AKM’de ‘Kastamonu Masalı’ yankılandı;

AKM’de ‘Kastamonu Masalı’ yankılandı

Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi’nin organizasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde AKM’de“Türkülerle Bir Kastamonu Masalı” adlı konser programı gerçekleştirildi....

Kastamonu ve çevresinin doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak bölgenin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak amacıyla kurulan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi’nin organizasyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde AKM’de“Türkülerle Bir Kastamonu Masalı” adlı konser programı gerçekleştirildi.

DMKI üyesi, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Dr. Süleyman Şenel'in proje koordinatörlüğünde hazırlanan, Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu eşliğindegerçekleşen konserde, tamamen Kastamonu'ya dönük bir özel repertuvar seçkisi ile İstanbullu sanatseverler bölgenin halk müziği ve oyunları ile tanıştı.

Bu özel konser programında Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel SanatlarGenel Müdürlüğü’nünfarklı sanat topluluklarına mensup sanatçılar, TRT'nin solist sanatçıları, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı sanatçıları, İstanbul ve Kastamonu'dan yerel halk sanatçıları ve oyun ekipleri de sahnede yerlerini alarak çok katmanlı ve renkli bir kültür gecesine imza attılar.

Büyük bir kısmı ilk defa seslendirilentürküler arasında Kastamonu'nun merkezi seymen müziği karakterindeki türkü ve oyun havaları, tekke müziği örnekleri, gemici türküleri ile kemane havaları, ağıtlar ve tarihi türkülerin yanı sıra, gelin-kaynana atışmaları, tarihi oturak türküleri de mevcuttu.  İzleyiciler, Kastamonu Belediyesi "Sepetçioğlu Erkek Oyun Ekibi", İnebolu Belediyesi "Heyamola (Kule) Oyun Ekibi" ve Davulcu Karayılan'ın oğlu Yılmaz Dağlıoğlu önderliğindeki davul-zurna ekibinden Kastamonu'ya özgü ihtişamlı davul oyunları izlediler.

DMKI Dönem Başkanı Zeynep Esen, sivil toplum, kamu ve özel sektör iş birliği ile Kastamonu’yuyerel değerleri üzerinde yükselterek evrensel bir noktaya götürecekçok paydaşlı, stratekik ve etkisi büyük sosyo-kültürel projeler yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum