Ev kadınları nasıl emekli olacak? Bakan açıkladı;

Ev kadınları nasıl emekli olacak? Bakan açıkladı

......

Milyonlarca emekliye verilecek ikramiyenin ardından Sosyal Güvenlik'te reform çalışmaları hızla sürüyor. Çalışma Bakanı Işıkhan çalışmalara ilişkin bilgi verdi. Ev kadınlarına emeklilik, Bağ-Kur prim düzenlemesinde yeni detay belli oldu.

Enflasyona karşı tüm kesimlerin maaşları erimeye devam eden milyonlarca emekli 5.000 TL'lik ikramiye müjdesinin ardından maaşlarında yapılacak düzenlemeyi merak ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşında düzenleme için yıl sonunu işaret etti. Emekliler ikramiye için gün sayerken, sırada ev kadınlarına erken emeklilik ve Bağ-Kur'luların priminde yapılacak düzenleme var.

EMEKLİYE 5 BİN TL İKRAMİYE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışmayan emeklilere Cumhuriyet'in 100. yılı münasebetiyle emeklilere bir kereye mahsus olmak üzere ikramiye verileceğini söyledi. Kabine toplantısının ardından Erdoğan, "Emeklilerimize bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin Türk Lirası ödeme yapmayı kararlaştırdık. Kasım aynın ilk yarısı itibariyle emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacaktır. Yılbaşında emeklilerimizin durumunu yeniden gözden geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekliye 5 bin liralık ikramiyeye ilişkin yasal düzenlemeyi tamamladı. İkramiye bugün günlük evlere ilişkin düzenlemeye ek önerge ile Meclis'e sunulacak. Düzenleme kapsamında 12.5 milyon emekliye 61 milyar liralık ödeme gerçekleştirilecek.

SOSYAL GÜVENLİKTE REFORM GELİYOR

Sabah'tan Hazal Ateş’in haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla üzerindeki çalıştıkları milyonları ilgilendiren dosyalara ilişkin bilgi verdi.

Sosyal güvenlik ve çalışma hayatında devrim niteliğindeki yeni adımlar şöyle:

EV KADINLARINA EMEKLİLİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ev kadınlarına emeklilik çalışmasını başlattı, isteğe bağlı sigortalılık kapsamında 3'te bir prim desteği verilecek. Buna göre, en düşük tutardan isteğe bağlı sigorta yaptıran ev kadınlarının 4.292 liralık priminin 1.430 lirasını devlet karşılayacak. Emeklilik yaşı özellikle kadınlarda çocuk sayısı, engelli çocuğun bulunması gibi faktörler dikkate alınarak esnetilecek. Ev kadınları isteğe bağlı sigorta yaptırarak emeklilik hakkı kazanabildiği gibi kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabilecek.

EV KADINLARINA MÜJDEYİ ERDOĞAN VERECEK

Bakan Işıkhan, yılbaşında kamu çalışanlarının maaşlarına yüzde 50'ye yakın bir artış öngördüklerini söyledi. Bakan Işıkhan, ev kadınlarının da emeklilik hakkına sahip olacağını belirterek, "Şehir buluşmalarında ev kadınlarımızdan tepkiler aldık, dört gözle bekliyorlar. Çalışmaya başladık, Sayın Cumhurbaşkanımız müjdeyi verecek" dedi.

5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Bağ-Kur prim gün sayısı 9 binden 7 bin 200'e düşürülerek SSK'lılarla eşitlenecek. Esnaf, tüccarın yararlanacağı düzenlemeyle 5 yıl erken emeklilik mümkün olacak. Böylece daha az prim ödeme ve daha yüksek emekli aylığı alma avantajı elde ediliyor. Prim reformuyla birlikte bu kapsamda emekli olacakların geliri de en az yüzde 20 artacak. Yasal düzenlemeyle Bağ- Kur (4B) kapsamına giren işverenlere yönelik istihdam sayısına göre kriterler belirlenecek. Bakanlık küçük esnafı, tüccarı daha az primle emekli edecek model üzerinde çalışıyor. Yapılacak düzenlemeyle iki sigorta kolu arasındaki bin 800 günlük süre farkı kaldırılarak emeklilik için gerekli prim süresi eşitlenmiş olacak. Edinilen bilgiye göre prim indirimi 10 ve daha az istihdamı bulunan işyerleri için geçerli olacak.

DUL VE YETİMLERE DE İKRAMİYE

Emekliye 5 bin liralık ikramiye tek seferlik ve çalışmayan emekliler için geçerli olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu emekliye ikramiyeye ilişkin yasal düzenlemeyi tamamladı ve AK Parti Grup düzenlemeyi Meclis'e sunacak. Kasım ayının ilk yarısında ödeme yapılacak. Dul ve yetimlerin hisseleri oranında hesaplanacak. Vefat eden eşinden yüzde 50 hisse oranında ölüm aylığı alan 2500 lira alacak. İki dosyadan aylık alanlar yüksek olandan ikramiye alacak. Şirket kaydı, şirket ortağı olan Bağ-Kur'dan emekli aylığı alıp da çalışmaya devam edenler ikramiyeden yararlanmayacak. Banka, sigorta gibi özel sandıklardan emekli aylığı alanlara da ödeme yapılmayacak.

YILBAŞINDA REFAH PAYI DA ALACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, grup toplantısında emekliye enflasyonla birlikte refah payı verileceğini açıklarken yeni yıldaki artış formülü de netleşmiş oldu. Eylül ayında enflasyon yüzde 4.75, yıllık enflasyon yüzde 61.73 olarak açıklandı. Emekliler, sadece bu üç aylık dönemde refah payı hariç yüzde 25.11 zammı cebine koydu. Yılsonunda yüzde 65 olarak öngörülen enflasyon tahminine göre yapılacak oransal iyileştirmeyle emekliye zam yüzde 50'ye ulaşacak.

ASGARİ ÜCRETE REFAH PAYI

Işıkhan, 2 milyon EYT başvurusunu sonuçlandırdıklarını belirterek, 120 bine yakın dosyanın kaldığını söyledi. Gelecek yılın ilk 6 ayında uygulanacak asgari ücret için aralık ayı başında işçi ve işveren konfederasyonlarıyla bir araya geleceklerini belirten Bakan Işıkhan, 500 liralık asgari ücret desteğinden 1.7 milyon işverenin yararlandığını ifade etti. Işıkhan, "Refahı ne kadar yükseltebilirsek, milli gelirimizi ne kadar yükseltebilirsek, refahtan pay alanların çalışanlarımızın, emekçilerimizin sayısı da o ölçüde artacak" dedi.

İŞTE BEKLENEN DÜZENLEMELER

Emeklilere sosyal destek projeleri yaşama geçecek.

Kültür sanat etkinliklerinde indirim yapılacak.

Kamu yararına çalışma imkânı sunulacak.

Emekliler enflasyon farkıyla birlikte refah payı alacak.

Ev kadınlarına emeklilik gelecek, sigorta priminin üçte birini devlet ödeyecek.

Bağ-Kur'lular 5 yıl erken emekli olacak.

5 bin liralık ikramiye 15 Kasım'dan önce ödenecek. 

Kaynak: Türkiye Gazetesi

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum