Staj mağdurları, taleplerini siyasilere iletti;

Staj mağdurları, taleplerini siyasilere iletti

......

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu ve bağlı dernek yöneticileri ekipler halinde bir dizi görüşme yapmak üzere Ankara’da toplandı.

Federasyon yönetimini temsilen Selçuk Aydın başkanlığındaki İzmir, Kocaeli, Bilecik, İstanbul ve Ankara illerinden gelen Federasyona bağlı dernek heyetleri, TBMM’de ilgili komisyon başkanı ve üyesi milletvekilleri ile görüşerek 3308 sayılı kanunun ortaya çıkarttığı mağduriyetleri ve çözüm yollarını anlattılar. 


Heyet daha sonra MHP Genel Merkezine giderek ve MHP Sivil Toplum Kuruluşları ile İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım ile görüşerek mağduriyetin çözüm önerilerini paylaştılar. Heyeti dinleyen Yıldırım, “Mağduriyetin çözülmesi gerektiğini ve teklif geldiğinde Meclis aşamasında destek vereceklerini” söylediler.

Federasyon temsilcileri daha sonra Yeniden Refah Partisi Genel Merkezinde Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Geyveli ile görüştüler. Geyveli “Parti olarak sorunun farkında olduklarını, Meclis ile Bakanlık nezdinde çözümü için çaba gösterdiklerini ve gerekirse Mecliste harekete geçeceklerini” ifade ettiler.


Görüşmeler sonrası açıklama yapan Federasyon Temsil Heyetleri Başkanı ve İstanbul Dernek Başkanı Selçuk Aydın, Çıraklık Okulları ve Meslek Liselerinin işgücü piyasasında teknik eleman ihtiyacını karşıladığını belirtti. Aydın “Ülkemizde teknik ara eleman açığının her geçen gün arttığı şu zorlu günlerde hem velileri hem de öğrencileri meslek liselerine ve Çıraklık eğitime özendirip teşvik etmek şarttır. Özellikle çıraklık ve staj esnasında yapılan fiili çalışmaya dayalı sigortanın hiçbir şekilde emekliye başlangıç sayılmaması büyük bir hak kaybıdır. Bir ülkenin gelişmesi, ilerlemesi için doktora, avukata, mühendise ihtiyacı olduğu kadar çok iyi eğitim almış teknik ve mesleki ara elemana da ihtiyacı var.” dedi.

Federasyon Proje ve Stratejinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ayhan Keskin de “Eğitim adı altında Çıraklık ve Staj sürecinde yapılan çalışmalar, Sosyal sigorta sisteminde emekliliğe başlangıç sayılmalıdır. Yarım sigorta ile çalıştığımız yılların başlangıç tarihi, hizmet başlangıç tarihi sayılmalı ve hakkımız verilerek mağduriyet sona erdirilmeli” dedi. 


Kaynak: Açıksöz Haber Merkezi

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum