern, bizim araçlarımızın daha rahat çalışabileceği bir alanı hayata geçireceğiz “dedi. Madde oylanarak kabul edildi.

YAŞLI BAKIM HİZMETLERİ VE SOSYAL MARKETE YENİ HİZMET BİNASI

Sosyal Market ve Yaşlı Bakım Hizmetlerini kiralama usulü ile kullandığı hizmet binaları da gündeme alınan bir diğer madde oldu. Buraların mevcut durumları ve kiraları ilgili olarak ön bilgilendirmelerde bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Eda Büyükdemirci; “ Bizim mevcutta sanayi içerisinde bir marketimiz var. Biz buraya her ay 28 bin 850 TL kira ödüyoruz. 8’nci ay itibariyle kira sözleşmemiz doluyor. Belli bir kira artış oranı olacak. Buraya yaklaşık 50 bin lira kira ödememiz gerekecek. Buranın fiziki koşulları çok uygun değil. Elektrik aksamından yalıtımına kadar çok masraf yapmamız gerekiyor içerisine. Bunun da arkadaşlarımız hesabını yaptı. Yaklaşık 200 bin lira masrafı tutuyor. Bizim ayrıca bir Yaşlı Bakım Hizmet binamız var. Buraya da 6 bin 350 lira kira ödüyoruz. Buranında kira artışı gelecek. Şu andaki mevcut miktardan çok daha fazla ödeme yapacağız. Dolayısıyla biz arkadaşlarla araştırma yaptık. Fiziki olarak ihtiyacımızı karşılayacak mekan aradık. 3 katlı bir mülk bulduk. Buraya da aylık 25 bin lira kira vereceğiz. Dolayısıyla baktığımızda kira artışı sonrasında sadece Sosyal Markete vereceğimiz kira bedeliyle hem Yaşlı Bakım Merkezimizi hem de Sosyal Marketimizi aynı binaya daha uygun bir bedelle taşımış olacağız. Daha tasarruflu bir iş için çalışıyoruz. Bu sebeple de meclisimizden kiralama için yetki istiyoruz”  dedi.

Başkan Hasan Baltacı ise konuyla ilgili açıklamasında; “Sosyal Marketimiz ile Yaşlı Bakım Hizmeti verdiğimiz merkezimizi tek bir binada birleştireceğiz. Her iki binaya ödediğimiz kira tutarının neredeyse 3’te birine daha iyi fiziki koşullarda Kastamonu’ya hizmet etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Madde Belediye Meclisi’nde oylanarak kabul edildi.

“ARSALARIMIZI TAKAS ETMEK YERİNE BİZE DE KREŞ YAPABİLECEĞİMİZ ALANLAR BIRAKSAYDINIZ”

Belediye Meclis Toplantısı’nın önemli bir konusu da milyonluk arsaların konaklarla takası oldu. Başkan Baltacı arsa konak takası konusunda da incelemelerinin ciddi bir şekilde devam ettiğini dile getirdi. Başkan Baltacı; “Eylül ayı Belediye Meclis Toplantımızda ya da bir sonraki toplantımızda özellikle Kastamonu Belediyemizin arsa takasları yoluyla elde edilen konaklarıyla ilgili açıklama yapacağız. Arsa takasları ile edilen konakların hiçbirinin kullanıma elverişli olmadığı için, zamanında sizin yönetiminiz kullanıma elverişli olmayan konakları milyonluk arsalarla takas ettiği için, elimizde şuanda kreş yapabileceğimiz bir yer yok. En uygun yer de Atabey Konağı’ydı. Kooperatif her yerde yapabilir. Sonuçta onlar kooperatif. Kendi içinde dayanışma olabilir. Ama belediye kaldı ki hükümetinizin yayınladığı tasarruf genelgesini düşündüğünüzde yeni bir yer bulunması çok zor. Keşke zamanında o konaklarla arsalarımızı takas etmek yerine bize de kreş yapabileceğimiz alanlar bıraksaydınız.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA DA İNCELEMESİ İÇİN GEREKLİ BAŞVURULARIMIZI YAPACAĞIZ”

Eylül ve Ekim ayındaki meclislerde kimlerle takas edildiğini takas edilen konakların, kamulaştırılan konaklarda hala kira vermeden kimlerin oturduğunu da bu aylarda yapacağımız meclis toplantısında dile getireceğim. Onlarla ilgili raporumuzu hazırlıyoruz. Hatta İçişleri Bakanlığı’na da incelemesi için gerekli başvurularımızı yapacağız” dedi.

Kaynak: Açıksöz Haber Merkezi

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum