Bir proje daha destek almaya hak kazandı;

Bir proje daha destek almaya hak kazandı

Kastamonu Üniversitesi’nin projesi TÜBİTAK 1002 – A Hızlı Destek Programı kapsamında desteklenmeye layık görüldü....

Kastamonu Üniversitesi Taşköprü Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nde ilgili kanunun 13b-4 maddesi gereğince görevli öğretim görevlisi Gökçen Gökgöz Gedik' in yürütücülüğünü yaptığı "Kastamonu Kırsalında Yer Alan Cuma (Divan) Camilerinin Risk Değerlendirilmesi Ve Koruma Yaklaşımı" başlıklı proje TÜBİTAK 1002 – A Hızlı Destek Modülü kapsamında kabul edilerek, destek almaya hak kazandı.

Kastamonu Üniversitesi akademik personeli Öğr. Gör. Gökçen Gökgöz Gedik'in yürütücü olarak yer aldığı projede Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emre Kishalı danışman olarak görev alıyor.

Projede ayrıca, TÜBİTAK - Birlikte Çalışıp Birlikte Başaracağız (BİÇABA) kapsamında bir Bilgisayar Mühendisliği lisans öğrencisi, bir Tarih Anabilim Dalı Yüksek Lisans öğrencisi bursiyer olarak yer alıyor.

Desteklenen proje ile Kastamonu kırsalında kültürel değişim ile risk altında olan ama öte yandan kırsal üretimin, geleneksel tekniğin, sosyo kültürel değerleri yansıtan Cuma (divan) camilerinin; sözlü ve yazılı arşiv çalışmaları ve mimari ölçüm teknikleri ile kataloglanması ve dijital ortamda belgelenmesi sağlanacak. Böylece yapıların korunması üzerine farkındalık oluşturmak ve ileride planlı koruma çalışmalarında kullanılmak üzere veri sağlanması hedefleniyor.

 

Kaynak:

İlgili Konular :
İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
0 Yorum