İlk yerli uydu TÜRKSAT 6A için tarih belli oldu;

İlk yerli uydu TÜRKSAT 6A için tarih belli oldu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ziyaretinde, “TÜRKSAT 6A uydusunun mevcut takvime göre de Haziran 2024’te uzaya fırlatılmasını planlıyoruz” dedi....

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ziyaretinde, “TÜRKSAT 6A uydusunun mevcut takvime göre de Haziran 2024’te uzaya fırlatılmasını planlıyoruz” dedi.  

Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunu Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde ziyaret etti. Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A Uydusu hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Uraloğlu, uydunun 2024 yılının mart ayında fırlatılmak üzere anlaşmalı şirket olan Space-X’e teslim edileceğini ve haziran ayında da fırlatılmasının hedeflendiğini dile getirdi.


“ÜLKEMİZİ DÜNYA ÜZERİNDE HABERLEŞME UYDUSU ÜRETEBİLEN 11 ÜLKE ARASINA TAŞIYACAK”

Bakan Uraloğlu yaptığı konuşmada, Türkiye’nin TÜRKSAT 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüvenini ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A ile taçlandırdıklarını belirterek, “Ülkemizi dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen ilk 11 arasına taşıyacak olan TÜRKSAT 6A haberleşme uydumuz tamamlandığında, 42 doğu boylamında hizmet verecektir. 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, yer merkezli bir yörüngede yer alacaktır. 7,5 kW güce sahip olacak yerli ve milli haberleşme uydumuz, 20 aktarıcıya sahip olacaktır” bilgilerini aktardı.

Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT 6A uydusunun Ku bantta hizmet vereceğini de ifade ederek, daha önceki TÜRKSAT uyduları ile kapsanmayan Güneydoğu Asya gibi yeni coğrafyalara hizmet sunacağı bilgisini de paylaştı.

“GÖREV SÜRESİ 15 YIL OLACAK”

TÜRSAT 6A haberleşme uydusunun görev süresinin 15 yıl olacağını belirten Uraloğlu, “Uçuş Bilgisayarı, Güç Dağıtım Birimi, Elektrikli İtki Motoru, Yakıt Tankı, Güç İşleme ve Kontrol Birimi gibi kritik bileşenlerin yerli imkanlar ile üretilmesi ve yüksek yerlilik oranı ile uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlılığı azaltacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

“İLK FONKSİYONEL TESTLERİ BİTTİ”

Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT-6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testleri, TÜRKSAT, SSB ve TUSAŞ iş birliğiyle devam ettiğini söyleyerek, “Şu anda Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli, Mühendislik Modeli ve Uçuş Modeli olmak üzere 3 ayrı model üretimi planlanan TÜRKSAT 6A uydu projesinde, Isıl Yapısal ve Mühendislik Modellerinin üretim, entegrasyon ve testleri tamamlanmıştır. Mühendislik Modeli entegrasyon faaliyetleri tamamlanmış olup, sistem seviyesi ilk fonksiyonel testleri, termal vakum testi, titreşim testi, akustik testi ile elektromanyetik uyumluluk testleri bitmiştir” diye konuştu.


KÜTLE ÖZELLİKLERİ ÖLÇÜMÜ ŞUBAT 2024’TE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Son test aşaması olan sistem seviyesi kompakt alan anten testi (CATR) hazırlıklarına başlandığının da altını çizen Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı: “Anten ve güneş panellerinin açılma testleri ekim ayında, Fırlatıcı Uyum ve Piro Testleri ile son hizalama testleri de Kasım ayında başlayacaktır. CATR yani kompakt alan anten testi sonrası güneş panelleri entegrasyonu ve kütle özellikleri ölçümü Şubat 2024’te gerçekleştirilecektir. Tüm bu testlerinin tamamlanmasıyla birlikte uydumuz fırlatma sahasına sevk için hazır hale gelecektir.”

HAZİRAN 2024’TE UZAYA FIRLATILMASI PLANLANIYOR

Bakan Uraloğlu, uydunun fırlatma tarihleri hakkında ise, “TÜRKSAT 6A’nın Mart 2024’te nakliyeye hazır hale gelmesini hedefliyoruz. Space X firması ile TÜRKSAT 6A fırlatma hizmetleri temini sözleşmesi Temmuz 2021 tarihinde imzalanmış ve yürürlüğe girmiştir. Sözleşmeye bağlı koordinasyonlar bakanlığımız uhdesindeki TÜRKSAT tarafından yürütülmektedir. Mevcut takvime göre de Haziran 2024’te uzaya fırlatılmasını planlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kaynak: İHA

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum