Arama
Arama Sonuçları
Özvar, rektörlerle birlikte Pınarbaşı’nı ziyaret etti
Çeşitli temaslarda bulunmak için Kastamonu’ya gelen Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Pınarbaşı ilçemizi ziyaret etti.
10 yetiştiriciye 800 koyun teslim edildi
Araç İlçemizde “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” Projesi kapsamında küçükbaş hayvan teslim töreni gerçekleştirildi.
KASİAD’dan nostaljik gazete
“Memleketin ve Milletin Yanındayız” sloganıyla İstanbul’daki hemşehri dernekleri arasında fark yaratan Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) “Cumhuriyetin Yüzüncü Yılında Bütün Renkleriyle Kastamonu” adı altında okuyanları geçmiş yıllara götüren nostaljik bir gazeteye imzasını attı.
Otogar’da kış lastiği denetimi
Kastamonu'da otobüs terminalinde denetim yapan trafik ekipleri, araçların kış lastiklerini tek tek kontrol etti.
Türkiye’nin ilk ‘Görme Engelli Müze Eğitim Alanı’ yapıldı
Kastamonu Entegre, Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nin ‘Dokunulabilir Müze’ Projesinin MDF hammadde sponsoru oldu. Müzeyi görme engelli bireyler için erişilebilir hale getirmek amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında Kastamonu Entegre desteğiyle Türkiye’nin ilk Görme Engelli Müze Eğitim Alanı oluşturuldu.
Sabun çetesine 15 tutuklama
İzmir merkezli, aralarında Kastamonu’nun da bulundu 6 ilde ‘sabun paketleme işi’ adı altında özellikle ev hanımlarından oluşan 500 mağdurdan 4 milyon 500 bin lira haksız kazanç sağlayan şebekeye operasyonda gözaltına alınan 20 şüpheliden 15'i tutuklandı.
"Kalben ve zihnen insan olabilmeyi başarabilmiş herkes tamdır"
Kastamonu Sanat İşleyen Eller ve Yöresel Lezzetler Kadın Kooperatifi Belediye Başkanlığı Toplantı Salonu’nda toplum tarafından bedensel, zihinsel farklılıkları sebebiyle engellerle karşılaşan bireylerin topluma kazandırılması, hayat standartlarının yükseltilmesi, yaşadıkları toplum içinde yüzleştikleri sorunların toplumsal olarak farkına varabilmesi için 1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından 3 Aralık’ta ilan edilen Dünya Engelliler Günü için etkinlik düzenledi.
'Umudun Yolu' izleyiciyle buluştu
Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (KASİAD) ana sponsorluğunda hazırlanan “Umudun Yolu” belgeseli, Halk Eğitim Merkezi’nde izleyiciler ile buluştu.
Bezmialem Vakıf Üniversitesi Taşköprü’ de
Taşköprü Belediyesi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi işbirliği ile Üniversite Diş Hekimliği Fakültesi’nce Taşköprü ilçesinde bulunan Muzafferettin Gazi İlkokulu’nda diş bakımı ve sağlık taraması yapıldı.
Zamın ardından bu sefer tekrar indirim
Motorine gelen 1 lira 16 kuruş zammın ardından, motorine indirim geliyor.Sektör kaynaklarından edinilen bilgiye göre 6 Aralık itibariyle motorine 69 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.
Özel günde, özel açılış
Kastamonu Merkez Spor Salonu'nda bulunan Özel Sporcular Salonu'nun açılışı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde gerçekleştirildi. Merkez Spor Salonu'nda düzenlenen açılış törenine Vali Avni Çakır, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile davetliler katılım sağladı. Burada konuşan Kastamonu Özel Bireyler Ve Aileleri Dayanışma Derneği Başkanı Huriye Boyraz; "Bu salon bize mucize gibi geliyor. Verilen hizmet paha biçilemez. Satranç kursları, okçuluk, masa tenisi var internet yok televizyon bağımlılığı yok. Çocuklarımın heyecanla gelişini, Cumhurbaşkanıma izletmeden Rabbim'e nefesimi teslim etmeyeceğim" dedi.
252 genç kıyasıya yarıştı
Tosya ilçesinde düzenlenen Bölgesel İl İlçe Karmaları Kros Ligi 1. Kademe Bölge Yarışmaları'nda 252 genç sporcu ter döktü.
"Kastamonu'yu engelli dostu bir şehir yapma gayretindeyiz"
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Kurşunlu Han'da kahvaltılı program düzenlendi. Programda konuşan Vali Avni Çakır; "Birliğimizin beraberliğimizin hatırlamamızın sadece bir güne sığmaması gerektiğini biliyor ve inanıyorum. Onların güçlü duruşları,özgüvenleri son derece takdire şayan. Kastamonu'yu engelli dostu şehri yapma noktasında da tüm birimlerimizle yoğun bir çaba içerisindeyiz. En ufak sıkıntı olduğunda başta şahsım olmak üzere tüm birimlerimiz yanınızda" ifadelerine yer verdi.
"Vereceğimiz destekler, iktisadi eşitsizliği kapatacak"
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar; “İnanıyoruz ki bölgesel kalkınmayı hedefleyen üniversitelerimize vereceğimiz destekler arttıkça Türkiye’de bölgeler arası iktisadi eşitsizliğin daha da ciddi bir şekilde kapanacağı, bölgeler arası nispi bir yakınlaşmanın, iktisadi bir yakınlaşmanın ortaya çıkacağın anlaşılmaktadır” dedi.
Özata, görevden alındı
Bazı kurum ve kuruluşlara ilişkin atama ve görevden alma kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete'de alınan karar doğrultusunda Kastamonu Ticaret İl Müdürü Sefa Özata görevden alındı.
B'ev Mimarlık Ofisi açıldı
Topçuoğlu Mahallesi Belediye Caddesi üzerinde bulunan Arslanlar İş Merkezi'nde B'ev Mimarlık ofisi düzenlenen açılış töreniyle hizmet vermeye başladı.
"Öğretim üyesi hareketliliği başlayacak"
Kastamonu Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, “Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı” çerçevesinde düzenlenen “Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversite Ziyareti” açılış programı Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımı ile gerçekleştirildi. Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen programa 22 üniversitenin rektörleri ile STK temsilcileri ve ilgili kurum temsilcileri katıldı. YÖK Başkanı Özvar, 'Akademik Hareketlilik Projesi’nin detaylarını açıkladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, burada yaptığı konuşmasında; “Başkanlığımız tarafından başlatılan bu proje ile öncelikle 2006 yılından sonra kurulan üniversitelerde öğretim üyesi temininde güçlük çekilen programlara destek olma, üniversitelerimiz arasında öğretim elemanı hareketliliğini artırma ve öğrencilerimizi farklı üniversitelerimizin öğretim üyeleriyle buluşturma amacı güdüyoruz” ifadelerine yer verdi.
‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ unutulmadı
İhsan Ozanoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ dolayısıyla özel bir program düzenledi. Gerçekleştirilen programa Vali Avni Çakır ve eşi Bahar Çakır, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak ile çeşitli kurum müdürleri katıldı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Özel Programı, İhsan Ozanoğlu Özel Eğitim Meslek Okulu’nda, okulun öğrencileri ve öğretmenlerinin hazırladıkları gösteriler çevresinde gerçekleştirildi.
İlk ofis Ankara’da
Genel Merkezi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan Türk Aksakkallar Birliği (TAİB) ilki Ankara’da olmak üzere tüm Türk devletlerinde temsilcilik açma kararı aldı. TAİB’in yönetim kurulu toplantısında alınan karar doğrultusunda ilki Türkiye’nin başkenti Ankara’da devamında ise tüm Türk devletlerinin başkentinde temsilcilik(ofis) açılması yönünde karar alındı.
"Türkiye'den yükselen çığlıklara, Kastamonu'dan eşlik ediyoruz"
Kastamonu'daki hayvanseverler, ortak bir basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasında Konya’da hayvan barınağında yaşananları kınayarak, olaya tepki gösterdi. Ortak basın açıklamasını okuyan Kastamonu Sokaktaki Canlılarımız İçin El Ele Derneği Başkanı Özden Neval Türkmen, barınakta yaşanan olaya değinerek; "Tüm Türkiye’den yükselen çığlıklara Kastamonu’dan eşlik ediyoruz. Konya’da vuku bulan olayı gerçekleştirenlerin, bu çalışanlara bu cüreti veren yöneticilerin insanlıkla uzak yakın ilişkisi bulunmamaktadır. Bu olayı gerçekleştirenlerin en üst dereceden hüküm giymelerinin sağlanmasını talep ediyoruz. Bu canilerin hiçbir yaptırımla karşılaşmadan toplum içinde ellerini kollarını sallayarak dolaşmaları insanlarımız için de güvensiz bir ortam yaratarak toplum huzurunu zedeleyecektir" dedi.
İhsangazi'de kartpostallık görüntüler
İhsangazi ilçesinde etkili olan sis ile birlikte kartpostallık görüntüler ortaya çıktı. Sisle kaplanan ilçe havadan görüntülendi.
"İleride ana problemimiz sağlıklı gıda ve su olacak"
Belediye Meclisi aralık ayı olağan toplantısı Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Vidinlioğlu gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından yaptığı konuşmada; "İklim değişikliği global bir problem ve Kastamonu yeşilliğin içinde bir yer ama suyu doğru kullanmak ve doğru yönetmek lazım, bu çok önemli. Çocuklar bizden daha hassas bu konuda. Hep söylüyorum bunu, ileride ana problemimiz sağlıklı gıda ve su olacak. Dolayısıyla buna hepimizin hazırlıklı ve bilinçli olması lazım" ifadelerine yer verdi.
Polis memuru sahilde intihar etti
Samsun'da bunalıma girdiği iddia edilen bir polis memuru, deniz kenarında tabancayla kendini vurarak intihar etti.
Tarih talanı!
Araç ilçesinde Roma dönemine ait kalıntıların bulunması ile sit alanı ilan edilen bölge, defineciler tarafından kaçak kazılarla tahrip edildi. Bölgenin önemine dikkat çeken Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Turizm Fakültesi Öğretim Görevlisi Hikmet Haberal, bölgenin koruma altına alınması gerektiğini söyledi.
BAŞKAN VİDİNLİOĞLU, DERE YATAĞI TEMİZLİĞİNE DİKKAT ÇEKTİ
Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, taşkınların önlenmesi için dere yataklarının temizliğini önemsediklerini belirterek, şehrin birçok noktasında devası büzler döşediklerini ve mazgalların sayısını da arttırdıklarını kaydetti.
Bursa’da eğitim uçağı düştü
Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde Ovaakça Doğalgaz Çevrim Santrali yakınlarında bir eğitim uçağı düştü. Olayda pilot ve yanındaki kişi hayatını kaybetti.
Kastamonu, hayat pahalılığı için ne diyor?
CNG Haber ve Açıksöz TV muhabirleri Kastamonu’nun nabzını tutmaya devam ediyor. Son zamanlarda pek çok sektörde, ürün fiyatlarına gelen zamlar vatandaşların zorlanmasına neden oluyor. Peki, Kastamonu'daki vatandaşlar, Türkiye'deki ekonomik durumu ve hayat pahalılığını nasıl değerlendiriyor? Detaylar haberimizde…
Tekne Germeçtepe’ye indirildi
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen "Kontrol Hizmetlerinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Kastamonu Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından alınan Su Ürünleri Kontrol Teknesi Vali Avni Çakır, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, İl Emniyet Müdürü Kayhan Ay, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Zafer Özden, DSİ 23. Bölge Müdürü Sayın Yasin Devrim ve Bölge Müdür Yardımcıları, İl Özel İdare Genel Sekreteri Nida Sinsi, Ticaret Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Ticaret Borsası Başkanı Serdar İzbeli, İl tarım ve Orman Müdürlüğü İdari ve Teknik elemanları ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin katılımları ile Germeçtepe Baraj Gölü'ne indirilerek hizmete alındı. Hizmete alınan kontrol teknesi ile Kastamonu’da iç su ve deniz de yürütülen su ürünleri kontrol ve denetim hizmetleri daha etkin olacak.
"İlimiz için heyecan verici"
Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından onaylanan ve 2021 yılı mart ayından itibaren uygulamaya koyduğumuz "Mürver Yetiştiriciliği ve Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesi'nin sonuç ve kapanış toplantısı gerçekleştirildi. Burada konuşan Vali Avni Çakır'ın eşi Bahar Çakır; " Mürver Yetiştiriciliği ve Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesini İlimiz adına çok heyecan verici buluyorum. 2023 yılında da mürverin ürün olarak değerlendirilmesi kısmında çok iyi işlerin ortaya çıkacağına eminim” dedi.
“Kastamonu’da artış yok, durum stabil”
Polis Akademi Başkanlığı, Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) Konferans Salonu’nda Kastamonu İl Emniyet Asayiş Şube Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele ile ilgili Büro Amirliğince “Kadına Yönelik ve Aile İçi Şiddet” konulu konferans programı düzenlendi. Vali Avni Çakır burada yaptığı konuşmasında, Kastamonu’da kadına karşı şiddetin önlenmesine yönelik faaliyetlerin yapıldığını vurgulayarak; “Son 3 yıllık rakamlara baktığımız zaman Kastamonu’daki rakamlarda bir stabilleşme var, artış kesinlikle yok” dedi.