CNG Haber pazarda;

CNG Haber pazarda

Kastamonu'da kış kendini yavaş yavaş hissettirmeye başladı. Soğuk hava Pazar tezgahlarına da yansıdı....

CNG Haber olarak, Cuma Pazarı'nda vatandaşa ve pazar esnafına, pazardaki fiyatları nasıl değerlendirdiklerini sorduk. Halk, fiyatlardan ve geçinememekten; pazar esnafı ise elindeki malı satamamaktan muzdarip.

Pazar esnaflarının kimi elindeki malı satamadığından dert yanarken, kimi de ürünlerin her hafta daha da pahalandığına dikkat çekti.  Kimi esnaf ise pazara artık eskisi kadar sık gelinmediğini söyleyerek, vatandaşları pazar esnafına destek olmaları gerektiği çağrısında bulundu. Vatandaşın derdi ise geçim sıkıntısı. Geçimin zor olduğunu belirten çoğu vatandaş, pazar fiyatlarını pahalı bulduğunu söyledi.

SOLAK; “PAZARDA KİMSE YOK, SEN, BEN, BİZİM OĞLAN”

Cuma pazarı esnaflarından Kemal Solak; “Pazarın hali belli. Pazarda kimse yok, sen ben bizim oğlan. Köy buradan daha kalabalık. Çoğu memur. Sabah adam 2 domates alıyor çıkıyor evine kahvaltı yapıyor. Akşam yine geliyor yine alıyor. Çoğu karttan çektiriyor. Para yok millette. Parası olan insan alır baksanıza hep geziyor millet, alan yok. Ne yapacağız biz bu ürünleri. Satış yok, randıman yok.

“EKONOMİNİN DÜZELMESİ İÇİN TEK ÇARE ÜRETİM”

Cuma pazarı esnaflarından bir pazar esnafı ise, tüketim yerine üretime ağırlık verilmesini belirterek pazar fiyatlarını şöyle değerlendirdi; “Pazardaki fiyatlar öyle bir hale geldi ki sattığın malın yerine tekrar koyamıyorsun. Biz havlu çorabı şuanda 5 liraya satıyoruz. Haftaya belki de 5 liraya satamayacağız çünkü 5 liraya bize mal olacak. BU ekonomi nereye gidiyor. Esnaf mal satarken hiç korkar mı, ben korkuyorum. Ben 2000 yılından beri esnafım, daha böyle bir kriz görmedim. Buna artık kriz de diyemiyorum. Ne diyeceğiz buna isim de bulamıyorum. Bizim bu ekonomiyi düzeltmemiz için yapmamız gereken tek şey, tüketime değil üretime ağırlık vermek. Bana 8 liraya mazotu ver ama çiftçime verme. Yatta gezen adama 2 liradan veriyorsan çiftçime de 2 liradan ver ki çiftçim üretsin.”
https://www.youtube.com/watch?v=zHD2_VjPW20

Kaynak:

İlgili Konular :
, , , , , ,
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum